Zastosowanie
Ściemniacz służy do załączania, wyłączania i regulacji natężenia światła w mieszkaniach lub innych pomieszczeniach, np. biurach, sklepach, itp. Załączenie i wyłączenie, oraz regulacja następuje poprzez naciśnięcie klawisza ściemniacza, lub zdalnie przy pomocy dowolnego pilota od sprzętu RTV. Ściemniacz może być także stosowany w instalacjach schodowej lub krzyżowej.
Działanie
Ściemniacz może być sterowany bezpośrednio:
- poprzez naciśnięcie klawisza ściemniacza,
- dodatkowymi przyciskami "światło" podłączonymi do ściemniacza;
zdalnie:
- dowolnym pilotem od sprzętu RTV.
Sterowanie bezpośrednie:
Krótkie naciśnięcie klawisza ściemniacza lub dodatkowego przycisku światło załącza lub wyłącza oświetlenie, dłuższe naciśnięcie powoduje regulację jasności oświetlenia trwającą aż do momentu zwolnienia klawisza. Regulacja odbywa się w górę lub w dół, ze zmianą kierunku po osiągnięciu wartości skrajnych(minimalnej lub maksymalnej).
Sterowanie pilotem od sprzętu RTV może być realizowane na dwa sposoby:
1. dowolnym przyciskiem pilota poprzez dwukrotne naciśnięcie w odstępie nie dłuższym niż 2 s
- pierwsze naciśnięcie przycisku pilota wprowadza ściemniacz w stan oczekiwania na następny sygnał z pilota.
- stan oczekiwania sygnalizowany jest przez zgaśnięcie diody LED i trwa ok. 2 s od puszczenia przycisku, w tym czasie powinno nastąpić drugie naciśnięcie przycisku na pilocie. Jeżeli drugi sygnał z pilota nie pojawi się, dioda LED zapala się ponownie sygnalizując zakończenie tanu oczekiwania.
- drugie naciśnięcie przycisku pilota działa identycznie jak sterowanie bezpośrednie klawiszem ściemniacza. Po zwolnieniu przycisku dioda LED zapala się ponownie.
2. zaprogramowanym przyciskiem pilota poprzez jednokrotne naciśnięcie. Naciśnięcie przycisku pilota działa identycznie jak sterowanie bezpośrednie klawiszem ściemniacza. Dioda LED nie sygnalizuje sterowania pilotem, świeci ciągle.
Programowanie przycisku pilota
Programowanie:
1. nacisnąć szybko 6 razy klawisz ściemniacza;
2. wejście w tryb programowania sygnalizowane jest wyłączonym oświetleniem i miganiem diody LED w cyklu: świeci -1,5 s / nie świeci -0,5 s;
3. nacisnąć i przytrzymać wybrany przycisk na pilocie (najlepiej taki, który nie jest używany przy obsłudze sprzętu RTV), po zapamiętaniu sygnału z pilota lampa oświetleniowa zacznie się rozjaśniać tak jak w czasie regulacji jasności a dioda LED przestanie migać, ściemniacz wychodzi z trybu programowania;
4. zwolnić przycisk na pilocie, sprawdzić załączanie i wyłączanie oświetlenia poprzez krótkie naciśnięcie przycisku i regulację jasności poprzez długie naciśnięcie, nacisnąć inne przyciski na pilocie aby sprawdzić czy ściemniacz reaguje tylko na zapamiętany przycisk. Programowanie przycisku można wykonać wielokrotnie, powtarzając powyższe czynności. Zanik napięcia nie powoduje utraty zapamiętanego sygnału z pilota.
W przypadku, gdy sygnał z pilota nie zostanie rozpoznany, należy ponowić próbę zaprogramowania z innego pilota. Dopóki sygnał z pilota nie zostanie zapamiętany ściemniacz pozostaje w trybie programowania, z którego wychodzi samoczynnie po 5 min. bezczynności lub poprzez zakończenie programowania.
Zakończenie programowania:
1. Bez zmiany zaprogramowania
Nacisnąć krótko klawisz ściemniacza, dioda LED przestaje migać, ściemniacz pozostaje w stanie z przed programowania, tj. zapamiętany poprzednio przycisk pilota jest nadal aktywny lub ściemniacz jest sterowany poprzez dwukrotne naciśnięcie dowolnego klawisza;
2. Z kasowaniem pamięci
Nacisnąć i przytrzymać klawisz ściemniacza przez 3 s, gdy dioda LED przestaje migać puścić przycisk, ściemniacz kasuje zapamiętany przycisk i wchodzi w sterowanie zdalne poprzez dwukrotne naciśnięcie dowolnego przycisku pilota.
Zabezpieczenie przeciwzwarciowe
Łącznik posiada zabezpieczenie przeciwzwarciowe wyłączające obwód obciążenia (wyłączające oświetlenie) po przekroczeniu prądu 20 A. Po usunięciu zwarcia ściemniacz można ponownie załączyć. W momencie przepalania się żarówki 230 V prąd może także osiągnąć graniczna wartość zabezpieczenia, co objawi się samoczynnym wyłączeniem oświetlenia a jednocześnie uniemożliwi całkowite przepalanie się żarówki. Przy powtarzających się samoczynnych wyłączeniach należy sprawdzić stan żarówki i ewentualnie wymienić ją.
Zabezpieczenie przeciążeniowe
W przypadku przekroczenia mocy znamionowej o 50% nastąpi całkowite wyłączenie oświetlenia. Po zadziałaniu zabezpieczeń ściemniacz przechodzi w stan wyłączenia. Dioda LED sygnalizuje przyczynę wyłączenia: - pojedyncze mignięcie - wystąpiło zwarcie,
- podwójne mignięcie - wystąpiło przeciążenie >50%.
Naciśnięcie klawisza łącznika kasuje sygnalizację samoczynnego wyłączenia i przełącza łącznik do normalnej pracy.
Ściemniacz nie współpracuje z oświetleniem LED. Model ściemniacza kompatybilny ze źródłami LED jest dostępny
tutaj.