Czy grzejniki elektryczne są energooszczędne? Sprawdź
Ogrzewanie elektryczne ma wiele zalet. Dość często stosowane w funkcji źródeł ciepła elektryczne grzejniki konwektorowe są łatwe w obsłudze, ekologiczne i niewymagające pod względem infrastruktury. Do ich prawidłowego działania wystarczy standardowa instalacja elektryczna. W poniższym artykule wyjaśniamy jak działają grzejniki konwektorowe, gdzie najlepiej je wykorzystywać i w jaki sposób, żeby zaoszczędzić.
Ostatnio na naszym blogu: Gniazda elektryczne - kompletny poradnik
Jak działają elektryczne grzejniki konwekcyjne?
Grzejniki konwekcyjne, zwane również konwektorowymi, wykorzystują w celach grzewczych zjawisko konwekcji, a więc unoszenia się w sposób naturalny cieplejszego powietrza ku górze i opadaniu chłodniejszego powietrza ku dołowi. Odpowiednie rozwiązania techniczne pozwalają na ogrzanie powietrza cyrkulującego w pomieszczeniu. Warto podkreślić, że grzejniki konwekcyjne mogą być zasilane z różnych źródeł energii, nie tylko prądem, jednak w tym artykule omawiamy wyłącznie grzejniki elektryczne, dlatego poruszając zagadnienia związane z ogrzewaniem konwekcyjnym ograniczymy się tylko do nich.
Każdy elektryczny grzejnik konwektorowy wyposażony jest w grzałkę. Po włączeniu wtyczki do gniazdka elektrycznego, pod wpływem przepływu prądu grzałka nagrzewa się, przekazując ciepło otoczeniu. W ten sposób powietrze znajdujące się w bezpośrednim sąsiedztwie grzejnika nagrzewa się, a nagrzane – unosi ku górze. Chłodniejsze powietrze opada, grzałka ogrzewa je i cykl się powtarza. Wskutek naturalnego krążenia powietrza w pomieszczeniu, temperatura staje się w nim coraz wyższa.
Rodzaje grzejników elektrycznych ze względu na rodzaj grzałki
Choć wszystkie elektryczne grzejniki konwekcyjne wyposażone są w grzałkę, to jednak elementy te różnią się między sobą pod różnymi względami. Biorąc pod uwagę maksymalne osiągane temperatury, grzałki (a więc i grzejniki) można podzielić na wysoko- i niskotemperaturowe.
Grzejniki konwekcyjne wysokotemperaturowe pozwalają na szybkie ogrzanie pomieszczenia, dlatego doskonale nadają się przede wszystkim do zastosowań, w których ogrzewanie załącza się okresowo i wymagane jest szybkie nagrzanie wnętrza. Ich konstrukcja jednak nie zapewnia żadnej ochrony przed wilgocią - mogą być więc stosowane tylko w suchych pomieszczeniach. Przykładem takich grzejników jest seria TX markiThermoval.
Z kolei elektryczne grzejniki niskotemperaturowe wyposażone są w radiator, który utrzymuje stosunkowo niską temperaturę grzałki. Dzięki radiacji, grzejniki niskotemperaturowe nie emitują nieprzyjemnych zapachów oraz nie wysuszają powietrza. Świetnie nadają się w związku z tym do ogrzewania pomieszczeń przeznaczonych na stały pobyt ludzi. Doskonałym przykładem grzejników niskotemperaturowych jest seria grzejników Thermoval T17 PRO, które charakteryzuje się dodatkowo współczynnikiem ochrony IP24, co oznacza, że mogą być stosowane nie tylko w pomieszczeniach suchych, ale również w łazienkach.
Grzejnik Thermoval T17 PRO z grzałką niskotemperaturową
Zalety grzejników elektrycznych konwektorowych
Grzejniki konwekcyjne zasilane prądem mają szereg zalet, wśród których najczęściej wskazuje się na kilka najważniejszych:
- łatwy i tani montaż – żeby użytkować grzejnik konwektorowy wystarczy standardowa instalacja elektryczna. Grzejniki wyposażone są w przewód zakończony wtyczką, a ich uruchomienie sprowadza się do umieszczenie wtyczki w zwykłym, jednofazowym gniazdku elektrycznym i włączeniu odpowiedniego przycisku uruchamiającego grzejnik,
- ekologiczność – konwektorowe grzejniki elektryczne nie emitują spalin, ponieważ nie zachodzi w nich proces spalania. Nie generują tym samym żadnych substancji szkodliwych dla środowiska,
- wygodna obsługa – grzejniki elektryczne nie wymagają konserwacji, mogą współpracować z systemami regulacji temperatury, a także dzięki termostatom pozwalają na indywidualną regulację temperatury,
- duże bezpieczeństwo – brak ryzyka zaczadzenia czy zalania, ochronę przed przetężeniami elektrycznymi zapewnia zarówno sam grzejnik, jak i zabezpieczenia instalacji elektrycznej,
- cicha praca,
- szybkość nagrzewania się – grzejniki elektryczne konwekcyjne wykazują małą bezwładność cieplną, co oznacza, że bardzo szybko się nagrzewają i tym samym szybko ogrzewają pomieszczenie, w którym się znajdują.
Ile prądu zużywa grzejnik elektryczny?
Na pytanie postawione tak, jak w tytule akapitu nie da się odpowiedzieć jednoznacznie. Zużycie prądu przez każde urządzenie elektryczne, w tym również przez grzejnik konwektorowy, zależy od wielu czynników. Szacując zużycie energii elektrycznej, trzeba wziąć pod uwagę przede wszystkim:
- moc grzejnika – od mocy urządzenia zależy wprost maksymalne możliwe zużycie energii elektrycznej,
- wielkość pomieszczenia – im większe pomieszczenie, tym większa moc grzejnika jest niezbędna dla ogrzania wnętrza. Przyjmuje się, że dla pomieszczeń zapotrzebowanie na ciepło wynosi od 60 do 200 W/m2. Na tej podstawie można oszacować minimalną oraz średnią moc grzewczą, do czego wrócimy w kolejnych akapitach,
- czas użytkowania grzejnika – im dłużej używa się grzejnika, tym zużycie energii jest wyższe,
- termoizolacja pomieszczenia – im pomieszczenie szczelniejsze, tym mniejsze straty ciepła i szybsze uzyskanie wymaganej temperatury,
- stopień wychłodzenia pomieszczenia – im wyższa temperatura początkowa w pomieszczeniu, tym mniej energii grzejnik zużyje na ogrzanie wnętrza.
Ile kosztuje ogrzewanie grzejnikiem elektrycznym?
Choć koszt ogrzewania dla grzejników konwekcyjnych jest zależny od wielu czynników, dla jego szacunkowego obliczenia, można użyć przykładu.
Jeśli pomieszczenie ogrzewane jest przez godzinę, grzejnikiem ustawionym na pełną moc 1000W, to w ciągu godziny grzejnik zużyje 1kWh. Teraz wszystko zależy od taryfy, którą mamy wybraną u dostawcy energii. Jeśli koszt 1kWh wynosi 1 zł, wówczas za godzinę ogrzewania w powyższym przykładzie zapłacimy 1 zł.
Gdzie sprawdzą się najlepiej grzejniki elektryczne?
Ogrzewanie elektryczne może stanowić alternatywę dla innych źródeł ciepła. Najlepiej sprawdza się w:
- obiektach budowlanych, w których nie ma centralnego ogrzewania, np. w kamienicach,
- w domkach letniskowych jako ogrzewanie czasowe,
- w dobrze ocieplonych pomieszczeniach, gdzie konieczne jest dogrzanie,
- w niewielkich pomieszczeniach usługowych, np. w biurze, salonie fryzjerskim czy kosmetycznym.
Czytaj też: Sezon grzewczy w pełni - dlaczego warto postawić na ogrzewanie elektryczne?
Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu grzejnikami elektrycznymi?
Decydując się na elektryczne ogrzewanie konwektorowe, można zmniejszyć koszty ponoszone na energię elektryczną inwestując w fotowoltaikę, jeśli jest taka możliwość. Warto również zweryfikować umowę ze sprzedawcą energii elektrycznej – być może opłacalna okaże się zmiana taryfy. Można też przyjrzeć się samym grzejnikom. Oszczędności na wydatkach na energię przyniesie na pewno:
- właściwe dopasowanie mocy grzejnika do wielkości pomieszczenia, np. dla pokoju 25 m2, grzejnik powinien mieć moc 2500 W (100 W/m2),
- wybór grzejnika z regulacją mocy. Przykładem może tu być grzejnik TX 2000W marki Thermoval, który pozwala na ustawienie trybu 1000 W lub 2000 W, w zależności od bieżących potrzeb,
- wykorzystywanie funkcji regulacji temperatury i termostatu,
- wybór grzejników zapewniających ochronę przed przegrzaniem, a także ochronę przed mrozem. Możliwość ustawienia trybu pracy, który pozwoli na utrzymanie w pomieszczeniu temperatury między +5°C, a +7°C, zapobiega nadmiernemu wychłodzeniu pomieszczenia przy jednoczesnym utrzymaniu najniższego poziomu poboru energii elektrycznej. W te funkcje jest wyposażona większość nowoczesnych grzejników,
- montaż lub ustawienie grzejnika w miejscu niezabudowanym, które pozwala na swobodny przepływ powietrza – większość grzejników zapewnia mocowanie na ścianie za pomocą odpowiednich wieszaków, a także ustawienie na podłodze (dzięki znajdującym się na wyposażeniu nóżkom),
- w miarę możliwości stosowanie grzejników elektrycznych konwekcyjnych w funkcji ogrzewania uzupełniającego.
Grzejniki na podczerwień – alternatywa dla ogrzewania konwekcyjnego w niektórych sytuacjach
Alternatywą dla grzejników konwektorowych mogą w niektórych sytuacjach okazać się grzejniki na podczerwień. Modele oferowane przez Thermoval odznaczają się minimalistycznym kształtem przypominającym panel, dlatego świetnie sprawdzą się w większości wnętrz, pozostając niemal niewidoczne. Panele wykorzystują do ogrzewania światło podczerwone – bezpieczne dla środowiska i człowieka (podczerwień wykorzystywana jest m.in. w medycynie). Ten rodzaj grzejnika sprawdza się przy ogrzewaniu punktowym – szybko i efektywnie ogrzeje np. stanowisko w hali magazynowej, miejsce zimowania roślin, miejsce pracy przy biurku czy odpoczynku.
Promienniki podczerwieni odznaczają się niskim poborem mocy, a więc również energooszczędnością. Inaczej niż grzejniki konwektorowe, nie wykorzystują zjawiska konwekcji, lecz emitują ciepło miejscowo.