Funkcjonalny osprzęt do każdego wnętrza. Poznaj podtynkowe ładowarki USB.
W dzisiejszych czasach, gdy urządzenia mobilne towarzyszą nam na każdym kroku, dostęp do łatwego i szybkiego ładowania stał się niezbędny. Tradycyjne ładowarki USB, choć powszechne, nie zawsze spełniają wszystkie nasze oczekiwania pod względem wygody i estetyki. Rozwiązaniem, które coraz częściej pojawia się w nowoczesnych domach i biurach, są podtynkowe ładowarki USB. Te innowacyjne moduły, montowane bezpośrednio w ścianie, eliminują potrzebę używania standardowych ładowarek i zapewniają elegancki oraz praktyczny sposób na utrzymanie urządzeń naładowanych i gotowych do pracy.
Ostatnio na naszym blogu: Biały osprzęt elektryczny w matowym wykończeniu.
Standard USB – co to takiego?
USB (Universal Serial Bus) to standard przemysłowy opracowany w latach 90. XX wieku, w celu ujednolicenia parametrów połączeń i komunikacji między komputerami a urządzeniami zewnętrznymi. Umożliwia przesyłanie danych oraz zasilanie za pomocą jednego, tego samego kabla. USB obsługuje zróżnicowane urządzenia, od przemysłowych i wysokospecjalistycznych, poprzez klawiatury, myszki, drukarki, dyski zewnętrzne, aż po ładowanie smartfonów i tabletów.
Standard USB ewoluował przez lata. Kolejno wprowadzano nowe wersje:
- USB 1.0 – pierwsza wersja standardu USB wprowadzona w 1996 r.,
- USB 1.1 – od 1998 r. wersja zapewniała transfer danych z prędkością około 1,5 MB/s, maksymalną przepustowość 12 Mb/s i maksymalną moc ładowania 2,5 W,
- USB 2.0 – wprowadzona w 2000 roku, oferowała maksymalną prędkość przesyłu na poziomie 60 MB/s, przepustowość 460 Mb/s i maksymalną moc ładowania 2,5W,
- USB 3.0 – standard wprowadzony w 2009 roku, pozwalał na transfer danych z prędkością do 500 MB/s przy przepustowości 4 Gb/s i maksymalnej mocy ładowania 4,5W,
- USB 3.1 – od 2013 r. umożliwia przesył danych z prędkością 1,2 GB/s, gwarantuje przepustowość do 10 Gb/s i ładowanie z mocą do 100 W,
- USB 3.2 – wprowadzone w 2017 roku, oferuje transfer do 2,5 GB/s, przepustowość nawet 20 Gb/s i moc do 100 W.
Klasyczne ładowarki USB vs. ich podtynkowe odpowiedniki
Klasyczna ładowarka do smartfona, tabletu czy innego urządzenia mobilnego, obejmuje zasilacz oraz kabel USB wyposażony w odpowiednie złącza. Od strony urządzenia, kabel wyposażony jest w dopasowaną do gniazda zasilania wtyczkę:
- typu USB-C – złącze stosowane dziś najczęściej,
- ligtning,
- micro-USB, złącze obecne w starszych urządzeniach, np. smartfonach, tabletach, myszkach,
- USB typu B – złącze spotykane najczęściej w aparatach fotograficznych czy drukarkach.
Od strony zasilacza, przewód wyposażony jest w złącze typu USB-A lub USB-C, przy czym obecnie z uwagi na środowisko naturalne, w Unii Europejskiej dąży się do ujednolicenia zasilania wszystkich urządzeń korzystających ze standardu USB, a standardowym złączem będzie USB typu C. W wyniku standaryzacji, stopniowo zostaną wyeliminowane różne typy złącz i za pomocą jednej tylko ładowarki będzie można zasilić wszystkie urządzenia wykorzystujące złącze USB.
W ten trend wyraźnie wpisują się rozwiązania oferowane przez producentów osprzętu, którzy od pewnego czasu zapewniają klientom dostęp do modułów umożliwiających ładowanie urządzeń z pominięciem klasycznej ładowarki, wyłącznie z pomocą odpowiedniego kabla USB. Żeby naładować smartfon czy tablet, wystarczy przyłączyć przewód do gniazda w ścianie z jednej strony i do urządzenia z drugiej.
Gniazdo elektryczne z ładowarką USB z serii Simon 55.
Czytaj też: Porównanie serii osprzętu elektrycznego
Na jakie rozwiązania podtynkowe mogą liczyć użytkownicy?
Na rynku pojawiają się nowe ładowarki USB, a producenci starają się nadążyć nie tylko za trendami estetycznymi, ale także technologicznymi. Dobrym przykładem potwierdzającym stały rozwój branży osprzętu elektrycznego, mogą być produkty znanej na rynku i cenionej marki Kontakt-Simon. Jakiś czas temu, Kontakt-Simon zakończył produkcję popularnych mechanizmów oferujących dostęp do złącza typu USB-A i USB-C (moduły USB A+C) o mocy 18 W, zastępując je ładowarkami USB A+C o mocy 30 W. Nowe moduły dostępne są w popularnych seriach:
- Simon 10,
- Simon 54,
- Simon 55.
Warto podkreślić, że decydując się na ładowarki Simon-Kontakt, przyszli użytkownicy mogą skorzystać również z innych rozwiązań. W ofercie poza USB A+C znajdą także moduły:
- 2x USB-A (dwa gniazda typu USB-A),
- gniazdo elektryczne pojedyncze z bolcem i z dwoma złączami typu USB-A,
- gniazdo elektryczne pojedyncze Schuko z dwoma złączami typu USB-A.
Decydując się na serię Simon 55, klienci mogą liczyć na przydatne akcesoria, wśród których znajdują się m.in. podstawki na smartfon mocowane do ramek. W ten sposób można ładować urządzenie, jednocześnie zapewniając mu bezpieczeństwo.
Ładowarka USB A+C o mocy 30W z serii Simon 55.
Czytaj też: Nowa seria Simon 55 - nowoczesność w ponadczasowej oprawie
Wybieramy ładowarkę USB – parametry techniczne
Dobierając moduł ładowarki podtynkowej, należy dopasować ją do posiadanych urządzeń mobilnych, ale także do przyszłych trendów. Kupując mechanizm dziś, rozsądny wydaje się wybór złącz USB typu A i USB typu C. Warto także postawić na ładowanie Quick Charge, czyli szybkie ładowanie z dużą mocą. Quick Charge jest technologią, która ma kilka wersji (od 1.0 do 5), a każda kolejna zapewnia większą szybkość ładowania i jego efektywność. Należy podkreślić, że Quick Charge gwarantuje także ochronę przed przegrzaniem, przepięciem czy nadmiernym prądem, czyniąc proces ładowania bezpiecznym.
Wspomniane już nowe moduły Kontakt-Simon USB A+C, dostępne są w standardzie USB z prądem ładowania 3,0 lub 3,1 A i oferują Quick Charge 2.0. Warto podkreślić, że prąd ładowania to wartość łączna dla obydwu gniazd. Oznacza to, że pozwala ładować jedno urządzenie z prądem maksymalnym lub dwa urządzenia, ale wtedy prąd ładowania przypada łącznie na obydwa gniazda.