Szybkie przepalanie się żarówek – co może oznaczać?

opublikowano: 2020-01-15 w kategorii Porady
szybkie przepalanie zarowek

Częste przepalanie żarówek to problem dotyczący przede wszystkim żarówek zwykłych, wolframowych. Nie oznacza to jednak, że żarówki LED nie ulegają „przepaleniu”. Niekiedy konieczna jest wymiana tradycyjnych żarówek, nawet kilka razy w roku, pomimo że producent deklaruje ich żywotność na 1000 godzin. Dla porównania żarówka LED z założenia świeci nawet 100 000 godzin, w rzeczywistości jednak, czas ten w niektórych przypadkach jest krótszy. Jakie są przyczyny przepalania się żarówek?

Dlaczego żarówki szybko się przepalają?

Częste przepalanie żarówek zwykłych może być skutkiem wielu nieprawidłowości działania instalacji elektrycznej, lecz nie tylko. Jest duże prawdopodobieństwo, że oznacza to wyższe napięcie zasilające od znamionowego. Tak naprawdę wystarczy przekroczyć tę wartość o 20%, aby żarówka pracowała nawet o 80% krócej. Jeżeli obniżymy napięcie, żarówka będzie świeciła dłużej. Może się jednak okazać, że świecić będzie jednak słabiej.

Nie bez znaczenia jest też jakość zakupionej żarówki. Wiele osób decyduje się na produkt w atrakcyjnie niskiej cenie, chcąc w ten sposób zaoszczędzić. Wydaje się przecież, że żarówki tego samego typu są do siebie podobne i świecą przez tak samo długi czas. Okazuje się jednak, że ich wykonanie może być jakościowo lepsze lub gorsze. Szybkie przepalanie się żarówek ma więc swoje uwarunkowania także w samym produkcie.

szybkie przepalanie zarowek

Częste przepalanie żarówek LED. W czym problem?

Żarówki LED uważane są dzisiaj za najlepsze źródła światła dostępne na rynku. Świecą kilkakrotnie dłużej niż żarówki zwykłe, nie zawierają szkodliwych substancji, w tym rtęci, a także są zdecydowanie bardziej energooszczędne. Jednak częste przepalanie żarówek LED nie jest zjawiskiem nowym, pomimo iż występuje rzadziej, niż przy żarówkach zwykłych. Diody LED nie emitują promieniowania podczerwonego i ultrafioletowego, jak jest to przy żarówkach zwykłych. Nie nagrzewają zatem przedmiotów, które znajdują się w ich bliskiej odległości. Nie jest to jednak równoznaczne z tym, że przez cały czas są zimne. Diody LED również emitują ciepło, jednak w zdecydowanie mniejszej ilości. Konieczne jest jednak sprawdzenie, czy system odprowadzania ciepła pracuje w sposób prawidłowy, a więc czy oprawy są w dobrym stanie. W przypadku tych wadliwych, może dojść do „przepalenia się” żarówek LED. Podobnie, jak przy zwykłych żarówkach, częste przepalanie żarówek LED może być spowodowane słabej jakości podzespołami. Ogromne znaczenie ma radiator, odpowiadający za odprowadzanie ciepła. Jego słaba jakość sprawia, że ciepło nie jest prawidłowo odprowadzane, a żarówka LED świeci krócej, niż deklaruje producent.

Zarówno przy żarówkach wolframowych, jak też ledowych, duże znaczenie ma jakość i sprawność instalacji elektrycznej. Przyczyny przepalania się żarówek mogą koncentrować się właśnie na niej, a właściwie na jej usterkach. Jest to spowodowane niedokładnym jej wykonaniem, a także zabrudzeniem połączeń, czego następstwem są gwałtowne skoki napięcia. Jeżeli często przepalają się żarówki w oprawach na zewnątrz, warto sprawdzić, czy połączenia nie są zaśnieżone.

Dlaczego żarówki szybko się przepalają? Ponieważ napięcie zasilające jest wyższe od znamionowego, żarówka lub jej podzespoły są słabej jakości, instalacja elektryczna jest wadliwa lub też system odprowadzania ciepła nie pracuje prawidłowo. Zatem przyczyn takiego zjawiska może być wiele. Jeżeli masz wątpliwości, co odpowiada za takie problemy, skonsultuj się z fachowcem, który sprawdzi pod kątem wykonania i prawidłowości pracy całą instalację elektryczną.