Dowiedz się jak rozmieścić i na jakiej wysokości zamontować gniazdka elektryczne w domu.

Na jakiej wysokości należy zamontować gniazdka elektryczne i jak rozmieścić je w poszczególnych pomieszczeniach? Urządzenie elektryczne zapełniają nasze domy po brzegi. Korzystanie z nich możliwe jest dzięki gniazdkom elektrycznym, dlatego ich poprawne rozmieszczenie jest kluczowe. 

Na jakiej wysokości zamontować gniazdka Karlik MINI

Ostatnio na naszym blogu: Inteligentny dom na bazie systemu Spectrum Smart

  • Wysokość, na jakiej zamontowane będą gniazdka i włączniki światła w głównej mierze zależy od pomieszczenia, w którym zostaną umieszczone.
  • Sypialnie, korytarze i pokoje dzienne — w tych pomieszczeniach optymalna wysokość gniazdka elektrycznego to 30 cm nad podłogą.
  • W kuchni sytuacja wygląda nieco inaczej, ponieważ zazwyczaj jest tam umieszczonych wiele sprzętów AGD. Optymalną wysokością umieszczenia gniazdek w kuchni będzie 5-10 cm nad blatem kuchennym. Wszystko zależy od rozmieszczenia mebli i sprzętu kuchennego, np. w przypadku lodówki optymalną wysokością będzie 30 cm.
  • Włączniki światła najczęściej montowane są na wysokości 110-120 cm.

Jak rozmieścić gniazdka w kuchni?

Prawidłowe rozmieszczenie gniazdek w kuchni nie należy do łatwych. Aby uniknąć późniejszego przeciągania przewodów urządzeń po całym pomieszczeniu trzeba wziąć pod uwagę ilość sprzętu AGD, a także ustawienie mebli kuchennych. Ile gniazdek elektrycznych powinno znaleźć się w kuchni i gdzie je umieścić?

Pierwszym ciekawym miejscem, które należy wykorzystać na montaż gniazdek to ściana nad blatem kuchennym. To w tym miejscu często znajdziemy takie urządzenia jak czajnik elektryczny, ekspres do kawy, blender czy popularny thermomix — gniazdka elektryczne w tym miejscu zapewnią niesamowity komfort użytkowania. Im więcej sprzętu, tym więcej gniazdek — prosta zasada!

W odległości do 60 cm od zlewozmywaka, w celu ograniczenia niebezpieczeństwa, warto zaopatrzyć się w kontakty z klapką ochronną o stopniu ochrony IP-44 tzw. gniazda hermetyczne (bryzgoszczelne).

Na jakiej wysokości zamontować gniazdka w kuchni?

Gniazdka kuchenne, szczególnie te znajdujące się nad blatem, to jedne z najczęściej używanych kontaktów elektrycznych w mieszkaniu. Bardzo ważne jest zatem ich przemyślane rozmieszczenie już na etapie projektowania mebli kuchennych. Należy dokładnie określić, gdzie będą znajdowały się urządzenia wolnostojące takie jak lodówka, zmywarka, piekarnik, mikrofalówka, ekspres do kawy, a także miejsca, w których będziemy używać drobnych sprzętów AGD np. czajnika, blendera, miksera itp. Gniazdka w kuchni należy umieścić na takiej wysokości, aby swobodnie można było podpiąć wszystkie potrzebne sprzęty.

W przypadku gniazdek znajdujących się nad blatem należy wziąć pod uwagę wysokość na jakiej zostanie zamontowany blat kuchenny. Gniazdka w kuchni powinny znajdować się już 5-10 cm nad blatem kuchennym. Takie rozwiązanie sprawdzi się w większości przypadków, szczególnie dla urządzeń, które będą stale podłączone do prądu np. czajnik czy ekspres do kawy.

Innym, ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie puszek narożnych i zamontowanie ich pod szafkami wiszącymi. Dzięki temu gniazdka nie będą rzucały się w oczy. Ten sposób polecamy przede wszystkim do urządzeń używanych sporadycznie, ponieważ o ile same gniazda nie będą widoczne to już przewód podłączonego urządzenia jak najbardziej.

Na jakiej wysokości zamontować gniazdka Puszka narożna Simon 54 PremiumPuszka narożna z serii Simon 54 Premium

Dla poszerzenia funkcjonalności warto przeznaczyć 1-2 punkty na ładowarki USB, a nawet ładowarki indukcyjne, co pozwoli na komfortowe ładowanie telefonu bez konieczności podłączania zasilacza.

Ospel Aria gniazdko USBGniazdo z ładowarką USB w ramce szklanej z serii Ospel Aria

Gniazdo służące do podpięcia lodówki powinno być zamontowane w zależności od modelu 30 cm od podłogi, a jednocześnie nie może być umieszczone wyżej niż 100 cm nad ziemią.

Gniazdka służące do zasilania zmywarki, kuchenki czy piekarnika powinny być umieszczone na wysokości 30-50 cm nad ziemią, istnieje możliwość zamontowania piekarnika na wysokości oczu, w takim przypadku gniazdo elektryczne powinno być umieszczone 100 cm nad podłogą. 

Na jakiej wysokości zamontować gniazdka elektryczne w sypialni?

Sypialnia to miejsce, w którym szukamy spokoju i intymności. Odpowiedni rozkład gniazdek elektrycznych podniesie komfort użytkowy tego ważnego pomieszczenia.

Z reguły gniazdka elektryczne i włączniki montowane są symetrycznie po obu stronach łóżka, tak aby mieć wygodny dostęp do lampki nocnej i telefonu podłączonego do ładowarki. Odpowiednia wysokość włącznika głównego do oświetlenia to 110-120 cm, a gniazdka elektryczne powinny być umieszczone 30 cm nad podłogą. W sypialni warto zaopatrzyć się w kilka gniazd, tak aby uzyskać, jak największy komfort.

Na jakiej wysokości włącznik światła? 

Włącznik światła powinien być umieszczony na takiej wysokości, aby korzystanie z niego było wygodne dla mieszkańców.

Co człowiek to opinia, dlatego nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie „na jakiej wysokości umieścić włącznik światła". Wszystko zależy od indywidualnych preferencji. W nowym budownictwie deweloperzy montują włączniki światła na wysokości 110-120 cm od podłogi. Pozwala to na komfortowe i bezpieczne użytkowanie włącznika przez większość domowników. W sytuacji, kiedy mieszkańcy w domu są niezbyt wysokiego wzrostu albo po prostu są to pokoje dziecinne, warto obniżyć włączniki światła na wysokość 90 - 110 cm od podłogi. Dlatego być może warto znaleźć jakiś złoty środek i znaleźć coś pomiędzy 130 cm, a 90 cm - pozwoli to na wygodniejsze używanie włączników światła przez wszystkich domowników.

Istnieje też wariant estetyczny. Najlepiej w całym domu zamontować włączniki światła na jednej wysokości, wygląda to elegancko, a przy tym funkcjonalność całego domu wynosi się na nowym poziom.

W sytuacji, kiedy meble czy inne przedmioty przeszkadzają na zamontowanie włącznika światła na odpowiedniej wysokości, należy go przesunąć w inne miejsce.

Dodaj komentarz

Pola oznaczone (*) są wymagane Twoje dane będziemy przetwarzać zgodnie z naszą Polityką prywatności.