Oświetlenie łazienkowe - 3 najważniejsze cechy

opublikowano: 2018-07-18 w kategorii Porady

Oświetlenie w łazience to temat niezwykle obszerny. Mnogość dostępnych lamp i opraw jest często przytłaczająca przez co wybór odpowiednich produktów może sprawić każdemu sporo problemów.

Van Gogh LED 9346

Oprawa Van Gogh LED 9346

W rzeczywistości podczas wyboru oświetlenia do łazienki warto mieć na uwadze trzy niezbędne cechy, które powinna posiadać oprawa montowana w łazience.

Ochrona przed wilgocią

W łazience, jak w żadnym innym pomieszczeniu w domu, panuje zwiększona wilgotność powietrza. Z tego względu szczególnie ważne jest, aby oprawa oświetleniowa była odpowiednio zabezpieczona przed wodą. Dotyczy to przede wszystkim lamp znajdujących się blisko źródła wody np. nad lustrem. Do określenia stopnia ochrony producenci najczęściej stosują stopnie IP, i tak minimalnym stopniem, który powinniśmy stosować w łazience jest IP44, który zapewnia podstawową ochronę przed zachlapaniem. W ofercie niektórych producentów możemy spotkać również oprawy sufitowe zapewniające podstawową ochronę IP20 lub IP21. W takim wypadku upewnijmy się, że oprawa będzie odpowiednio oddalona od źródła bieżącej wody.

Makeup LED 9504

Oprawa Makeup LED 9504

Materiał wykonania

Kolejnym ważnym parametrem doboru lamp do łazienki jest materiał z jakiego została wykonana. To kryterium łączy się poniekąd z poprzednim, znowu ze względu na charakterystyczne warunki powietrza. Renomowani producenci oświetlenia, jak np. firma Nowodvorski, do produkcji opraw łazienkowych stosuje takie materiały jak: stal chromowana, stal nierdzewna, szkło czy wysokiej jakości tworzywo sztuczne, które są odporne na kontakt z wodą. Odradzamy stosowanie w łazience oświetlenia wykonanego z takich materiałów jak abażur, drewno czy sklejka. Po dłuższym okresie użytkowania mogą one stracić swoje walory estetyczne.

Barwa światła

W swojej łazience chcemy czuć się swobodnie i komfortowo, ale przede wszystkim atrakcyjnie :). Zachowanie naturalnych kolorów to priorytetowa sprawa jeśli chodzi o oświetlenie. Aby oddać prawdziwość kolorów powinniśmy używać źródeł światła o neutralnej barwie, a więc wybierać takie żarówki, których temperatura barwy mieści się w granicach 3500K - 4500K. Takie światło nie męczy wzroku, pasuje do każdego koloru i stylu oraz przede wszystkim nie zniekształca kolorów oświetlanych przedmiotów.