Jak oświetlić przestrzeń wokół domu?

opublikowano: 2020-03-29 w kategorii Porady

Odpowiednie oświetlenie przestrzeni dookoła domu jest równie istotne, jak prawidłowy projekt architektury zieleni na terenie posesji. Jest ono często lekceważone, szczególnie w przypadku inwestorów prywatnych, głównie z powodu braku środków. Marzenie o szybkim wprowadzeniu się do naszego domu sprowadza się do starannego wykończenia wnętrza i pozostawienia aranżacji przestrzeni na niedookreślone – później. Tymczasem oświetlenie nie musi być drogie, a dobrze zaplanowane pozwoli nam w pełni cieszyć się urokami naszego ogrodu.

oświetlenie zewnętrzne

Prawidłowy wybór oświetlenia zewnętrznego

Oświetlenie zewnętrzne musi być nie tylko dopasowane stylem i wyglądem do elewacji zewnętrznej architektury domu, ale też spełniać określone standardy bezpieczeństwa. Wybierając lampy ogrodowe, zwracajmy uwagę na parametry, które umożliwiają bezpieczną eksploatację w warunkach zewnętrznych. Poziom zabezpieczenia przeciwwilgociowego i przeciw pyłowego oznaczany jest symbolem IP i kodem cyfrowym. Wartość IP powinna w tym przypadku wynosić przynajmniej 44, a materiały, z których wykonane są lampy powinny być odporne na wahania temperatur i korozję. Jeśli dbamy o oszczędność energii, zdecydujmy się na bezkonkurencyjne lampy LED. Mają one jeszcze jedną zaletę – emitowane przez nie światło nie budzi aż tak dużego zainteresowania utrudniających nam życie owadów, które potrafią zepsuć najpiękniejszy letni wieczór. Na koszt eksploatacji wpłynie też zastosowanie w systemie czujników ruchu, a w określonych sytuacjach także zmierzchu. Ten drugi sprawdzi się tylko wtedy, gdy będzie oddalony od lamp ulicznych, ale też w miejscu, do którego dociera światło dzienne. Wykrywa on bowiem światło na podstawie jego natężenia. Na czujnik ruchu warto zdecydować się zawsze, zwłaszcza że nowe rozwiązania pozwalają na ustawienia zapobiegające załączeniu się w przypadku wykrycia niewielkich zwierząt.

Oświetlenie ogrodowe

Zieleń to zwykle nasza chluba i duma. Najciekawsze rośliny lubimy oglądać przez cały czas, a urokliwe zakamarki przynajmniej dyskretnie podświetlić. To niełatwe, bo lampy nie mogą przeszkadzać w dzień. Ich rolą jest podkreślenie urody natury, a nie jej zawłaszczenie. Warto postawić na modele, które swobodnie się z nią skomponują. Oprawy ogrodowe STONO firmy Kanlux to design przypominający granitowe kamienie w różnych rozmiarach. Swobodnie rozrzucone, za dnia będą naturalnym elementem podjazdu czy ogrodu, a wieczorem rozjaśnią mrok.

oprawa kanlux stono

Bezpieczeństwo na drodze

Oświetlenie wjazdu na teren posesji służy przede wszystkim zachowaniu naszego bezpieczeństwa. Musimy być spokojni, że za własną bramą jesteśmy tylko w otoczeniu domowników i naszych gości. Istnieje kilka punktów newralgicznych, które po prostu muszą być widoczne. Furtka wejściowa wymaga oświetlenia dzwonka, klamki i zamka. Gdy jest przykryta daszkiem, możemy zamontować górne lampy np. halogenowe czy reflektory. Jeśli zadaszenia nie ma, oświetlenie montujemy w słupkach. To bardziej eleganckie i subtelne rozwiązanie, zwłaszcza jeśli będą one spójne z oświetleniem drogi. Oprawę ogrodową NOVIA można zestawić z kinkietami. Będą one przydatne także do oświetlenia drzwi wejściowych i tabliczki z numerem domu. Szczególnie ten ostatni drobiazg istotny jest w sytuacji losowej, choćby gdy zajdzie potrzeba skorzystania w nocy z pomocy medycznej. Jeśli dopiero budujemy drogi dojazdowe i ścieżki warto zdecydować się na oprawy najazdowe. Na późniejszym etapie mogą być kłopotliwe w montażu. Podobne oprawy można zastosować w stopniach schodów zewnętrznych. Zaakcentujemy w ten sposób stopnie.

oprawa kanlux novia

Oświetlenie na taras

W domu jednorodzinnym, taras i ogród to naturalne przedłużenie salonu. Latem, to właśnie na tarasie koncentruje się życie rodzinne i towarzyskie, tu także serwujemy posiłki czy wspólnie biesiadujemy. Oświetlenie musi podkreślać tę rekreacyjną funkcję i sprzyjać wypoczynkowi. Taras zadaszony najprościej oświetlić górnym światłem, wtedy ułatwi to odpowiednią, pełną widoczność, uzupełniając aranżację o boczne kinkiety na słupkach tarasowych, które zbudują bardziej kameralną, nastrojową atmosferę. Pamiętajmy, aby stylistyka oświetlenia tarasu odpowiadała wnętrzu salonu i meblom ogrodowym.

Na co uważać wybierając oświetlenie do ogrodu?

Montując oświetlenie wokół domu, musimy zwrócić uwagę na kilka drobiazgów, które mogą utrudnić życie nie tylko nam, ale i naszym sąsiadom. Pamiętajmy, aby strumień światła z lamp z czujnikiem ruchu, nie był kierowany w stronę ulicy czy sąsiednich domów. Lampa, która oślepi znienacka kierowcę przejeżdżającego auta, może być przyczyną wypadku. Dużej staranności wymaga zamontowanie oświetlenia na elewacji. Źle wykonane będzie przeszkadzać osobom przebywającym wewnątrz. Najlepszą opcją będzie zamontowanie takich lamp, które mają możliwość regulacji światła na przykład za pomocą klap maskujących, jak choćby Kanlux REKA.  Równie istotne jest dopasowanie siły oświetlenia furtki, drogi dojazdowej i schodów. W tym przypadku trzeba zwracać uwagę, aby nie przesadzić. Nagły strumień światła może nas oślepić i spowodować, że na moment przestaniemy widzieć.

oprawa kanlux reka