Kuchnia to pomieszczenie, w którym prawidłowe oświetlenie stanowi o jej funkcjonalności.
Kuchnia to specyficzne miejsce, w którym oświetlenie musi spełnić kilka różnych funkcji. Od wyboru odpowiedniej lampy zależy bowiem nie tylko spójność aranżacji, ale również odpowiednie naświetlenie stanowiska roboczego. W tym artykule podpowiadamy, czym kierować się przy wyborze oświetlenia do kuchni. Przeczytaj, zainspiruj się i wybierz najlepsza sufitową lampę kuchenną!
Ostatnio na naszym blogu: Simon 54 GO - nowa seria włączników WiFi
Światło kuchenne
Oświetlenie kuchenne jest bardzo charakterystyczne, gdyż musi spełniać zarówno wymogi funkcjonalne, jak i estetyczne. Można podzielić je na trzy segmenty:
- oświetlenie centralne
- oświetlenie robocze
- oświetlenie dekoracyjne
Oświetlenie centralne stanowią żyrandole bądź lampy zainstalowane na środku sufitu. Ich zadaniem jest równomierne naświetlanie całej powierzchni kuchni. W praktyce niestety bardzo rzadko korzysta się z tego typu oświetlenia, gdyż źle dobrane utrudnia przygotowywanie posiłków oraz oślepia osoby siedzące w bliskim sąsiedztwie. Oświetlenie robocze ma za zadanie wyeksponować blaty kuchenne, kuchenki oraz zlewy w taki sposób, aby ułatwić pracę w kuchni. Przeważnie ma charakter punktowy i jest zlokalizowane bezpośrednio nad stanowiskami roboczymi. W skład ostatniego segmentu wchodzą lampy dekoracyjne, które mają wydobywać klimat i ocieplać wizerunek kuchni. Zapalane są w kuchni, gdy nikogo nie ma i mogą przybrać postać wolnostojących lamp lub taśm LED. Tworząc system oświetleniowy w kuchni, należy pamiętać, aby każdy segment był zrównoważony i nie dominował nad pozostałymi. Zachowanie tej zasady ma szczególne znaczenie w przypadku, gdy interesują nas lampy o znacznych gabarytach oraz dużej mocy.
Czytaj też: Taśma LED - nowy, praktyczny trend wnętrzarski
Lampy sufitowe w kuchni
Głównym elementem światła centralnego w kuchni są lampy sufitowe. Zlokalizowane są one na tyle wysoko, iż oświetlają one całe pomieszczenie – zarówno blaty robocze, jak i stół, lodówkę, kuchenką oraz szafki. W przypadku kuchni z wyspą mogą służyć do punktowego oświetlenia stanowisk do przygotowywania posiłków. Wówczas stanowią one oświetlenie robocze. Jak już wcześniej wspominaliśmy, źle dopasowane oświetlenie centralne, może oślepiać osoby przebywające w kuchni oraz utrudniać korzystanie ze sprzętów kuchennych. Dlatego wybierając lampę do kuchni, należy zawrócić uwagę, jakie inne oświetlenie się w niej znajduje i czy należy je uzupełnić dodatkowym źródłem światła. Co więcej, należy zwrócić uwagę, czy dysponujemy odpowiednią ilością miejsca. Jeśli nasza kuchnia jest dość ciasna i niska, warto zastanowić się nad instalacją plafonu. W przypadku dużych i przestronnych pomieszczeń można zastanowić się nad zakupem wielopunktowych lamp szynowych lub panelowych.
Oprawa sufitowa Kanlux SEIDY
Oświetlenie dzień vs. noc
Oświetlenie w kuchni potrzebne jest przeważnie w nocy lub w pochmurne dni. Tylko wtedy potrzebujemy odpowiedniej ilości światła do przygotowania posiłku lub posprzątania. W dzień zaś lampy kuchenne mają stanowić ozdobę pomieszczenia. Dlatego warto zwracać uwagę na ich design, a także styl, który będzie przyciągał wzrok i robił wrażenie na gościach. W przypadku lamp sufitowych najważniejsza jest ich prostota. Im bardziej minimalistyczne kształty, tym lepszy będzie ich efekt za dnia. Warto również pomyśleć o ich kolorystyce. Na jasnych lampach będzie zdecydowanie częściej widać brud i kurz w przeciwieństwie do tych o ciemnej barwie. W nowoczesnych aranżacyjnych najczęściej wybiera się lampy szklane, metalowe bądź miedziane. Kolorami dominującymi są czernie i szarości, zaś w kształtach kloszy pojawiają się często figury geometryczne.
Lampy sufitowe Kanlux ALGO
Nowoczesne oświetlenie kuchni
Najlepsze lampy kuchenne są zarazem nowoczesne i gotowe do sprostania wymaganiom dzisiejszych użytkowników. Ich technicznym zapleczem jest technologia oświetleniowa LED, a także możliwość podłączenia oświetlenia do systemu smart home. Ponadto, dobre lampy sufitowe do kuchni emitują światło o barwie neutralnej w skali od 3500 do 4500 Kelwinów. Nie jest ono intensywne i nadaje się zarówno do przestrzeni użytkowych, jak i relaksacyjnych. Doskonałym dopełnieniem oświetlenia w kuchni będą ściemniacze LED. Dzięki nim można sterować światłem, ustawiając je do przygotowywania posiłków bądź budując za jego pomocą romantyczny klimat.
Czytaj też: Jaką barwę światła dobrać do wnętrz?
Oświetlenie podszafkowe Kanlux ZEPO
Czym sugerować się przy wyborze lampy sufitowej do kuchni?
Dobra lampa sufitowa do kuchni powinna być przede wszystkim spójna estetycznie z pozostałą częścią pomieszczenia oraz sprzętami. Materiał, z którego została wykonana oraz kolorystyka powinny odwzorowywać klucz aranżacyjny kuchni. Ponadto, lampa sufitowa w kuchni powinna być wykonana w taki sposób, aby świetlne refleksy nie docierały rozproszone w oczy osób przebywających w pomieszczeniu. Należy wystrzegać się wszelkich form załamujących światło bądź posiadających charakterystyczne wzory na kloszu. Najlepiej, jeżeli żarówka osadzona jest głęboko w lampie oraz przysłonięta jest mlecznym lub przydymionym szkłem. Ważne również, aby urządzenie było energooszczędne oraz wyposażone w żarówkę LED. Co więcej, lampa sufitowa w kuchni powinna być wykonana z materiału odpornego na zabrudzenia oraz działanie wysokich temperatur, a także pary wodnej.