Jak za pomocą podstawowego oświetlenia stworzyć świąteczny nastrój?

Stworzenie świątecznego nastroju w domu nie musi wymagać skomplikowanych dekoracji czy drogich dodatków. Często to właśnie podstawowe oświetlenie odgrywa kluczową rolę w przemianie przestrzeni w ciepłe, magiczne miejsce, przesiąknięte duchem świąt. W tym artykule doradzamy, jak zwykłe lampy, żarówki i inne źródła światła, które mamy w domu, mogą zostać wykorzystane do stworzenia wyjątkowej, świątecznej atmosfery, pełnej blasku i ciepła, zachęcającej do spędzania czasu z rodziną i przyjaciółmi.

Nastrojowe lampy idealne na święta

Ostatnio na naszym blogu: Grzejniki na podczerwień - energooszczędne rozwiązania dogrzewające

Stwórz nastrój barwą światła

Światło jest użytecznym elementem wystroju każdego wnętrza, idealnie nadającym się do tworzenia nastroju dzięki zróżnicowaniu barw źródeł oświetlenia. Barwę światła potrafimy ocenić jako chłodną lub ciepłą intuicyjnie, na podstawie wrażeń wzrokowych, ale możemy ją zidentyfikować również korzystając z uniwersalnej skali pomiarowej wyrażonej w stopniach Klevina (K).

Ciepłe, zimne czy neutralne?

Wprowadzenie skali Kelvina pomaga w wyborze odpowiedniego oświetlenia podczas wyboru lamp czy żarówek, kiedy trudno jest zweryfikować barwę światła wzrokowo. Zgodnie ze skalą, źródła światła dzieli się na:

  • zimne – powyżej około 5500 K, niebiesko-białe, energizujące i poprawiające koncentrację. Zimne światło często wykorzystywane jest w środowiskach pracy, szkołach, szpitalach oraz w miejscach, gdzie wymagana jest wysoka uwaga i jasność percepcji,
  • neutralne – między około 3500 a 5500 K, zrównoważone, białe, przypominające światło dzienne. Jest to światło stosowane w miejscach, gdzie ważne jest dokładne odwzorowanie kolorów, na przykład w biurach, kuchniach, łazienkach oraz w sklepach,
  • ciepłe – o temperaturze barwowej poniżej około 3500 K. Światło o takiej temperaturze ma złoto-żółty odcień, zbliżony do światła żarówek tradycyjnych czy światła zachodzącego słońca. Jest to światło przytulne i relaksujące, często stosowane w domach, restauracjach czy hotelach, by stworzyć ciepłą, przyjazną atmosferę.

Stwórz świąteczny nastrój wykorzystując barwę światła

Użycie barw światła do stworzenia świątecznego nastroju jest skutecznym, a zarazem bardzo prostym sposobem na uzyskanie w każdym wnętrzu uroczystej atmosfery. Ciepłe barwy światła, emitujące złoty lub żółty blask, tworzą przytulną i serdeczną aurę, która idealnie komponuje się ze świątecznymi dekoracjami i sprzyja rodzinnym spotkaniom. Są szczególnie efektowne w wieczornych godzinach, nadając wnętrzom przyjemnego blasku przypominającego światło świec.

Z kolei zimne barwy światła, białe czy wpadające nieco w chłodny błękit, mogą wprowadzić do wnętrza uczucie świeżości i czystości, przypominające zimowe krajobrazy i śnieg, co również doskonale oddaje klimat bożonarodzeniowych świąt. Ich zastosowanie w konkretnych obszarach domu, jak na przykład w kuchni czy jadalni, może dodać energii i odświeżyć przestrzeń. Balansowanie między ciepłymi, a zimnymi barwami światła, pozwala na stworzenie wyjątkowej, świątecznej atmosfery, która jest nie tylko piękna wizualnie, ale również wpływa na emocje i samopoczucie domowników oraz gości.

Uproszczona skala temperatury barwowej światła.Uproszczona skala temperatury barwowej światła.

Kolorowe, świąteczne oświetlenie

Magię świąt we wnętrzach oddaje doskonale również światło kolorowe, które kojarzy się nieodłącznie z bożonarodzeniowymi choinkami i popularnymi girlandami świetlnymi stosowanymi na zewnątrz budynków czy w sklepach. Poza klasycznymi lampkami choinkowymi, nastrój świąt w naszych mieszkaniach i domach doskonale oddadzą także taśmy LED, szczególnie kolorowe, o zmiennych barwach. Warto zaznaczyć, że ten typ oświetlenia sprawdza się nie tylko podczas świąt, ale także różnych imprez okolicznościowych, takich jak choćby zabawa sylwestrowa.

Żyrandole, kinkiety i żarówki – wykorzystaj dostępne rozwiązania

Żeby stworzyć w mieszkaniu świąteczną atmosferę, wcale nie trzeba polegać wyłącznie na klasycznych lampkach choinkowych. Magię Bożego Narodzenia świetnie odtwarzają także umiejętnie zastosowane, użytkowane na co dzień żyrandole, kinkiety czy żarówki. W klimat świąt idealnie wpisują się na przykład kryształowe żyrandole w stylu glamour, dodatkowo ozdobione złotymi lub srebrnymi elementami. Zarówno kryształ, jak i elementy złote czy chromowane odbijają światło, tworząc wspaniałą grę kolorów.

Świąteczny nastrój podkreślą także kinkiety. Mogą być ozdobne, z elementami złota, , ale również klasyczne i uniwersalne. W wypadku tych ostatnich, oczekiwany efekt świetlny możemy uzyskać po prostu stosując źródło światła o odpowiedniej barwie. W tej roli doskonale sprawdzą się bardzo modne ostatnio żarówki ozdobne, które designem nawiązują do klasycznego oświetlenia żarowego. Tradycyjny żarnik został w nich zastąpiony diodami LED, dzięki czemu wygląd vintage idzie w parze z energooszczędnością. Piękne żarówki zużywają tak samo niewiele energii elektrycznej, jak typowe źródła ledowe, dając ciekawy efekt wizualny.

Żyrandol Aspen od Milagro w świątecznym salonieŻyrandol Milagro Aspen.

Lampy stołowe i stojące – świąteczny klimat w każdej chwili

Lampy stojące oraz stołowe, nocne i biurkowe, doskonale nadają się do stworzenia świątecznej atmosfery. Subtelne światło, zwłaszcza gdy wybiera się żarówki o ciepłej barwie, wprowadza atmosferę spokoju i ciepła, która jest tak charakterystyczna dla świątecznego czasu. Ustawienie lamp stołowych w oknach, na komodach lub stolikach bocznych w salonie, a także odpowiednie rozmieszczenie większych lamp stojących w narożnikach pomieszczeń, może stworzyć przytulne kąciki, idealne do czytania, rozmów przy kawie czy po prostu relaksu przy blasku choinki.

Lampy stołowe, nie tylko oświetlają przestrzeń, ale również stają się elementem dekoracyjnym, który w prosty sposób może przekształcić codzienne wnętrze w magiczne, świąteczne miejsce. W funkcji świątecznych dekoracji sprawdzą się również lampy bardziej oszczędne w formie. Zachowując względy bezpieczeństwa, w okresie świątecznym można zmienić ich codzienny charakter, stosując różnego rodzaju stroiki tworzone z zielonych gałązek świerku, szyszek i bombek. W ten sposób, niezależnie od pory dnia czy pogody za oknem, można cieszyć się świątecznym klimatem i ciepłem, które niosą ze sobą nawet zwykłe źródła światła.

Ściemniacze, łączniki Wi-Fi i inne inteligentne rozwiązania

Odpowiednie oprawy oraz źródła światła, to nie wszystkie elementy związane z techniką oświetleniową, które można zastosować w mieszkaniu, żeby stworzyć przyjemny, świąteczny nastrój. Warto wspomóc się również innymi rozwiązaniami, takimi jak choćby ściemniacze. Ich użycie to prosty sposób na wprowadzenie miłej atmosfery do każdego wnętrza. Pełne oświetlenie przyda się podczas wykonywania codziennych czynności, natomiast nastrojowe, przyciemnione światło to doskonała opcja dla miłych chwil spędzonych w rodzinnej atmosferze.

Podobnie jak ze ściemniaczy, warto skorzystać z łączników Wi-Fi, takich jak np. Spectrum SMART, które pozwolą w łatwy sposób zarządzać oświetleniem z dowolnego miejsca za pomocą smartfona. Innym przydatnym rozwiązaniem mogą być gniazda smart – dzięki nim można zaplanować zarządzanie nie tylko włączaniem i wyłączaniem lampek choinkowych, ale także innych elementów świątecznego oświetlenia.

Dodaj komentarz

Pola oznaczone (*) są wymagane Twoje dane będziemy przetwarzać zgodnie z naszą Polityką prywatności.