Dowiedz się co jest ważne przy wyborze oświetlenia ogrodowego.

Pięknie zaaranżowany ogród to nie tylko taki, w którym rosną cudownie zielone i bujne rośliny, a alejki wyłożone są piaskowcem. Kluczowe jest również oświetlenie, gdyż za pomocą światła można kreować niesamowitą atmosferę. Jednocześnie dobre oświetlenie ogrodowe spełnia funkcje praktyczne i zapewnia należyty poziom bezpieczeństwa mieszkańców. Z niniejszego artykułu dowiesz się, na co zwracać uwagę przy wybieraniu idealnych lamp do ogrodu, aby pogodzić ich wszystkie niezbędne funkcje. 

Oświetlenie ogrodowe

Ostatnio na naszym blogu: iQ-LED FL. Nowa seria naświetlaczy LED

Bezpieczeństwo i funkcjonalność 

Dobre lampy ogrodowe to przede wszystkim takie, które łączą funkcjonalność z bezpieczeństwem. Stanowią one zarówno element aranżacyjny ogrodu bądź zewnętrznej części mieszkania, jak i odpowiadają za należyty poziom bezpieczeństwa poprzez równomierne oświetlenie każdego zakamarka naszej posesji. Dobrze dobrane oświetlenie ogrodowe pozwala na swobodne poruszanie się alejkami, spędzanie wolnego czasu w altance bądź na tarasie oraz wykonywanie prac na zewnątrz domu lub mieszkania. Jednocześnie działa odstraszająca na potencjalnych złodziei i wandalów, a także szkodników w postaci zwierząt leśnych lub polnych. Aby pogodzić te funkcje, warto zaplanować oświetlenie ogrodowe jako większy system, na który składać się będą różnego rodzaju lampy. W tym celu warto podzielić ogród, jak i całe otoczenie naszego domu lub mieszkania na strefy, które należy oświetlić. Następnie należy dopasować do każdej z nich odpowiednią ilość lamp o zróżnicowanych parametrach. 

Czytaj też: Oświetlenie ogrodowe - trendy w 2022 roku

Jakie lampy możemy zainstalować w naszym ogrodzie? 

Jeśli chcemy oświetlić nasz ogród, jednocześnie podnosząc bezpieczeństwo całej posesji, nie musimy się martwić o zaplecze technologiczne. Obecnie na rynku osprzętu elektrycznego istnieje ogrom modeli lamp ogrodowych, dopasowanych do najbardziej wygórowanych gustów oraz potrzeb. Możemy przebierać pośród modeli zróżnicowanych cenowo, wybierać odpowiednie kolory bądź sprawdzać wybrane przez nas kombinacje. Najczęściej jednak właściciele ogrodów przydomowych wybierają spośród następujących rodzajów lamp: 

Najważniejsze, aby sprzęt używany w ogrodzie posiadał stopień ochrony na minimalnym poziomie IP44 (a najlepiej IP55 lub wyżej), gdyż tylko w ten sposób oprze się zmieniającym się warunkom atmosferycznym, jak i skutkom działania szkodników. Ponadto, lampy ogrodowe powinny być energooszczędne. Bardzo często będą one działać przez całą noc, dlatego wydatki energetyczne w ich przypadku powinny być jak najmniejsze. W tym celu warto wybierać sprzęt LED, który oprócz energooszczędności jest również długowieczny. Jeśli zależy nam na oszczędności, możemy wybrać lampy solarne. Musimy jednak pamiętać, iż nie dysponują one stałym zasilaniem, przez co ich efekt zależy od tego, jak mocno naładowane zostały promieniami słońca za dnia. 

Czytaj też: 6 inspiracji lamp ogrodowych do Twojego ogrodu

Typy lamp ogrodowych 

Lampy ogrodowe różnią się one od siebie zarówno parametrami technicznymi, jak i możliwościami, jakie daje w kontekście możliwości aranżacji świetlnej. Przyjrzyjmy się najpopularniejszym typom, aby móc w ten sposób świadomie zaplanować ogród naszych marzeń. 

Lampy zewnętrzne najazdowe 

Jak sama nazwa wskazuje lampy najazdowe zewnętrzne służą do oświetlania podjazdu, co umożliwia łatwiejsze manewrowanie pojazdem po podjeździe i przed garażem po zmroku. Z tego powodu ich parametry techniczne, zwłaszcza wytrzymałość na nacisk – są podwyższone. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby za ich pomocą oświetlić również alejki ogrodowe bądź okolice elewacji budynku. Lampy zewnętrzne najazdowe wysyłają słup pionowego światła, który może oślepiać osoby w bezpośrednim otoczeniu, jednak można zastosować w nich słabsze żarówki w celu zbudowania klimatu.  

Kinkiety zewnętrzne 

Lampy tego typu doskonale nadają się do ekspozycji elewacji budynków oraz doświetlenia ciemnych miejsc w ogrodzie. Kinkiety zewnętrzne mogą być również montowane na tarasach oraz w altankach, gdzie znakomicie będą wydobywać piękno z formacji roślinnych. Niektóre urządzenia tego typu posiadają finezyjne wykończenie, które upodabnia je do ulicznych latarni. 

Girlandy 

Aranżując ogród warto zadbać nie tylko o mocne oświetlenie, ale również to klimatyczne. Girlandy to jedne z najbardziej delikatnych urządzeń, jakie pojawią się w naszym świetlnym systemie ogrodowym. Szczególnie pięknie wyglądają nad miejscami spotkań domowników, jak i gości np. na tarasach. Zastosowane w girlandach żarówki mają przede wszystkim budować przyjemną aurę i podkreślać miejsce, w którym zostały zawieszone.  

oświetlenie ogrodowe

Słupki ogrodowe 

Dobrze dobrane słupki ogrodowe powinny być nie tylko subtelnie wpisane w tkankę naszego ogrodu, ale również umiejscowione w taki sposób, aby doświetlać najważniejsze jego miejsca. Wysokiej klasy urządzenia odporne na zmienne warunki pogodowe można stawiać pojedynczo bądź łączyć je w grupy, stawiając na narożnikach budynku bądź ustawiając w szeregu wzdłuż alejek ogrodowych.  

Reflektory 

Reflektory to mocne i duże lampy, których głównych zadaniem jest silne oświetlanie elewacji, dachu bądź wybranych miejsc w ogrodzie. Ze względu na swoją moc spełniają przede wszystkim funkcje bezpieczeństwa, jednak przy zastosowaniu słabszych żarówek można za ich pomocą w kapitalny sposób tworzyć w ogrodzie teatr świateł i cieni.  

Dodaj komentarz

Pola oznaczone (*) są wymagane Twoje dane będziemy przetwarzać zgodnie z naszą Polityką prywatności.