Ogrzewanie elektryczne w domu – dlaczego warto?

opublikowano: 2020-03-12 w kategorii Porady

Ogrzewanie elektryczne jest jednym ze sposobów na zapewnienie odpowiedniej temperatury w pomieszczeniach mieszkalnych. Mimo rosnących cen prądu, może być ono praktycznym rozwiązaniem w przypadku domów oddalonych od instalacji gazowych lub w budownictwie energooszczędnym i pasywnym. Dlaczego warto zastosować ogrzewanie elektryczne w domu i jakie rozwiązania należą do najbardziej ekonomicznych?

Zalety ogrzewania elektrycznego

Dzięki współczesnej technologii można zminimalizować koszty ogrzewania elektrycznego, które odznacza się ponadto wieloma zaletami w porównaniu z innymi źródłami ciepła, takimi jak:

 • ogólna dostępność sieci elektroenergetycznej,
 • niskie koszty inwestycyjne i instalacyjne – decydując się na ogrzewanie elektryczne nie trzeba budować kotłowni, komina ani gromadzić opału,
 • brak spalania, a co za tym idzie – brak emitowania do atmosfery szkodliwych substancji,
 • wygodne i komfortowe użytkowanie, które nie wymaga regularnej konserwacji ani obsługi,
 • możliwość precyzyjnego sterowania oraz regulacji temperatury w każdym pomieszczeniu dzięki indywidualnym termostatom i spięciu różnych systemów ogrzewania w jednym sterowniku,
 • sprawność i trwałość urządzeń służących do ogrzewania elektrycznego,
 • szeroki wybór urządzeń do ogrzewania elektrycznego,
 • bezpieczeństwo użytkowania bez ryzyka zaczadzenia, zalania czy przeciążenia instalacji,
 • cicha praca urządzeń ogrzewania elektrycznego.

W jakich budynkach sprawdzi się ogrzewanie elektryczne?

Ogrzewanie elektryczne możemy wykorzystać jako dodatkowe źródło ciepła lub zastosować w przypadku:

 • małych mieszkań lub bardzo dobrze ocieplonych domów energooszczędnych lub pasywnych, gdzie koszty ogrzewania nie będą zbyt wysokie;
 • domów ogrzewanych okresowo, np. letniskowych, gdzie tylko czasowo może wystąpić konieczność dogrzania.

Jak wybrać ogrzewanie elektryczne?

Obecnie na rynku znajdziemy wiele urządzeń do ogrzewania elektrycznego, jak konwektory z naturalnym lub wymuszonym obiegiem, promieniujące piece grzewcze, piece akumulacyjne, grzejniki elektryczne, grzejniki olejowe, elektryczne kable, maty lub folie grzewcze do ogrzewania podłogowego lub ściennego. Wybór ogrzewania zależy przede wszystkim od tego, które z nich zapewnią nam odpowiednią temperaturę, a jednocześnie najniższe koszty eksploatacji. Wśród uważanych za najbardziej ekonomiczne rozwiązania znajdują się:

 • ogrzewanie akumulacyjne – w którym wykorzystywane są piece akumulacyjne (ogrzewacze akumulacyjne) gromadzące ciepło w momentach niższej taryfy za energię elektryczną i oddające je w zależności od potrzeb w ciągu dnia;
 • ogrzewanie konwekcyjne – zamieniające na bieżąco energię elektryczną na ciepło i dostosowujące je do istniejącego zapotrzebowania. Ogrzewacze konwekcyjne wyposażone są w indywidualne regulatory temperatury (termostaty) i sprawdzają się przede wszystkim jako ogrzewanie uzupełniające. Trudno bowiem nimi dogrzać cały dom. Czasem wykorzystywane są w nich dodatkowe wentylatory, które umożliwiają efektywniejsze rozprowadzanie ciepła.
 • kotły elektryczne – wykorzystywane w domach oddalonych od sieci gazowej i budownictwie energooszczędnym lub pasywnym. Mogą być samodzielnym źródłem ciepła lub współpracować z innymi kotłami na paliwo stałe lub kominkiem. W przypadku ich instalowania zazwyczaj należy zgłosić się do rejonu elektrycznego, w celu zwiększenia przydziału mocy.
 • ogrzewanie podłogowe – wykorzystywane często jako uzupełniające, zwłaszcza w takich pomieszczeniach, jak łazienka czy kuchnia. Można je wykonać z zastosowaniem przewodów grzejnych, mat grzejnych lub folii grzewczych układanych pod terakotą, marmurem czy deską warstwową. Przewody ogrzewania podłogowego wykonane są z materiału o specjalnie dobranym oporze elektrycznym i rozgrzewają się w momencie przepływu przez nie prądu elektrycznego. Ich temperaturę można regulować termostatami lub czujnikami. Tego typu ogrzewanie świetnie sprawdzi się na przykład w domkach letniskowych, choć niezbędne będzie w nich zadbanie także o szczelność okien i drzwi, poprawne wykonanie izolacji cieplnej i uzbrojenie się w cierpliwość, ponieważ całkowite rozgrzanie podłogi zajmuje nieco czasu.