Jak dobrać grzejnik do pomieszczenia? - Poradnik

opublikowano: 2019-10-25 w kategorii Porady

Chcąc zapewnić lokatorom, gościom lub pracownikom satysfakcjonujące warunki, koniecznie należy zadbać o odpowiednią temperaturę panującą w lokalu, lub obiekcie. Wszystkie pomieszczenia powinny być wyposażone w grzejnik (może oprócz chłodni), który zagwarantuje ciepło w sezonie jesiennym, zimowym i wczesną wiosną. 

Jak dobrać grzejnik, by zagwarantował on wydajność pracy i satysfakcję? Chociaż teoretycznie jest to proste zadanie, w praktyce może okazać się o wiele bardziej skomplikowane, niż może się wydawać. Wiadomo, że wszystko zależy również od technologii wykorzystanej do budowy nieruchomości i jakości ocieplenia. Skupimy się więc na wszystkich najważniejszych aspektach. 

Ostatnio na naszym blogu: Wolt, wat czy lumen. Jak wybrać żarówkę LED?

Rodzaje grzejników 

Grzejniki różnią się od siebie nie tylko wielkością i ilością żeberek, ale również materiałem, sposobem pracy, wydajnością, jakością wykonania i przede wszystkim konstrukcją. 

Standardowo wyróżniamy 4 najpopularniejsze kategorie. Są to m.in. grzejniki:

  • Członowe - są to produkty wykonane ze stali lub żeliwa. Ich budowa składa się z pojedynczych członów, które zostały połączone. Przekazują ciepło w 85-90% przez konwekcję, a pozostałe 15% przez promieniowanie.
  • Konwektorowe - składają się one z rur miedzianych, które zostały nałożone na aluminiowe blachy. Całość konstrukcji ulokowana jest w zabezpieczonej obudowie. Blachy aluminiowe nagrzewane przez rurki i zwiększają powierzchnię wymiany ciepła, a przepływające powietrze ogrzewa się od nich. 
  • Aluminiowe - wykonane są jako odlewy aluminiowe, w których znajdują się kanały powietrzne. Dzięki doskonałej przewodność cieplną aluminium, grzejniki aluminiowe nagrzewają się w wyjątkowo szybkim tempie, co bez wątpienia ułatwia sterowanie pracą instalacji grzewczej.
  • Płytowe - ich budowa składa się z płaskich lub perforowanych pionowo płyt stalowych. Wewnątrz konstrukcji znajdują się blachy aluminiowe odpowiadające za rozmiar powierzchni wymiany ciepła. Ich głównym atutem jest duża powierzchnia.

Warto zaznaczyć również, że odpowiedni dobór grzejnika zależy jest od źródła ciepła i wysokości temperatury wody. Jeśli więc nie jesteś pewien swojego wyboru, skontaktuj się ze specjalistami zajmującymi się profesjonalną obsługą klienta w sklepach lub hurtowniach. Bez wątpienia pomogą oni nabyć model dostosowany do Twojej instalacji grzewczej.

Design i grzejniki dekoracyjne dla domu, obiektu noclegowe lub biura

Remontując mieszkanie, pensjonat lub lokal handlowo-usługowy, zawsze zależy nam na tym, by styl i wykończenie wnętrza było przyjemne dla domowników, specjalistów zatrudnionych w firmie lub klientów. Warto więc rozważyć alternatywę zakupu zdobionych modeli dekoracyjnych. 

Jaki grzejnik do pokoju nabyć, gdy zależy nam na designie? Jest to kwestia mocno indywidualna, ponieważ wszystko zależy od stylu aranżacji i potrzeb użytkowników. Możliwości pod tym względem są niemal nieograniczone, a sklepy dysponują asortymentem o zróżnicowanym wykończeniu.

Dobór grzejnika ze względu na moc 

Odpowiedzmy sobie na pytanie: jak dobrać grzejnik do pomieszczenia ze względu na jego wydajność. Najważniejszą informacja jest dokładny metraż pomieszczenia i grubość ścian izolujących pomieszczenie od warunków zewnętrznych. Gdy warstwa ociepleniowa jest gruba, możemy pozwolić sobie na “słabsze” grzejniki, niż w przypadku budżetowych projektów z cienkimi ścianami. 

Zapotrzebowanie na ciepło wynosi z reguły od 60 do 200 W/m2. Oznacza to, że do pokoju posiadającego 10 metrów kwadratowych będziemy potrzebować grzejnika oferującego od 600, do 2000 W. Najczęściej sprawdza się wypośrodkowanie tego wyniku i zakup grzejnika o wydajności maksymalnej ok. 1200-1400 W. 

Masz wątpliwości? Warto czasem poprosić specjalistów pracujących w sklepie o pomoc. Zazwyczaj dysponują oni wiedzą, dzięki której wskażą odpowiedni model i wytłumaczą, czemu jest on lepszym wyborem od innych.

W ofercie naszego sklepu ineternetowego znajdziesz wysokiej jakości systemy grzewcze producentów Thermoval oraz Sanico