Ochronniki przepięć to aparaty elektryczne, których zadaniem jest ochrona instalacji elektrycznej i urządzeń przed szkodliwym działaniem ponadnormatywnych wzrostów napięć.
Ochronniki przepięć – klasa B+C, B oraz C
Zgodnie z dawniejszą nomenklaturą, ograniczniki przepięć przeznaczone dla niskich napięć były dzielone na klasy od A (montowane w celu ochrony linii napowietrznych) przez B i C, aż po D obejmującą ograniczniki dla konkretnych urządzeń, bardzo czułych na przepięcia.
Klasa B ochronników zapewnia ochronę przed przepięciami wyładowaniem do napowietrznej linii zasilającej lub instalacji odgromowej i instaluje się je w rozdzielnicy głównej, a klasa C obejmuje uzupełnienie ochrony również w tych przypadkach, kiedy instalacja odgromowa nie występuje, podobnie jak ryzyko wyładowania (np. kiedy brak instalacji dachowych).
Obecnie stosuje się pojęcie typów ograniczników przepięć. Typ 1 odpowiada ogranicznikom klasy B, a typ 2 – klasy C. Ograniczniki typu 1+2 to wcześniejsza klasa B+C.
Ochronniki przepięć – liczba biegunów i podłączenie dostępnych rozwiązań
Zadaniem ograniczników przepięć oferowanych w tej kategorii produktów jest zabezpieczenie obwodu narażonego na przepięcie. W razie jego wystąpienia, napięcie sprowadzane jest do poziomu bezpiecznego dla instalacji elektrycznej. Mechanizmem zabezpieczającym w urządzeniach klasy B (Typ 1) jest iskiernik, a w urządzeniach klasy C – warystor. W ogranicznikach przepięć Typu 1+2 (B+C) stosowane są obydwa elementy zabezpieczające.
Niezależnie od klasy ogranicznika, w naszym asortymencie Klienci mogą liczyć na urządzenia najwyższej jakości, pochodzące od producentów znanych marek takich jak Kanlux, Hager, Schneider Electric czy Simet. Ochronniki oferowane są w wariancie jedno- i dwubiegunowym dla obwodów jednofazowych oraz trzy- i czterobiegunowym dla obwodów trójfazowych. Do każdego ogranicznika podłącza się przewód fazowy (przewody fazowe) oraz przewód ochronny. W ogranicznikach dwu- i czterobiegunowych – również przewód neutralny. Przy napięciu normalnym dla sieci, przez ogranicznik nie przepływa prąd. W przypadku nadmiernego wzrostu napięcia, prąd przepływa przez urządzenie, które kieruje go do ziemi przez przewód ochronny, z pominięciem instalacji elektrycznej.