Dowiedz się jaką barwę światła wybrać do kuchni, łazienki, salonu, sypialni i pokoju dziecięcego. 

Zastanawiasz się jaką barwę światła wybrać do kuchni, salonu, łazienki czy sypialni? Barwa światła ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie psychofizyczne. Klimat, w którym żyjemy, sprawia, że spędzamy wiele godzin przy sztucznym oświetleniu. Każde pomieszczenie pełni przecież różne funkcje i zupełnie czego innego oczekujemy od sypialni, kuchni czy łazienki. Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy z tego, jak istotna jest barwa światła i bagatelizuje kwestie doboru odpowiedniego oświetlenia.

Jaką wybrać barwę światła?

Ostatnio na naszym blogu: Na jakiej wysokości zamontować gniazdka elektryczne?

  • Barwę światła dzielimy na 3 grupy: ciepłą, neutralną i zimną.
  • Barwa światła zależy od temperatury barwowej mierzonej w Kelwinach. Im wyższa temperatura, tym światło zimniejsze. Ciepła barwa to 2500K-3500K, neutralna barwa to 4000K-4500K, a zimna 6000K-6500K.
  • Ciepłe barwy stosujemy w pomieszczeniach mieszkalnych, a zimne w pomieszczeniach przeznaczonych do pracy.
  • Obecnie najpopularniejsza jest barwa neutralna, która łączy zalety barwy ciepłej i zimnej i nadaje się do większości pomieszczeń. 

Czytaj też: Szybkie przepalanie się żarówek – co może oznaczać?

Co to jest barwa światła?

Oświetlenie wpływa na nasz nastrój, zdolność do koncentracji, pracy czy relaksu. Naukowcy stwierdzili, że nie ma znaczenia czy jest to światło LED, czy tradycyjne, za to istotne jest jego natężenie i barwa. Temperatura barwowa mierzona jest w Kelwinach, ta najcieplejsza ma wartości najniższe, chłodna zdecydowanie wyższe. Ulubiony przez romantyków blask świecy to około 1500 do 3000 Kelwinów, a najchłodniejsze światło to wartość 10000K. Do naturalnego światła najbardziej zbliżone są barwy neutralne oscylujące około 4000 Kelwinów. W miejscach pracy stosowane jest najczęściej oświetlenie na poziomie 6000K, a więc barwa zimna, ale najbardziej sprzyjające koncentracji i wykonywaniu obowiązków zawodowych. Zimne światło wykorzystywane jest też do oświetlenia hal magazynowych, produkcyjnych czy piwnic.

Jaka barwa światła do salonu?

Wiedząc jakie oświetlenie jest dla nas korzystne, łatwo nam dobrać żarówki do poszczególnych wnętrz. W salonie, gdzie spędzamy sporo czasu, ale poświęcając go na odpoczynek i relaks po ciężkim dniu, postawmy na ciepłe światło. Wyciszy nas i ułatwi wprowadzenie w wieczorny nastrój, skłaniając do snu. Sypialnia to miejsce, w którym potrzebujemy przede wszystkim odpoczynku. Górne światło powinno mieć miękką i ciepłą temperaturę barwową, a mocniejsze żarówki potrzebne nam tylko w dodatkowych lampkach czy kinkietach, jeśli mamy zwyczaj wieczornej lektury. Pamiętajmy, aby nie stawiać na nagłe schłodzenie światła, po to, aby nocna lampka nas nie wybudzała. Dla pań zapewne istotną informacją będzie, że w ciepłym świetle wyglądamy po prostu lepiej; cera nabiera zdrowego kolorytu, a rysy są mniej ostre. Ciekawym dopełnieniem oświetlenia w salonie, ale także w sypialni, będzie zastosowanie ściemniaczy światła, które pozwolą dostosować natężenie światła do aktualnych potrzeb. Pamiętajmy, żeby ściemniaczy używać tylko i wyłącznie z przeznaczonymi do ściemniania żarówkami ściemnialnymi.

Czytaj też: Dlaczego warto kupić ściemniacz LED?

Jaka barwa światła do salonu?

Jaka barwa światła do łazienki?

Łazienka to nasza strefa relaksu, małe, domowe spa i powinna być raczej kameralna i pełna ciepłego światła. Z drugiej strony zabiegi pielęgnacyjne, jak choćby golenie czy makijaż wymagają precyzji i chłodniejszej barwy światła. Optymalnym rozwiązaniem oświetlenia łazienki jest dodatkowe oświetlenie przestrzeni przy lustrze, choćby za pomocą bocznych kinkietów lub zastosowanie w całej łazience barwy neutralnej o temperaturze 4000K.

Jaka barwa światła do kuchni?

W tym przypadku estetykę, która tak bardzo zależy od światła, musimy połączyć z funkcjonalnością. Kuchnia to miejsce, w którym pracujemy, co więcej często przy użyciu potencjalnie niebezpiecznych narzędzi. Sprzęt elektryczny, gazowy, roboty kuchenne a nawet zwykłe noże muszą być widoczne. Górne oświetlenie, nawet w kilku punktach może nie rozwiązać sprawy. Warto przemyśleć dobór dodatkowego oświetlenia blatów roboczych światłem okapu czy halogenami umieszczonym pod szafkami. Kuchnia to miejsce, w którym powinniśmy zdecydować się na neutralne oświetlenie.

Jaka barwa światła do kuchni?

Jaka barwa światła do pokoju dziecięcego?

To zwykle problematyczne pomieszczenie, bo łączy w sobie wiele funkcji. Dobór lampy do pokoju dziecięcego może przysporzyć wiele problemów. Starsze dziecko musi mieć mocne i chłodne światło w miejscu swojej pracy, czyli tam, gdzie o odrabia lekcje, czy rysuje. Najprostszym rozwiązaniem jest zamontowanie przynajmniej dwóch źródeł światła: górnego o ciepłej barwie oraz nieco chłodniejszego do lampy, która doświetli przestrzeń roboczą. Pokój maluszka warto doposażyć w kameralną lampkę nocną, która nie wybije go ze snu. Jednocześnie ułatwi nam nocne kontrole prawidłowego snu, karmienia, czy poprawienie kołderki.

Czytaj też: Jak dobrać oświetlenie do pokoju ucznia?

Słońce, twój najlepszy przyjaciel

Naturalne światło jest nam niezbędne do życia. Promienie słoneczne sprawiają, że mamy więcej energii i zapału, letniej radości. Nasz organizm produkuje witaminę D, mikroelementy, kwas askorbinowy. Brak słońca zmusza nas do syntezy melatoniny, a to sprawia, że jesteśmy apatyczni i senni. Zwiększa się także produkcja kortyzolu, nazywanego hormonem stresu. Niedobór światła to dekoncentracja, apatia, a nawet depresja. Tylko, jak temu zapobiec, jeśli wielogodzinna praca i obowiązki nie pozwalają nam na przebywanie na powietrzu? Musimy zadbać o prawidłowy dobór sztucznego oświetlenia.

Kompromis, czyli łączenie

Nie mieszkamy w pałacach o tysiącu komnat, z których każda dedykowana jest innej czynności. Jedno pomieszczenie pełni zwykle wiele funkcji, dlatego najlepiej łączyć ze sobą różne barwy światła. Wystarczy określić, do czego mają służyć poszczególne przestrzenie. Neutralne światło do kuchni? Tak, ale w połączeniu z chłodnym oświetleniem przestrzeni roboczej. Ciepłe w salonie? Tak, ale jeśli kochasz czytać, siedząc na sofie – doświetl ją lampą z chłodniejszą żarówką. Jak w każdym innym przypadku, tak i w tym, kompromis to sztuka osiągania idealnego efektu.

Dodaj komentarz

Pola oznaczone (*) są wymagane Twoje dane będziemy przetwarzać zgodnie z naszą Polityką prywatności.