Wolt, wat czy lumen. Jak wybrać żarówkę LED?

opublikowano: 2019-09-27 w kategorii Porady

Żarówka to produkt, który spotkamy dosłownie we wszystkich pomieszczeniach. Nie przywiązujemy do niego szczególnej uwagi, chociaż bez niego ciężko byłoby nam komfortowo pracować lub spędzać czas wolny po zmroku. Zaawansowanie technologiczne źródła światła zmienia się na przestrzeni lat, o czym świadczyć może obecny poziom energooszczędności. Żarówki LED są wykorzystywane niemal we wszystkich obiektach i coraz ciężej znaleźć klasyczne konstrukcje. 

Jak wybrać żarówkę LED do swojego biura lub mieszkania? Na jakie parametry zwracać uwagę? Czemu cieszą się one tak dużą popularnością? Odpowiedzi na wszystkie najczęściej pojawiające się pytania znajdziesz w dalszej części materiału. 

Strumień świetlny i moc żarówki

Jak dobrać żarówki LED ze względu na strumień świetlny i moc? Strumień świetlny wyrażany jest w lumenach (lm) i informuje użytkowników o tym, jak mocno świeci dana żarówka. Trzeba jednak pamięć o tym, że lumeny są mierzone przy pomocy specjalistycznych urządzeń laboratoryjnych. Wielu producentów doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że użytkownicy nie są w stanie sprawdzić, czy podane informacje są prawdziwe. Należy więc inwestować w asortyment renomowanych marek jak np. Kanlux, które cieszą się pozytywnymi opiniami użytkowników i dysponują certyfikatami jakości oraz atestami. 

Większość osób, które nigdy szczególnie nie przywiązywały uwagi do tego, jak wybrać żarówkę, swoją decyzję opiera jedynie na mocy znamionowej. Jest to jeden z najczęściej popełnianych błędów. Moc znamionowa wyrażana w watach (W), informuje nas jedynie o tym, jaki pobór generują diody i układ ich zasilania – nie o tym, jak mocno świecić będzie nasza żarówka. Konstrukcje mogą jednak różnić się efektywnością i wydajnością, chociażby ze względu na jakość wykorzystanych komponentów itp. 

Barwa światła i napięcie zasilania

Zacznijmy od napięcia zasilania, które wyrażania jest w woltach. Jeśli szukacie żarówki dla nieruchomości, na 99,9% będziecie potrzebować produktu wymagającego zasilania 230v. Dla układów akumulatorowych może być to 12v, lecz wszystko zależy od samych ogniw. 

Barwa światła ma natomiast ogromne znaczenie dla osób przebywających w pomieszczeniu. W zależności od niej zmienia się wygląd pomieszczenia, czy chociażby oświetlonych przedmiotów, co również wpłynie na samopoczucie lokatorów lub gości. Gdy żarówka emituje ciepłe światło, prawdopodobnie będziemy czuć się swobodnie, przyjemnie, a nawet sennie. Taki klimat pozytywnie wpłynie na regenerację i relaks. Kiedy żarówka emituje światło zimne, będziemy czuć się pobudzeni i pełni energii. 

Barwa światła wyrażana jest w kelwinach. Wyróżniamy 3 kategorie:

  • poniżej 3300 K – barwa ciepła
  • od 3300 K do 5300 K – barwa neutralna
  • powyżej 5300 K – barwa zimna

Żarówki LED – jakie wybrać dla domu?

Dom lub mieszkanie to nasz prywatny azyl. Wnętrze powinno więc charakteryzować się przyjemnym, stonowanym i ciepłym klimatem, który stworzy tzw. rodzinne ognisko. 

Jakie żarówki LED najlepiej kupić? Jeżeli Twoja aranżacja nie została zaprojektowana w nowoczesnym i chłodnym stylu, wybierz żarówki o neutralnej lub ciepłej barwie światła. Najczęstszym wyborem mocy znamionowej jest przedział między 7-15W (60-120W starej generacji). Oferują one od 800, do 1500 lumenów.

Jakie żarówki wybrać do firmy?

Chcesz wiedzieć, jak wybrać żarówkę do biura, gabinetu, hali produkcyjnej, magazynu lub poczekalni? Tak naprawdę wszystko zależy od aranżacji tych miejsc, lecz w nowoczesnych biurach i na stanowiskach pracy zazwyczaj stosuje się jasne, mocne i chłodne oświetlenie. Dużo lepiej wpływa ono na efektywność i pobudzenie pracowników, którzy są dużo bardziej energiczni i chętni do pracy. 

Skoro teraz już wiesz, jakie żarówki LED kupić, na pewno dużo mniej czasu poświęcisz podczas wyboru. Jest to użytkowa wiedza, która może przydać się w życiu – niezależnie, czy będziesz szukać produktów do mieszkania, czy biura.