Oświetlenie schodowe - Kompletny poradnik

opublikowano: 2018-08-02 w kategorii Porady

Odpowiednie oświetlenie schodów może zupełnie odmienić wygląd wnętrza. Zapoznaj się z naszym poradnikiem, a z łatwością dobierzesz lampy, które sprawią, że Twoje schody zmienią się nie do poznania.

oświetlenie schodowe

Jednym z najbardziej popularnych producentów opraw schodowych jest polska firma Skoff, na podstawie której przedstawimy jak wybrać odpowiednie produkty. W przypadku innych producentów schemat będzie podobny.

Oprawy firmy Skoff dostępne są w trzech seriach różniących się między sobą wyglądem oraz dostępnymi kolorami. Są wykonane z aluminium lub stali szlachetnej, dzięki czemu świetnie podkreślą eleganckie i nowoczesne wnętrze. Produkty z serii Tango oraz Rueda dostępne są w czterech kolorach: szlif inox, białym, czarnym i aluminium. Oprawy Salsa występują tylko w kolorze mosiądz.

skoff serie tango rueda salsa

Przeglądając ofertę można natknąć się na kilka ważnych terminów:

  • Short - wersja opraw bez widocznego źródła światła, co daje efekt światła kurtynowego
  • Mini - mniejsza wersja standardowej oprawy, montowana do puszek Ø50
  • Stick - produkty montowane przez przyklejenie do ściany

Na co zwrócić uwagę?

Główne parametry, na które należy zwrócić uwagę przy wyborze opraw schodowych:

  • napięcie
  • stopień ochrony
  • barwa światła
  • sposób montażu
  • materiał wykonania

Napięcie

Oprawy występują w dwóch wersjach napięcia: 10V lub 230V. W przypadku innych producentów możemy zamiast wersji 10V spotkać np. 14V. Produkty o zasilaniu napięciem 10V do działania wymagają dodatkowego zasilacza jednak rekomendujemy wybór właśnie tego napięcia ze względu na niższą cenę oraz bezpieczeństwo jakie zapewniają. Z tego też względu na zewnątrz można montować tylko oprawy o napięciu 10V.

Stopień ochrony

W tym przypadku sprawa jest prosta. Jeżeli oprawy mają być montowane wewnątrz - stosujemy stopień IP20. W przypadku zastosowania zewnętrznego, gdzie oprawa będzie narażona na działanie warunków atmosferycznych wybieramy stopień IP66, który skutecznie chroni obudowę przed dostaniem się wody do środka. Warto również zauważyć, że w stopniu IP66 nie występują produkty zasilane napięciem 230V.

Barwa światła

Oprawy posiadają wbudowane źródło światła LED o niskim poborze mocy (w zależności od typu jest to zwykle pomiędzy 0,2 W a 2 W). Do wyboru mamy trzy barwy światła: ciepłą (3800K), zimną (6000K) lub niebieską.

Sposób montażu

Oprawy schodowe firmy Skoff w zależności od modelu możemy zamontować na jeden z trzech sposobów: do puszki Ø60 (A), do puszki Ø50 (B) lub nakleić na ścianę (C). Większość produktów montujemy do tradycyjnej puszki Ø60. Jeżeli zależy nam na mniejszych wymiarach możemy wybrać produkty z serii Mini, które charakteryzują się niewielkimi gabarytami oraz montażem w puszce Ø50. W miejscach, w których nie mamy przygotowanych odpowiednich otworów w ścianie możemy zastosować lampy z serii Stick, które wystarczy przykleić do ściany.

sposoby montazu

Światło kurtynowe czy rozproszone?

Wybierając lampy firmy Skoff możemy wybrać oprawy w dwóch wariantach: tradycyjnym z widocznym elementem świetlnym lub subtelniejszą wersję Short dającą efekt światła kurtynowego.

wersja standard a short

Jak rozmieszczać oprawy LED?

Planując oświetlenie schodowe warto zaplanować miejsca na oprawy co drugi stopień.

W przypadku montażu na ścianie sugerujemy rozmieszczenie opraw wg poniższych schematów.

rozmieszczenie opraw

Polecane produkty

Jaki zasilacz?

W przypadku opraw zasilanych na 10V wymagane jest dokupienie zasilacza o odpowiedniej mocy. Polecamy dedykowane zasilacze dopuszkowe Skoff o mocy 7W i 15W.

Idźmy krok dalej…

W budynkach prywatnych jak i biurach wiele przestrzeni i pomieszczeń jest używanych w sposób sporadyczny. Aby zaoszczędzić energię możemy zredukować zużycie tylko do sytuacji, w których oświetlenie jest faktycznie potrzebne. W tym celu możemy zastosować czujniki ruchu, które automatycznie włączą oświetlenie schodowe po wykryciu ruchu.

Możesz wybrać sam czujnik ruchu lub czujnik z wbudowanym źródłem światła.

sensor

Czym jest technologia PIR?

Wszechstronna pasywna podczerwień (PIR) wykrywa promieniowanie cieplne wytwarzane przez ludzi i przetwarza je na sygnał elektryczny. Automatycznie załącza zasilanie oświetlenia w przypadku detekcji ruchu w pomieszczeniu i wyłącza światło po pewnym czasie (3-35 sek.).

Zastosowanie czujników PIR sprawuje się idealnie w korytarzach, klatkach schodowych domów prywatnych, czyli wszędzie tam, gdzie niepotrzebnie zostawia się oświetlenie na długie godziny po krótkotrwałej wizycie użytkowników.

sensor PIR

Wykrywanie

Czujnik wyposażony jest w zaawansowany układ optyczny, który umożliwia odpowiednie uformowanie pola widzenia czujki PIR. Dzięki temu każde wejście lub wyjście obiektu z pola widzenia jest wykrywane przez sensor. Ta zmiana widma promieniowania IR jest następnie analizowana i gdy jest ona odpowiednio duża przetwarzana jest w impuls elektroniczny włączający światło.

Zasięg

Zasięg czujników ruchu Skoff różni się w zależności od modelu. Dla czujników ruchu wynosi on ~7-8 m, a dla czujników ruchu wyposażonych w źródło światła ~3-4 m. Kąt działania wynosi 120°.

zasięg

Ustawienia podstawowe

Czujniki posiadają dwa podstawowe ustawienia:

  • Regulację natężenia światła otoczenia przy którym czujnik włączy oświetlenie. Dzięki temu możemy ustawić, że czujnik nie będzie reagował na wykrycie ruchu w dzień.
  • Regulację czasu wyłączenia w zakresie 3-35 sek. Ustawienie wpływa na okres po jakim czasie czujnik wyłączy oświetlenie.

Schematy działania

schematy działania 1 schematy działania 2

Polecane produkty