Podłączenie gniazdka elektrycznego to przydatna umiejętność. Skorzystaj z naszego poradnika i dowiedz się jak łatwo podłączyć gniazdko!

Gniazdka elektryczne są podłączane już po stworzeniu projektu aranżacji domu lub mieszkania, kuciu ścian oraz rozprowadzeniu instalacji elektrycznej, na etapie tzw. białego montażu. Warto odpowiednio wcześniej przemyśleć umiejscowienie gniazdek elektrycznych, które są dla nas często niezbędne przy codziennych czynnościach. Wiedza o tym, jak podłączyć gniazdko elektryczne może przydać się niemal każdemu. Jest to stosunkowo prosta czynność, jaką możemy wykonać samodzielnie. Konieczne jest tylko zaopatrzenie się przed działaniem w niezbędne narzędzia i przestrzeganie zasad bezpieczeństwa.

Narzędzia niezbędne do podłączenia gniazdka elektrycznego

Wśród narzędzi ułatwiających zamontowanie gniazdka elektrycznego powinna znaleźć się: wiertarka z opcją kucia, paca, młotek, kombinerki, śrubokręt, próbnik lub miernik napięcia, nóż, poziomica oraz ołówek. Kolejne czynności zależą od tego, czy mamy już gotową i zamontowaną puszkę w ścianie czy też samodzielnie ją wykuwamy i przeprowadzamy kable.

Montaż gniazdka elektrycznego - zasady bezpieczeństwa

Montujemy gniazdko elektryczne zawsze przy odłączonym prądzie, wykręcając bezpieczniki lub odłączając nadmiarowoprądowego lub różnicowoprądowego zabezpieczenia. Następnie sprawdźmy, czy prąd faktycznie jest odłączony, używając do tego miernika lub próbnika napięcia.

Jak zamontować gniazdko elektryczne z gotową puszką w ścianie?

W przypadku gotowej już puszki w ścianie, montaż gniazdka elektrycznego rozpoczynamy od sprawdzenia, które przewody są fazowe, neutralne i ochronne. Do puszki elektrycznej doprowadzony jest 3-żyłowy przewód zasilający, w którym znajdują się:

  • przewód fazowy w kolorze brązowym, czarnym lub szarym,
  • przewód neutralny w kolorze niebieskim,
  • przewód ochronny w kolorze żółto-zielonym.

Gniazdka elektryczne mogą mieć złącza na śrubki lub automatyczne zaciski. W zależności od posiadanej wersji, dokonuje się odpowiednich połączeń.

W puszkach z 3 przewodami zastosowany został tzw. nowy system oznaczany jako TN-S. W tym przypadku przewód ochronny zostaje zawsze podłączony do tzw. bolca uziemiającego – PE. Przewód fazowy podłączamy do złącza po lewej stronie gniazdka – L, a przewód neutralny do złącza po prawej stronie – N.

W przypadku puszek z dwoma przewodami, fazowym i neutralnym, mamy do czynienia z tzw. starym układem – TN-C. W takim przypadku mostkowanie odbywa się od bolca PEN do N. Nie należy natomiast łączyć bezpośrednio złącza N z przewodem neutralnym, a następnie mostkować bolec.

W kolejnym etapie montażu wsuwamy gniazdko elektryczne do puszki i mocujemy je na wkręty lub za pomocą pazurków, odchylając je dwoma pełnymi obrotami śrubokręta.

Jak zamontować gniazdko elektryczne bez gotowej puszki w ścianie?

Jeśli sami wykuwamy otwór pod puszkę elektryczną w ścianie i bruzdy pod przewody elektryczne, zaczynamy pracę od zaznaczenia ołówkiem miejsca, w którym chcemy, aby znalazły się wszystkie elementy instalacji. Wiertarką wykuwamy dziurę pod puszkę elektryczną, a od niej prowadzimy linie przebiegu kabli – pionowo lub poziomo. Nie kładźmy kabli po linii skośnej, bowiem po kilku latach możemy je przypadkowo uszkodzić, wiercąc w ścianie. Kable elektryczne zazwyczaj kładzione są pionowo lub poziomo – warto więc przestrzegać tej zasady, aby ustrzec się w przyszłości przed niemiłymi niespodziankami.

Wzdłuż zaznaczonych linii wykuwamy następnie wiertarką bruzdy pod kable o szerokości i głębokości ok. 1,5 cm. Wykuwanie kończymy kilkanaście centymetrów przed gniazdkiem, z którego poprowadzimy kable. W tym momencie wyłączamy prąd i sprawdzamy miernikiem lub próbnikiem napięcia, czy rzeczywiście został on odłączony. Resztę bruzdy pod kable należy wykuć ręcznie.

Następnie w wykutych bruzdach należy wywiercić otwory na uchwyty montażowe w odległości 50 cm, po czym zagruntować bruzdy z użyciem podkładu.

Kolejny krok to odmierzenie odpowiedniej długości kabla, z zostawionym zapasem po kilka centymetrów po obu stronach, dzięki czemu montaż gniazdka elektrycznego będzie łatwiejszy. Nożem rozcinamy koniec kabla, a z jego odkrytych żył ściągamy kombinerkami koniec izolacji o długości ok. 2-3 cm.

Kabel wkładamy do puszki elektrycznej, w której wcześniej wykonujemy otwory pozwalające na puszczenie go do wykutych bruzd. Prowadząc kabel bruzdą przytwierdzamy go do ściany, nakładając go na uchwyty montażowe. Następnie wbijamy je młotkiem w wywiercone wcześniej otwory.

Drugi koniec kabla należy zamontować do gniazdka, z którego ma być poprowadzony prąd. W przypadku usuwania starego gniazdka i okablowania, stosujemy kostki łączeniowe, a okablowanie odcinamy od starych kabli, zakładając na ich końcówki listwę zaciskową. Następnie łączymy nowe przewody w kostce, umieszczając te same kolory przewodów (żółty, czarny i niebieski) naprzeciw siebie, a gotową kostkę umieszczamy w puszce uszczelnionej denkiem.

Po zamontowaniu okablowania bruzdy należy zaszpachlować gipsem, wtopić w niego bandaż, który chroni przez pęknięciami, a powierzchnię wyrównać, używając pacy. Gotową puszkę montujemy w nowym miejscu na gniazdko elektryczne, używając również gipsu do zalepienia wszystkich szczelin między puszką a ścianą.

W ostatnim etapie montujemy nowe gniazdko elektryczne. Podpinamy najpierw kable, zaczynając od żółtego, który jako uziemienie należy podpiąć do bolca uziemiającego. Dwa pozostałe kable – czarny i niebieski – montujemy natomiast do wtyków. Przykręcamy podstawę gniazdka do puszki elektrycznej, wykręcając do pewnego momentu przymocowane do niej wkręty. Należy o nie zaczepić podstawę gniazdka, a następnie dokręcić je tak, aby możliwe było jeszcze manewrowanie gniazdkiem. Dokręcając wkręty mocujące rozpychamy prowadnice znajdujące się wewnątrz gniazdka elektrycznego, które solidnie przytrzymują je w puszce. Na koniec przykręcamy ramki i fronty, wkładając front w okienko obramowania oraz dokręcamy go mocno do ściany. Zamontowane w ten sposób gniazdko elektryczne powinno służyć nam przez długi czas, bez ryzyka wyrwania go ze ściany na przykład w trakcie nieuważnego wyciągania kabli od podłączanych do niego urządzeń.

Komentarze

  • Chciałbym tylko przypomnieć, że po 2002r i wycofaniu starych norm, styk fazowy w gniazdku z bolcem może się znajdować również po prawej stronie a neutralny po lewej. Artykuł sugeruje czytelnikom, że jest to niepoprawne podłączenie, a w rzeczywistości, jest najbardziej rozpowszechnione w krajach unii europejskiej. Warto to sprostować o informacje, że odwrotna kolejność biegunów L i N też jest poprawna w nowych instalacjach. Wiele nowych urządzeń posiada wtyczki z połączeniami do takiej konfiguracji gniazd, szczególnie tych importowanych z Chin i zachodniej europy.
    elektryk
    12.08.2021

Dodaj komentarz

Pola oznaczone (*) są wymagane Twoje dane będziemy przetwarzać zgodnie z naszą Polityką prywatności.