Zadbaj o bezpieczeństwo oczu Twojego dziecka i skorzystaj z naszego poradnika. 

Pokój małego ucznia to wyjątkowo ważne pomieszczenie w naszym domu. W ostatnim okresie, gdy długo przebywaliśmy w izolacji, a nasze dzieci nie uczęszczały na co dzień do szkoły, zapewne do wielu z nas dotarło to z całą rozciągłością. Pokój musiał stać się nie tylko miejscem odpoczynku i zabawy, w którym sporadycznie odrabia się lekcje, ale też po prostu szkolną klasą. Światło nabrało szczególnej wagi i zadbajmy o nie na przyszłość.

Czytaj też: Jaką barwę światła dobrać do konkretnych wnętrz?

Wiek dziecka

Każdy wiek ma swoje wymagania i tak, gdy nasze dziecko rośnie, stopniowo zmieniają się meble w jego pokoju. Nie inaczej jest w przypadku światła: inne potrzeby będzie mieć przedszkolak, nieco inne uczeń podstawówki, a jeszcze inne maturzysta czy student. To w tym momencie najistotniejsze jest światło i to ten etap, na którym musimy mieć możliwość zaspokojenia jego potrzeb. Dlatego tak istotne jest dobry plan już na samym początku, po to, aby na przyszłość uniknąć przedłużaczy i rozgałęzień. Budując czy remontując dom, pamiętajmy, że potrzebnych będzie kilka rodzajów światła.

Przede wszystkim słońce

Zacznijmy od zadbania o naturalne światło, przede wszystkim duże okno, które nie jest zasłonięte zbyt gęstymi kotarami. To problem, szczególnie w przypadku nastolatków, które uwielbiają mroczny gotyk i często w ogóle nie odsłaniają rolet w swoim pokoju. Lekka firanka może być sprytnym rozwiązaniem, które nie naraża nas na nieustające kłótnie. Naturalne światło powinno padać z boku, z lewej strony przestrzeni roboczej (z prawej dla dzieci leworęcznych).

novodworski oswietlenie

Oświetlenie górne

Światło podstawowe powinno spełniać podobne wymogi, co w przypadku pracownika biurowego. Twoje dziecko uczy się przy nim, a więc pracuje umysłowo, prawda? Co gorsza, często zdecydowanie dłużej niż osiem godzin. Warto zadbać, by lampa do pokoju dziecięcego dawała rozproszone światło, o neutralnej lub ciepłej barwie. Mamy tu spory wybór: od tradycyjnych żyrandoli, punktowych opraw aż do plafonów. W małym pokoju lepiej się sprawdzą lampy z kloszami otwartymi do góry, które optycznie powiększą pomieszczenie. Jeśli zdecydujemy się na modne lampy w stylu loftowym, z nieosłoniętymi kloszami zadbajmy, aby dobrać do nich żarówki LED, które nie dają efektu jaskrawości lub olśnienia. Dobrym pomysłem jest wybranie opraw z kilkoma źródłami światła, bo pozwoli to na włączanie odpowiednie ilości żarówek za pomocą podwójnych, a nawet potrójnych włączników.

Lampka na biurko

To niezbędnik każdego ucznia. Sprawdzonym i pewnym wyborem jest lampka stojąca z regulowanym ramieniem, które pozwala na odpowiednie ustawienie kąta padania światła. Powinna być na tyle duża, aby oświetlała równomiernie całe biurko z góry, dzięki czemu nie oślepi małego ucznia. Szukajmy żarówek, które emitują światło zbliżone do dziennego, halogenowych lub LED. Chłodne i białe światło sprzyja koncentracji, pobudza i oddaje faktyczne kolory. Przypomnijmy, że w przypadku, gdy dziecko jest praworęczne, lampka powinna stać naprzeciw niego po lewej stronie (po prawej, jeśli nasze dziecko jest leworęczne).

Lampki nocne

Niezależnie od wieku, światło nad łóżkiem przyda się każdemu dziecku. Młodszemu pozwoli odegnać potwory i strachy, a starszemu poczytać czy sprawdzić wiadomości przed snem. W tym przypadku najkorzystniejsze będzie światło punktowe z lampy podłogowej, kinkietu czy lampy ustawionej na szafce nocnej. Nie powinny znajdować się wyżej niż około 50 cm ponad poziomem materaca, a ich klosz powinien rozpraszać światło. Ciepła barwa i kameralny klimat szybciej wprowadzą dziecko w krainę snu.

Oświetlenie dodatkowe

Światło doskonale buduje klimat wnętrza. Nowoczesne lampy podłogowe czy stolikowe wykonane w technologii LED świetnie sprawdzą się w pokoju nastolatka, bo mają nie tylko interesujący design, ale też dodatkowe możliwości. Można je ściemniać i rozjaśniać, regulować w dowolny sposób, a także emitują światło o różnych barwach. Listwy czy taśmy LED, reflektorki czy kinkiety to sposób na podkreślenie mocnych akcentów wystroju. Podświetlimy w ten sposób trofea sportowe naszego dziecka czy ulubione gadżety kolekcjonerskie. Nastolatka z pewnością ucieszą nowoczesne rozwiązania inteligentnego oświetlenia, pozwalające na sterowanie z poziomu aplikacji smartfona.

lampa podlogowa

Na co uważać?

W przypadku małego dziecka sprawa jest prosta. Kilkulatek ma niesamowite pomysły i zabezpieczenie gniazdek czy przewodów elektrycznych wydaje się oczywiste. Tyle tylko, że im dziecko starsze, tym więcej rzeczy potrafimy lekceważyć i zaniedbujemy nieco choćby zbyt długie korzystanie z telefonów, tabletów i monitorów. Tymczasem wydzielane przez nie światło niebieskie o wysokiej energii, potrafi nieodwracalnie zniszczyć wzrok, przyczyniając się do zmian w plamce żółtej i siatkówce.

Pamiętajmy o jakości

Zwracajmy uwagę na migotania lamp. To zjawisko często występuje, gdy nie zadbamy o właściwą jakość lampy lub gdy elektronika jest wadliwa. W tym przypadku nie ma miejsca na oszczędności i trzeba postawić na sprawdzone marki i wyroby produkowane zgodnie z restrykcyjnymi wymogami. Złe oświetlenie pokoju dziecka przyczynia się do problemów z produkcją melatoniny, a to powoduje nadmierne rozdrażnienie i dekoncentrację.

Dodaj komentarz

Pola oznaczone (*) są wymagane Twoje dane będziemy przetwarzać zgodnie z naszą Polityką prywatności.