Domowe biuro to dla wielu z nas codzienność. Jak prawidłowo oświetlić miejsce pracy?

Ten rok przyniósł ogromne zmiany w naszym życiu. Pandemia zatrzymała większość z nas w domu i konieczne stało się stworzenie w nim odpowiedniego miejsca do pracy. W wielu przypadkach zapewne pozostanie tak na dłużej. Przedstawiciele wielu zawodów czy pracodawcy zatrudniający fachowców określonych branż, przekonali się, że równie efektywnie możemy wykonywać swoje zajęcia zdalnie, sporadycznie bywając w biurach. Tyle tylko, że musimy sami zadbać o stworzenie właściwego miejsca do pracy, a nie zawsze się na tym znamy. 

Prawidłowe oświetlenie domowego miejsca pracy

Ostatnio na naszym blogu: Zalety i wady włączników dotykowych

Normy i wymagania 

Projektanci pomieszczeń biurowych, na których decyzjach opierają swoje działania właściciele i wynajmujący biurowce pracodawcy, muszą przestrzegać odpowiednich przepisów i norm obowiązujących przy tworzeniu miejsc pracy. Przy pracach projektowych, w zakresie oświetlenia muszą oni uwzględnić wiele istotnych kwestii: rozmiar przestrzeni biurowej, charakter pracy np. przy komputerze, czy tryb pracy: dzienny lub nocny. Konieczne jest także dostosowanie światła do charakteru pomieszczenia, jego powierzchni i potrzeb użytkowników. Nad właściwym oświetleniem czuwają specjaliści bezpieczeństwa i higieny pracy, którzy odpowiadają za przestrzeganie obowiązujących norm. Wszystkie te działania podyktowane są troską o zdrowie pracownika, efektywność i wydajność pracy.  

Oświetlenie domowego biura 

W warunkach domowych jesteśmy pozbawieni fachowej pomocy i samodzielnie musimy zatroszczyć się o to, aby oświetlenie naszego miejsca pracy było dla nas korzystne. Właściwa barwa światła wpływa na naszą psychikę, samopoczucie, ale i na bezpieczeństwo pracy. Zmiany, polegające na podwyższeniu natężania oświetlenia znacząco podnoszą efektywność pracy, co potwierdzono badaniami naukowymi. Nie zdajemy sobie nawet sprawy z tego, że ponad 80% informacji, które docierają do naszego mózgu, odbieramy za pomocą zmysłu wzroku. To, dlatego nasze oczy to najważniejszy instrument, o który powinniśmy szczególnie dbać.  

Jak poradzić sobie bez fachowej pomocy? 

Najważniejsze parametry, które musimy brać pod uwagę, myśląc o oświetleniu naszego miejsca pracy w domu to: wartość natężenia światła, współczynnik oddawania barw oraz temperatura barwowa. Pierwszy parametr związany jest ściśle z rodzajem czynności, którą wykonujemy i tak, na stanowiskach biurowych, wykorzystywanych w trybie ciągłym musi on wynosić 500 luksów, w przypadku dorywczych czynności np. segregowania czy kopiowania, z czasowym korzystaniem z komputera wystarczy 300 luksów. To nieco abstrakcyjne, dla przybliżenia, będzie to taka ilość światła, jaką daje nam słońce, gdy wschodzi i zachodzi, a dzień jest bezchmurny. Normy pracownicze definiują także precyzyjnie wskaźnik oddawania barw, który powinien wynosić Ra > 80 (przy czym maksymalne Ra to 100). Nie doprecyzowano natomiast kwestii barwy światła i zazwyczaj jako standard stosuje się tą, która jest maksymalnie zbliżona do barwy dziennej, czyli wynosi od 5000 do 6500 K.  

Czytaj też: Wolt, wat czy lumen. Jak wybrać żarówkę LED?

Właściwy organizacja miejsca do pracy 

Stajamy się wybrać do pracy ten pokój w domu, w którym jest stosunkowo dużo światła dziennego. Zwróćmy uwagę czy ilość okien, jest zbliżona do tej, która wymagana jest w biurach np. w pomieszczeniu o powierzchni 20 metrów, powinny być przynajmniej dwa okna. Rzecz jasna, ta ilość światła w naszym klimacie jest całkowicie niewystarczająca, dlatego zadbajmy o właściwe oświetlenie główne, umieszczone w centralnym punkcie. W domu to zwykle tradycyjne lampy wiszące, w których po prostu wymieńmy żarówki na właściwe dla stanowisk pracy. To proste, zazwyczaj w pokojach głównych montujemy żarówki o ciepłej barwie światła, bo taka sprzyja relaksowi. Nadmiar odprężenia przy pracy nie jest raczej wskazany, prawda? Ta operacja będzie wystarczająca, jeśli zadbamy o dodatkowe źródło światła, szczególnie jeśli pracujemy przy komputerze.  

Prawidłowe oświetlenie domowego miejsca pracy

Oświetlenie robocze 

W domu konieczne jest źródło światła dedykowane pracy, czyli lampka biurkowa. Światło z niej powinno padać z góry, wprost na klawiaturę komputera czy maszynę do szycia, mniej więcej w odległości około 30 cm od oczu. Optymalnym wyborem są lampki z regulowanym ramieniem, pozwalające na dowolne ustawianie i swobodne przestawianie, jeśli zajdzie konieczność zmiany miejsca pracy. Szeroki wybór pozwala nie tylko na dobranie lampki w odpowiednim designie, ale też wyposażonej w dodatkowe funkcje, jak choćby zegar, kalendarz czy termometr.  

Czytaj też: Jaką barwę światła dobrać do konkretnych wnętrz?

Troska o wzrok to podstawa 

Wspomnieliśmy, jak ważne są oczy i ich zdrowie. Zdalna praca w domu, szczególnie ta, którą wykonujemy w trybie zdaniowym, sprawia, że często mylimy dzień z nocą lub pracujemy po prostu zbyt intensywnie. Pamiętajmy, aby odrywać wzrok od monitora, robić częste przerwy, ćwiczyć oczy i stosować właściwe nawilżanie. Przede wszystkim, kiedy to tylko możliwe, dbajmy o to, aby jak najwięcej precyzyjnych czynności wykonywać przy świetle dziennym.  

Dodaj komentarz

Pola oznaczone (*) są wymagane Twoje dane będziemy przetwarzać zgodnie z naszą Polityką prywatności.