Nie wszystkie źródła światła mają możliwość ściemniania. Sprawdź, jak dobrać żarówkę do ściemniacza LED i wykorzystać wszystkie jego funkcje. 

Żarówki LED na stałe zagościły w naszych domach i biurach, wprowadzając nas do epoki dbania o niższe zużycie energii elektrycznej. Ich działanie można udoskonalić jeszcze bardziej, dopasowując do trybu życia, jaki prowadzimy. W tym celu warto zastosować ściemniacz LED, który pozwoli na swobodne sterowanie natężeniem światła. Aby efektywnie go wykorzystać, warto zadbać o kompatybilne żarówki LED.

sciemniacz_ospel_zamontowany_na_scianie_w_salonie_1

Ostatnio na naszym blogu: Nowa seria Ospel Szafir

Żarówki LED – doskonałe dla każdego

Technologia LED szturmem wparowała do naszego życia, pojawiając się w środowisku domowym, jak i w pracy. LEDy sprawdzają się zarówno w budowaniu klimatu i nastroju, jak i przy oświetlaniu znacznych połaci terenu oraz doświetlaniu każdego kąta pomieszczeń. Można zastosować je jako pojedyncze żarówki, listwy oraz większe instalacje świetlne. Mają długą gwarancję użytkowania, a także są energooszczędne i będą służyć nam przez wiele lat. Produkowane są w całym spektrum barwowym, dając możliwość aranżacji świetlnej w dowolnie wybranym przez nas kolorze. Ponadto, technologia LED wyklucza widmo szkodliwego promieniowania UV, a także posiada mocno ukierunkowany strumień świetlny, co czyni ją idealną do oświetlania konkretnych detali oraz miejsc. Niewielki rozmiar diod LED sprawił, że projektowane urządzenia oświetleniowe są mniejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Co więcej, żarówki LED włączają się w ciągu 100 ns oraz są jednym z najbardziej ekologicznych źródeł światła dostępnych obecnie na rynku. 

Pamiętaj! Aby funkcja ściemniania działała poprawnie, żarówka LED musi być ściemnialna, a ściemniacz kompatybilny z oświetleniem LED.

Ściemniacz do żarówek LED

Aby czerpać jeszcze więcej z potencjału technologii LED, warto uzupełnić oświetlenie w naszym domu o ściemniacz. Będzie on znakomitym rozwiązaniem w niewielkich przestrzeniach np. kawalerkach oraz w sytuacjach, gdy nie chcemy mieć wielu różnych źródeł oświetlenia. Ściemniacz dopasuje stopień natężenia światła do miejsca, w którym aktualnie przebywamy. Dzięki niemu stworzymy niepowtarzalny klimat w sypialni, ale również wzmocnimy światło nad biurkiem w czasie pracy. Ilość światła, a nawet jego barwę możemy modyfikować względem tego, co robimy oraz w zgodzie z porą dnia i pogodą za oknem. Jednocześnie pozwala on na zaoszczędzenie energii elektrycznej, a tym samym obniżenie kosztów życia. Przed decyzją o jego kupnie warto zaprojektować choćby ogólny schemat oświetleniowy naszego domu lub mieszkania. Warto na nim uwzględnić ewentualne miejsce lub miejsca, gdzie ma znaleźć się panel sterujący ściemniacza. Pozwoli to na oszacowanie ilości potrzebnych żarówek oraz ściemniaczy, a także umożliwi lepsze zaplanowanie przestrzeni. Wszelkie dylematy pomoże nam rozwiązać rozmowa z doradcą klienta w sklepie elektrycznym lub dyskusja z zaprzyjaźnionym fachowcem.

Czytaj również: Jaką barwę światła wybrać do konkretnych wnętrz

Działanie ściemniacza LED

Ściemniacz do światła współpracujący z technologią LED to nic innego jak potencjometr, który reguluje przepływ prądu do żarówki. W urządzeniach produkowanych dawniej regulacja natężenie oświetlenia odbywała się za pomocą manualnego pokrętła. Co więcej, kiedyś ściemniacze dawały możliwość jedynie modyfikacji stopnia intensywności światła. Teraz za ich pomocą można wydłużać żywotność żarówek, a także znacznie ograniczyć koszt energii elektrycznej w domu bądź mieszkaniu, a w niektórych modelach nawet zmianę barwy światła. Montaż ściemniacza do światła przypomina instalację włączników i odbywa się w puszce elektrycznej. Wszystkie urządzenia posiadają instrukcję obsługi, która umożliwia jego bezproblemowe podłączenie. W razie niejasności bądź problemów warto jednak skonsultować się z fachowcem elektrykiem, gdyż nieprawidłowe podłączenie ściemniacza może skutkować jego uszkodzeniem. 

Jak dobrać ściemniacz do żarówki LED?

Żarówka LED oraz ściemniacz muszą być ze sobą kompatybilne. W przeciwnym wypadku nie uzyskamy prawidłowego efektu lub urządzenia po prostu nie będą działały. Na rynku istnieje szeroki wybór osprzętu elektrycznego. Ściemnialne żarówki LED posiadają wbudowany system, który odbiera sygnał od ściemniacza. On zaś pozwala na szybką zmianę rodzaju światła, a także jego natężenia. W przypadku nieprawidłowego doboru obu urządzeń mogą pojawić się usterki np. migotanie żarówki lub gaśnięcie żarówki podczas ściemniania. Jeśli nie jesteśmy w stanie wybrać od razu gotowego zestawu żarówka LED + ściemniacz, warto wybierać ściemniacze dopasowane do technologii LED. Jednocześnie warto zadbać o jego estetykę względem innych elementów wykończenia, a także aranżacji. Najlepiej, jeżeli ściemniacz posiada obudowę w stylu będącym naturalnym przedłużeniem porządku architektonicznego, jaki panuje w danym pomieszczeniu i nie wyróżnia się on znacząco na tle ściany. Jeśli zaś chodzi o żarówki LED, powinny one posiadać specjalistyczne atesty oraz certyfikaty, potwierdzające swoją jakość i możliwość współpracy ze ściemniaczem. Będzie to postawa, na której oprzemy swoją ewentualną reklamację względem usterek i awarii sprzętu.

Dodaj komentarz

Pola oznaczone (*) są wymagane Twoje dane będziemy przetwarzać zgodnie z naszą Polityką prywatności.