Oto kilka naszych propozycji na nowe i oryginalne lampy ogrodowe.

Kule ogrodowe

Oświetlenie ogrodowe po zakończonym okresie zimowym zaczyna nabierać znaczenia, gdyż wówczas częściej przebywamy na zewnątrz. Dobrze wykonane oświetlenie przydomowe jest nie tylko funkcjonalne i praktyczne, ale również buduje klimat i nastrój. Tej wiosny dobrze jest wykonać porządne odświeżenie ogrodu i jego oświetlenia tak, aby dobrze przygotować się na ciepłe i przyjemne letnie wieczory. Oto kilka naszych propozycji na nowe i oryginalne lampy ogrodowe.

Ostatnio na naszym blogu: Niloe Step - nowa seria gniazdek i łączników

Oprawa i klosz, czyli klucz do wspaniałego oświetlenia

By stworzyć optymalne i przede wszystkim dobrze wyglądającą instalację oświetleniową w ogrodzie, musimy zwrócić uwagę na oprawę lamp oraz ich klosze, to od ich stylu zależą możliwości aranżacyjne. Przede wszystkim musimy wybrać materiał, z którego stworzona jest lampa. Mamy do wyboru konstrukcje metalowe i stalowe, które wyróżniają się na tle zielonego otoczenia i podkreślają bryłę domu. Istnieją również lampy wykonane z materiałów delikatniejszych i bardziej przyjaznych otoczeniu, np. ze szkła bądź granitu. Od wykonania zależy nie tylko sposób kompozycji oświetlenia z krajobrazem, ale również to, ile dane urządzenie daje światła. Oprawy wykonane z mlecznego szkła czy imitacji kamiennych przepuszczają w zupełnie innym stopniu promienie aniżeli te wykonane z tradycyjnego szkła. Warto również zastanowić się, czy dana lampa będzie pasowała pod względem stylu w danej lokalizacji ogrodu. Oprawy w kształcie kamieni świetnie wkomponują się w skalniaki czy okolice oczek wodnych. Z kolei słupki nadają się idealnie do oświetlania ścieżek oraz rogów tarasu.

Kule ogrodowe

Lampy w kształcie kuli ogrodowych ze względu na swój kształt nadają się doskonale na oświetlenie zewnętrzne zarówno w kontekście użytkowym, jak i designerskim. Dobrze komponują się z roślinnością oraz formami skalnymi. Ich światło rozprasza się w okrągłej oprawie w sposób delikatny i subtelny. Doskonałymi miejscami na umieszczenie kul ogrodowych są skalniaki, narożniki działki lub okolice tarasu. Ciekawym wyborem będzie oprawa ogrodowa kula STONO, która wykonana jest z materiału imitującego kamień granitowy. Komponuje się ona przez to jeszcze lepiej z naturalnymi formami ogrodowymi. Dostępna jest w różnych rozmiarach, dzięki czemu możemy dobrać odpowiedni produkt bądź stworzyć ciekawą formację oświetleniową. Lampy ogrodowe w kształcie kul posiadają płaskie podstawy, dlatego możemy umieszczać je bezpośrednio na trawniku, bruku czy tarasie.

Słupki ogrodowe

Lampy ogrodowe w formie słupków to standardowe oświetlenie zewnętrzne stosowane w większości domów. Najczęściej oświetlają one ścieżki oraz rogi działki bądź budynku. Większość z nich posiada możliwość sterowania natężeniem światła oraz czujniki, które włączają się po zapadnięciu zmroku. Słupki ogrodowe są na tyle uniwersalne, iż wpasowują się w większość działek. Do najlepszych z tego rodzaju należą m.in. Oprawa ogrodowa GORI oraz Oprawa ogrodowa SORTA. Obie lampy są wykonane z mocnego tworzywa aluminiowego i wytrzymałe na działanie czynników atmosferycznych oraz zewnętrznych. Można dostosowywać ich moc oraz barwę światła do indywidualnych potrzeb, aranżując ogród, jak i otoczenie przydomowe.

Oświetlenie ogrodowe

Kinkiety zewnętrzne

Lampy ogrodowe w formie kinkietów zewnętrznych są ciekawym rozwiązaniem, mającym podkreślić nie tylko ogród, lecz również elewację budynku. Instalowane są bezpośrednio na ścianach, dzięki czemu są odporniejsze na zalania bądź uszkodzenia spowodowane szkodnikami działkowymi i leśnymi. Promienie światła padające z kinkietów zewnętrznych pięknie eksponują elewację budynku, przez co używa się je głównie w lokalach usługowych, siedzibach firm oraz budynkach użyteczności publicznej. W prywatnych ogrodach będą mieć szczególne znaczenie, jeżeli dysponujemy pokaźnym budynkiem, który można podkreślić za pomocą światła. Do wyboru mamy płaskie, przylegające dyski, podłużne tuby, a także charakterystyczne kaganki.

Oświetlenie ogrodowe

Oprawy najazdowe

Specyficzną formą oświetlenia ogrodowego są oprawy najazdowe, umiejscowione bezpośrednio w gruncie. Można je instalować na trawniku, w deskach tarasowych bądź w bruku. Ich pionowe światło znakomicie oświetla elewacje budynków oraz wysokie drzewa i krzaki. Oprawy najazdowe nadają się również doskonale do oświetlania ścieżek oraz podjazdów, gdyż dzięki nim łatwo odnaleźć drogę w ciemności. Wykonane są w większości z naprawdę wytrzymałych materiałów, dlatego nie musimy się martwić, że nacisk jakiegokolwiek pojazdu uszkodzi je. Oprawy najazdowe posiadają wymienne źródło światła, więc w razie awarii możemy wymienić w nich żarówkę na nową bądź mocniejszą.

Lampy solarne

Jednym z wygodniejszych sposobów oświetlenia ogrodu jest zakup lamp solarnych. W przeciwieństwie do standardowych posiadają wbudowany akumulator, który zapewnia im napięcie. Energię czerpią z paneli słonecznych, a cykl ich działania uzależniony jest od zmian pory dnia. Są tanie i mogą pracować w takich samych warunkach, co standardowe oświetlenie. Oszczędzają one czas i miejsce, które musimy poświęcić na instalację. Lampy solarne, tak jak standardowe, cieszą się dużą popularnością ze względu na kunszt wykonania oraz nowoczesny design.

Dodaj komentarz

Pola oznaczone (*) są wymagane Twoje dane będziemy przetwarzać zgodnie z naszą Polityką prywatności.