Jaki rodzaj oświetlenia sprawdzi się garderobie? Sprawdź. 

Porządek w mieszkaniu, szybkie, poranne wyjście, zadbane i wypielęgnowane ubrania, pozwalające na stworzenie wzorowych stylizacji. Marzenie? Nie, po prostu idealnie zaprojektowana i funkcjonalna garderoba. Projekt takiej przestrzeni to odpowiednie szafy, drążki i systemy przechowywania ubrań, ale także właściwe oświetlenie, które w tym przypadku odgrywa niebagatelną rolę. Jak idealnie oświetlić garderobę?

Oświetlenie garderoby

Ostatnio na naszym blogu: Gniazda ogrodowe wiosną

Światło główne w garderobie

To jasne, że najkorzystniejsze jest oświetlenie naturalne. Tyle tylko, że garderoby to zwykle pomieszczenia przy sypialniach lub łazienkach, najczęściej w ogóle pozbawione okien. Chodzi w nich przecież o jak najefektywniejsze wykorzystanie przestrzeni, a więc każda ściana, wzdłuż której można ustawić szafę lub drążki z ubraniami jest ważna. Nie znaczy to, że trzeba w ogóle rezygnować ze światła dziennego. Czasem doskonałym rozwiązaniem jest ściana ze szkła lub luksferów. Światło główne, niekoniecznie w postaci ozdobnej lampy jest niezbędne, bo garderoba to także miejsce, gdzie prasujemy, segregujemy odzież, układamy na półkach czy po prostu sprzątamy. Postawmy na regulowany żyrandol, który ułatwi nam te czynności. Tyle tylko, że jedna lampa nie wystarczy.

Równomierne oświetlenie szaf

Planując oświetlenie, możemy zdecydować się na rozwiązania typowe dla sufitów podwieszanych. Przydadzą się panele led, oczka sufitowe czy małe oprawy typu dowlight. Dobrze rozmieszczone panele spokojnie oświetlą całość wnętrza, a nieco tańsze dowlighty trzeba po prostu rozłożyć nieco gęściej. W ten sposób równomiernie i praktycznie na każdej wysokości oświetlimy wnętrze. Równie praktyczne będą małe halogeny, których światło skierujemy na półki z odzieżą. Funkcjonalnym rozwiązaniem są spoty z kilkoma źródłami światła, które możemy regulować pod odpowiednim kątem. Klasyka to plafony, o sporej mocy oświetleniowej, które doskonale sprawdzą się w niezbyt wysokich pomieszczeniach. Wybór jest naprawdę spory, równie duża jest rozpiętość cenowa, dlatego każdy znajdzie optymalne rozwiązanie.

Oświetlenie garderoby na poddaszu

Wsparcie wewnętrzne

Doskonałą formą oświetlenia zawartości szaf są taśmy LED i dodatkowe światła meblowe. Nie zużywają wiele energii, ale przede wszystkim nie nagrzewają się nadmiernie, co sprawia, że można je stosować w ciasnych miejscach. Profile LED są doskonałym zamiennikiem drążka w szafie, pozwalają nie tylko na zawieszenie na nich ubrań, ale też zobaczymy naszą odzież wyraźnie, nawet w środku nocy. Nie dość na tym, dzięki sterownikom uzyskamy spektakularne efekty świetlne, bo możemy dowolnie ściemniać lub rozświetlać wnętrza. Taśmy ledowe możemy stosować do oświetlenia półek, ale też montować je na podłodze lub dookoła całej części szafy z np. garderobą wizytową. Efekt zrobi z pewnością piorunujące wrażenie na przyjaciółkach, którym zechcemy pokazać swoją szafę. Musimy tylko pamiętać o dobrym planie, tak aby uniknąć zjawiska olśnienia.

Domowa przymierzalnia

Nie da się ukryć, w większości przenieśliśmy się dziś z zakupami do Internetu. Obecna sytuacja nie sprzyja zakupom w galeriach handlowych i korzystaniu ze sklepowych przymierzalni. Garderoba staje się miejscem, w którym mierzymy ubrania, a nawet konsultujemy swój wygląd z najbliższymi przyjaciółkami. Duże lustro to podstawowy element wyposażenia, a aby było efektywne, powinno być dobrze oświetlone. Najlepsze w tym przypadku będzie górne oświetlenie nad nim lub boczne kinkiety, które obejmą zasięgiem całą powierzchnię tafli. Ciekawym rozwiązaniem aranżacyjnym, które sprawi, że poczujesz się jak gwiazda Hollywood, jest otoczenie całego lustra lampkami lub taśmą LED. Dodatkowym atutem takiego rozwiązania jest optyczne powiększenie wnętrza.

Właściwa barwa światła

W garderobie powinnyśmy zobaczyć wszelkie niedoskonałości, po to, aby natychmiast je skorygować. W ciepłej barwie światła, zarówno ubrania, jak i my wyglądają bardzo atrakcyjnie, dlatego tak często tego typu barwa stosowana jest w sklepach. W garderobie lepiej się sprawdzi barwa dzienna około 4000 K. Odpowiada ona normalnemu światłu dziennemu, nie przekłamuje i daje realną wiedzę o tym, jak prezentujemy się w danej stylizacji. Nieco inaczej jest w przypadku szuflady z biżuterią. Tutaj jej urodę lepiej podkreśli neutralny kolor światła. Kolejny aspekt, na który powinniśmy zwrócić uwagę, dobierając żarówki, to wskaźnik oddawania barw, oznaczany jako Ra lub CRI i wyrażany liczbą od 1 do 100. W przypadku garderoby powinien on wynosić minimum 90, bo tylko w ten sposób zobaczymy „prawdziwe” kolory ubrań.

Czytaj też: Jaką barwę światła dobrać do konkretnych wnętrz?

Postaw na nowatorskie rozwiązania

Staramy się oszczędzać prąd, dbając o nasze finanse, ale przede wszystkim o planetę, na której żyjemy. Wspierają nas w tym producenci, którzy proponują nowatorskie rozwiązania, choćby w postaci czujników ruchu. Nie ma przecież sensu, aby światło paliło się w pustym pomieszczeniu, prawda? W garderobie warto postawić na automatyczne oświetlenie działające podczas zamykania i otwierania szaf i szuflad. Współcześnie stosowane rozwiązania pozwalają na sterowanie oświetleniem za pomocą pilota, czy z poziomu aplikacji smartfona.

Dodaj komentarz

Pola oznaczone (*) są wymagane Twoje dane będziemy przetwarzać zgodnie z naszą Polityką prywatności.