Dlaczego warto kupić ściemniacz LED?

opublikowano: 2019-09-03 w kategorii Porady

Żarówki, taśmy i oprawy LED stały się współcześnie jednym z najpopularniejszych rozwiązań pozwalających na stworzenie klimatycznego oświetlenia zarówno w przestrzeniach prywatnych mieszkań, jak i w publicznych budynkach. Ściemniacze LED umożliwiają regulowanie jasności oświetlenia tego typu, co daje jeszcze szersze możliwości aranżacyjne wnętrz oraz zmniejsza zużycie prądu. Dlaczego warto kupić ściemniacz LED i gdzie kupować ten element osprzętu elektrycznego?

Popularność oświetlenia LED

Żarówki i innego rodzaju oświetlenie LED od kilku lat zdobywa szturmem rynek oraz serca klientów. Wśród najistotniejszych powodów, dla których jest ono wybierane, można wymienić:

  • ekonomiczność używania oświetlenia LED-owego, którego cena zwraca się po kilku latach od zakupu,
  • szerokie spektrum barw światła białego: od ciepłego po zimne,
  • wytrzymałość sięgająca nawet dziesiątków tysięcy godzin używania oświetlenia LED,
  • coraz niższe ceny tego rodzaju rozwiązań świetlnych.

Diody LED – dzięki powyższym zaletom - sprawdzają się zarówno w niewielkich mieszkaniach, jak i dużych przestrzeniach. Szczególnie pasują do wnętrz urządzanych w stylu minimalistycznym i nowoczesnym, w których wbudowane w ścianę lub sufit efektownie oświetlają wybrane części pomieszczeń.

Czy warto kupić ściemniacz LED?

Dodatkowym elementem osprzętowania elektrycznego jest ściemniacz LED, który pozwala na regulowanie jasności światła. Działa on na zasadzie transformatora obniżającego przepływ mocy i umożliwia dostosowanie światła do preferencji użytkownika, a także oszczędności w zużyciu prądu. Jasność można dopasować do pory dnia lub wykonywanej aktywności, a ściemnienie lamp LED-owych powoduje, że wolniej się one zużywają. Ściemnienie światła o około 25% skutkuje zmniejszeniem poboru energii elektrycznej o 20%. Dzięki temu wymiana tych i tak długo działających urządzeń nie będzie konieczna zbyt często. 

Ważne jest, aby dobrać ściemniacz LED odpowiedni do podłączenia z oświetleniem tego typu. Diody LED nie współpracują ze ściemniaczami przeznaczonymi do tradycyjnych żarówek. W przypadku niewłaściwego wyboru możemy mieć problemy z migotaniem żarówek czy ograniczonym zakresem działania ściemniacza. Żarówki mogą także gasnąć samoistnie po przekroczeniu pewnego stopnia natężenia albo żarzyć się i migotać już po wyłączeniu. 

Jak dobrać odpowiedni ściemniacz do oświetlenia LED?

Producenci diod LED zamieszczają na opakowaniu lub w instrukcji obsługi informacje pozwalające wybrać współpracujący z nimi ściemniacz. Ważne jest zwrócenie uwagi przy ich zakupie, czy same żarówki należą do typu „ściemnianych”. Decydując się na zakup ściemniacza sprawdźmy również, czy urządzenie współpracuje z żarówkami LED, a także z jakimi ich mocami będzie odpowiednio działać. Wybierając ściemniacz LED działający optymalnie ze źródłami światła o mocy 60-400 W, nie możemy podłączać go do oświetlenia o mocy 40 W. Spowoduje to migotanie, a nawet uszkodzenie żarówek lub ściemniacza. 

Jakie są modele ściemniaczy LED?

Podstawowe i najpopularniejsze wśród klientów ściemniacze LED różniące się sposobem ich obsługi to obecnie:

  • ściemniacze dotykowe – umożliwiające zmianę natężenia światła za pomocą dotyku;
  • ściemniacze obrotowe – sterujące natężeniem w zależności od tego, w jakiej pozycji znajduje się pokrętło;
  • ściemniacze przyciskowo-obrotowe – pozwalające na włączenie światła za pomocą przycisku, a następnie regulację natężenia za pomocą pokrętła. 

Gdzie kupić ściemniacz LED?

Najpewniejszym wyborem pozwalającym na korzystanie w pełni z możliwości oświetlenia LED-owego i ściemniaczy do nich dostosowanych będzie zakup całego zestawu lub poszczególnych komponentów tego samego producenta i z tej samej serii. Nowoczesny sklep elektryczny OnElectro.pl oferuje serie urządzeń od renomowanych producentów oświetlenia, jak firmy Ospel czy Karlik.
Seria Simon 54 Premium to ekskluzywna linia osprzętu elektrycznego w bogatej kolorystyce, odznaczająca się niezawodnością zastosowanych w niej mechanizmów. Obrotowy kontakt Simon 54 dostępny jest w aż 66 pasujących do różnych wnętrz zestawieniach kolorystycznych. 

Seria Karlik Deco to idealne rozwiązanie oświetleniowe do nowoczesnych wnętrz, odznaczająca się minimalistycznym, eleganckim wyglądem i bogatą ofertą wariantów kolorystycznych. Dzięki temu bez trudu można dopasować je do indywidualnych upodobań i aranżacji wybranego wnętrza.