Nie masz pomysłu na salon? Nasz artykuł Cię zainspiruje. 

Dobór światła do głównego pokoju to spore wzywanie, szczególnie jeśli chcemy stworzyć funkcjonalne i nowoczesne wnętrze. Może pamiętacie jeszcze czasy, jedynie słusznego, górnego żyrandola, który miał oświetlić salon, nazywany zresztą w tym okresie pokojem gościnnym? Dawał on rozproszony poblask, sufit stawał się koszmarnie płaski, a pokój nieprzytulny i mało praktyczny. Dzisiejszy salon to centrum domu, oaza spokoju i relaksu, a oświetlenie ma tylko podkreślić te funkcje.

nowoczesny salon

Ostatnio na naszym blogu: Seria Sedna Design & Elements - odkryj swój styl!

Planowanie

Oświetlenie salonu warto zaprojektować na etapie budowy, po to, aby uniknąć problemu z ciągnącymi się po podłodze kablami. Trzeba wziąć pod uwagę metraż pomieszczenia, a także dostęp do naturalnego światła. W teorii to proste, w praktyce bardzo często już na etapie wykańczania domu powinniśmy doskonale wiedzieć, jaki będzie układ mebli w naszym salonie, aby prawidłowo zaprojektować światło. Niestety to wyzwanie dla nielicznych marzycieli, którzy wymyślili dom w każdym szczególe. Większość z nas musi sobie po prostu poradzić. Szczęśliwie dla nas salon to to miejsce, gdzie najlepiej sprawdzają się zdywersyfikowane źródła światła i eklektyzm jest jak najbardziej wskazany. Oświetlenie wewnętrzne powinno być dostosowane do różnych potrzeb, najlepiej niezależne od siebie, tak by można z nich było korzystać odrębnie lub jednocześnie, w zależności od aktualnej sytuacji. Na rynku dostępnych jest tak wiele lamp, że naprawdę możemy zdziałać cuda, nie tylko oświetlając poszczególne strefy użytkowe, ale też rozświetlić najciemniejsze zakamarki, podświetlić działa sztuki, czy wręcz zmienić proporcje wnętrza Skierowanie snopu światła na sufit optycznie go podniesie, a w wąskim pokoju oświetlenie dłuższej ściany sprawi, że zyskamy wrażenie jej odsunięcia.

Oświetlenie główne

Na początku powinniśmy wybrać ten rodzaj lamp, który będzie służył do równomiernego oświetlenia całego pomieszczenia. Główne światło można wykonać przy pomocy lamp sufitowych, spotlightów, taśm LED czy żyrandoli. W tym przypadku warto, aby rozpraszały światło z kilku żarówek. W nowoczesnych wnętrzach najpopularniejszym rozwiązaniem jest oświetlenie punktowe, które faktycznie równomiernie oświetla przestrzeń. Tyle tylko, że nadaje ono salonowi raczej formalnych charakter, który nie zawsze pasuje do wnętrza. W ciepłym i przytulnym salonie żyrandole to lepszy i dość oczywisty wybór, głównie ze względu duży wybór modeli i możliwość doboru takiego, który świetnie dopasuje się do wnętrza. Najoczywistszym rozwiązaniem jest duży żyrandol czy plafon powieszony nad stolikiem kawowym, który determinuje styl. Bardzo ważne jest odpowiednie zmierzenie pomieszczenia, bo źle powieszony główny żyrandol będzie nas raził przez lata. Zwracajmy też uwagę na barwę światła. Ciepła sprzyja wypoczynkowi i podkreśla naszą urodę.

Czytaj też: Jaką barwę światła dobrać do konkretnych wnętrz?

Salon z jadalnią

W dużym salonie, który łączy te dwie funkcje, często stosuje się podział za pomocą światła. Dwa górne żyrandole, nad stolikiem kawowym i stołem głównym, wcale nie muszą być jednakowe. Ważne, aby miały podobny styl. Do wnętrz industrialnych, czy loftowych świetnie nadają się lampy z metalu, czy nawet proste, dekoracyjne żarówki na sznurach. Jest oczywiste, że nad stołem obiadowym może ich być kilka, podczas gdy w części wypoczynkowej zupełnie wystarczające będzie tylko jedno źródło światła. Salon w stylu glamur będzie wymagał zdecydowanie bardziej dekoracyjnych lamp z akcentami złota, srebra czy kryształów.

Kameralność i relaks

Salon to miejsce, gdzie odpoczywamy, oglądając telewizję czy poświęcając czas leniuchowaniu pod kocykiem. Górne światło, choćby najcieplejsze może nas po prostu razić i przeszkadzać, dlatego bardzo ważna jest możliwość stworzenia półcienia i nieco bardziej kameralnego oświetlenia. Nie oszukujmy się, w czasie udanego seansu, musimy tylko dostrzegać miskę z popcornem. Kinkiety, lampa stołowa czy lampy podłogowe będą całkowicie wystarczające.

nowoczesny salon

Fotel i ulubiona lektura

Upodobania bywają różne, jeśli lubimy poczytać w salonie, zadbajmy o oświetlenie naszego ulubionego miejsca. Nieważne, czy to miejsce na kanapie, czy fotel, konieczna będzie dodatkowa lampa. Rekomendowane do salonu światło powinno mieć ciepłą temperaturę, a taka jest niestety zbyt słaba dla naszego wzroku. Dodatkowa lampa do czytania musi mieć zamontowaną żarówkę z nieco większą ilością lumenów i neutralną barwą. W ten sposób zadbamy o komfort naszego wzroku.

Dekoracje

Salon to miejsce, w którym po prostu musi być pięknie, a światło doskonale podkreśla urodę przedmiotów. Za pomocą profili aluminiowych, taśm LED i RGB możemy stworzyć unikatowe aranżacje świetlne, uatrakcyjniające wnętrze. Co ważne ich montaż jest tak prosty, że poradzi sobie z nimi każdy amator. Można nimi oświetlić większe przestrzenie, czy po prostu zaakcentować obrazy, półki i schody. Podświetlona galeria fotografii rodzinnych to błyskawiczny domowy i ciepły efekt. Stale świecące światło LED czy wykorzystanie czujnika ruchu to zdecydowane ułatwienie w nocy, jeśli salon znajduje się w głównym trakcie komunikacyjnym domu.

Dodaj komentarz

Pola oznaczone (*) są wymagane Twoje dane będziemy przetwarzać zgodnie z naszą Polityką prywatności.