Dowiedz się jak działają grzejniki na podczerwień. 

Grzejniki na podczerwień to urządzenia, które wykorzystują promieniowanie podczerwone do celów grzewczych. Świetnie sprawdzają się jako rozwiązania dogrzewające, a ich nowoczesny design, wysoka estetyka i energooszczędność sprawiają, że zainteresowanie panelami FIR stale wzrasta. Przeczytaj poniższy tekst i dowiedz się, kiedy i dlaczego warto skorzystać z tej technologii.

Ostatnio na naszym blogu: Energooszczędny grzejnik elektryczny, czyli jak zaoszczędzić na ogrzewaniu?

Jak działa grzejnik na podczerwień?

Działanie grzejnika na podczerwień jest stosunkowo proste i wyjaśnimy je na przykładzie urządzeń Thermoval Crystal. Grzejniki na podczerwień mogą emitować trzy rodzaje promieniowania podczerwonego:

  • krótkie,
  • średnie,
  • długie.

Panele Crystal to promienniki dalekiej podczerwieni, FIR (ang. Far Infrared Radiation), emitującej tzw. długą podczerwień, o stosunkowo niskiej temperaturze i w pełni bezpieczną dla człowieka, zwierząt oraz przedmiotów codziennego użytku. Ludzkie oko nie jest w stanie wykryć promieniowania podczerwonego, które nie tylko jest niewidoczne i nieszkodliwe (emituje je np. pilot do telewizora), ale wręcz korzystne dla ludzkiego zdrowia (m.in. poprawia nastrój, polepsza metabolizm, dostarcza witaminę D pozytywnie wpływając na podniesienie odporności).

W grzejniku na podczerwień instaluje się element generujący promieniowanie podczerwone (w panelach Crystal jest to kryształ węglowy). Po włączeniu grzejnika, natychmiast emitowane jest światło podczerwone, które napotykając na przeszkodę (człowieka, zwierzę, przedmiot), jest przez nią absorbowane i zamieniane w ciepło. Grzejnik FIR nie ogrzewa więc powietrza, tak jak większość innych źródeł ciepła, ale konkretne powierzchnie, na które pada światło. Oczywiście w wyniku odbić, część energii promieniowania trafia również w inne miejsca, ostatecznie przyczyniając się do podniesienia temperatury wokół powierzchni ogrzewanej. Należy jednak przyjąć, że grzejnik na podczerwień ogrzewa wyłącznie te miejsca, na które został skierowany strumień generowanego przez urządzenie światła podczerwonego.

Grzejnik na podczerwień czy konwektorowy?

Klasyczne elektryczne grzejniki konwektorowe to dość często spotykane rozwiązanie grzewcze. Dzięki małej bezwładności cieplnej, szybko podnoszą temperaturę w pomieszczeniu, w którym się znajdują, wykorzystując zjawisko konwekcji. Ogrzewają powietrze, które unosi się do góry, podczas gdy chłodniejsze, jeszcze nie ogrzane, grawitacyjnie kieruje się ku dołowi. Innymi słowy, ogrzanie pomieszczenia następuje dzięki ruchowi ogrzewanego powietrza we wnętrzu.

Grzejnik na podczerwień działa inaczej. Nagrzewa dokładnie te miejsca, na które padają generowane przez urządzenie promienie podczerwone. Nie ma więc ruchu powietrza, a miejsca poza obszarem działania grzejnika pozostają wyraźnie chłodniejsze. Zaletą grzejnika na podczerwień jest jego niemal natychmiastowe działanie – odczuwalne ciepło pojawia się jeszcze szybciej niż w przypadku grzejników konwektorowych, natychmiast po włączeniu urządzenia.

Wykorzystujące promieniowanie FIR grzejniki na podczerwień, świetnie nadają się więc wszędzie tam, gdzie potrzebne jest szybkie uzyskanie ciepła miejscowo. Doskonale zastąpią klasyczną „farelkę”, kiedy trzeba ogrzać stopy pod biurkiem w pracy czy w domu, przewinąć niemowlę podczas chłodniejszych dni czy zapewnić ciepło pracownikowi przy taśmie w chłodnej hali produkcyjnej. Sprawdzą się również w warsztacie, lokalu gastronomicznym, a nawet w sklepie.

Grzejnik KonwektorowyGrzejnik elektryczny konwektorowy

Panel grzewczy jako rozwiązanie do łazienki

Grzejniki na podczerwień to doskonałe rozwiązanie również do łazienki. Zamontowane lub ustawione w odpowiednim miejscu, pozwolą na natychmiastowe ogrzanie dokładnie tych stref, których potrzebujemy, np. obszaru przed kabiną prysznicową, miejsca, w którym ustawiamy wanienkę dla dziecka czy wreszcie strefy wanny.

Wybierając panel grzewczy FIR przeznaczony do łazienki, należy zwrócić uwagę na jego stopień ochrony, który musi zapewniać bezpieczeństwo użytkowania i nie może być niższy niż IP24.

Intuicyjny montaż grzejnika na podczerwień

Panele grzewcze FIR Thermoval Crystal to urządzenia przeznaczone do montażu ściennego i sufitowego. Dzięki dostępnym w zestawie nóżkom statycznym, sprawdzają się także jako urządzenia mobilne, które można ustawić w niemal dowolnym miejscu w pomieszczeniu. Decydując się na zakup grzejnika Crystal, poza nóżkami, przyszły użytkownik otrzymuje na wyposażeniu również uchwyty ścienno-sufitowe, wraz z kołkami i śrubami montażowymi. Dzięki dedykowanym akcesoriom montaż panelu jest bardzo prosty – wystarczą podstawowe narzędzia.

Ponieważ grzejnik na podczerwień jest urządzeniem elektrycznym, wybierając dla niego miejsce, należy zadbać o możliwość przyłączenia panelu do instalacji elektrycznej. Grzejnik zaopatrzony jest w przewód o długości 1,8 m, zakończony wtyczką, którą należy umieścić w zwykłym gnieździe elektrycznym 230 V.

Czytaj też: Jak dobrać grzejnik do pomieszczenia? - Poradnik

Łatwe sterowanie temperaturą w panelu grzewczym na podczerwień

Podobnie jak niewymagający jest montaż grzejnika, równie łatwa jest jego obsługa. Urządzeniem można sterować na trzy sposoby:

  • za pomocą pilota, który jest dołączony do zestawu,
  • za pośrednictwem aplikacji Smart Life/TUYA dostępnej na smartfon,
  • manualnie, za pomocą wbudowanego panelu dotykowego.

Sterowanie obejmuje nie tylko regulację temperatury grzejnika, ale także dodatkowe funkcje, takie jak Wi-Fi, wykrycie otwartego okna, czy TIMER pozwalający zaplanować pracę urządzenia.

Ile prądu pobiera grzejnik na podczerwień?

Panele Thermoval Crystal to urządzenia o dość niskim zużyciu energii elektrycznej. Dostępne są w 3 wersjach mocy: 350, 520 i 700 W, a do nagrzania się potrzebują znacznie mniej energii elektrycznej niż klasyczne grzejniki konwektorowe. Decydując się na wybór paneli na podczerwień, zawsze trzeba jednak pamiętać, że urządzenia ogrzewają konkretne miejsca, przedmioty czy ludzi, a nie powietrze.

Warto podkreślić, że grzejniki z serii Crystal wyposażone są we wspomniane już udogodnienia, takie jak TIMER czy funkcja wykrywania otwartego okna. Dzięki nim, działanie panelu jest ograniczone tylko do ściśle określonych warunków, tym samym zapobiegając nadmiernemu zużyciu prądu.

Czytaj też: Sezon grzewczy w pełni - dlaczego warto postawić na ogrzewanie elektryczne?

Uniwersalny design panelu grzewczego na podczerwień

Grzejniki na podczerwień Thermoval Crystal posiadają obudowę wykonaną ze stali malowanej proszkowo na biało. Prosta forma kwadratu lub prostokąta, uniwersalna, biała kolorystyka oraz oszczędny design sprawiają, że panele Crystal wpisują się w niemal każdą aranżację. Na tle jasnych powierzchni stają się niemal niezauważalne, a ich niewielka głębokość sprawia, że nie zajmują dużo miejsca, sprawdzając się nawet w bardzo małych pomieszczeniach. W zależności od wielkości, a co za tym idzie również mocy, grzejniki na podczerwień są w stanie ogrzać mniejsze lub większe powierzchnie, odpowiednio do preferencji i potrzeb użytkownika.

Dodaj komentarz

Pola oznaczone (*) są wymagane Twoje dane będziemy przetwarzać zgodnie z naszą Polityką prywatności.