Sprawdź czy gniazdka z uziemieniem schuko sprawdzą się w Twoim domu.

Kupując gniazdka elektryczne być może nie raz spotkała Cię sytuacja, w której przed wyborem produktu padło pytanie o uziemienie. Większość osób nie ma styczności z elektryką na co dzień i ma prawo nie znać niektórych sformułowań. W niniejszym artykule postaramy się wyjaśnić, czym jest uziemienie w gniazdkach elektrycznych oraz pochylić się nad jego konkretnym rodzajem – schuko. 

Gniazdo Schuko w betonowej ramce na tle betonowej ściany

Ostatnio na naszym blogu: Nowa seria Simon 55 - nowoczesność w ponadczasowej oprawie

Czym jest uziemienie?

Nieoczekiwane awarie sieci energetycznych mogą powodować przepięcia, co wiąże się z nieoczekiwanym wzrostem napięcia w instalacji, przekraczającym stałą potrzebną moc 230 V. Aby nie narazić urządzeń elektrycznych na zniszczenia oraz usterki, a życie i zdrowie osób z nich korzystających na szwank, stworzono uziemienie. Jest to nic innego jak połączenie elektryczne z ziemią.  W przypadku budownictwa mieszkalnego uziemienie stanowi połączenie z ziemią jednego lub wielu punktów sieci, instalacji lub urządzenia. Nadwyżkowy prąd elektryczny porusza się w tym przypadku przewodem (uziemieniem) ze wszystkich gniazdek i lamp sufitowych do końcówki zwanej uziomem. Ta zaś najczęściej przyjmuje formę zakopanego w gruncie pręta. To właśnie do ziemi zostają odprowadzone zbędne ładunki elektryczne. 

Dlaczego uziemienie jest tak ważne?

Urządzenie pracujące na zbyt wielkiej mocy może potencjalnie razić prądem użytkowników, którzy dotkną jego metalowych części. Aby się tak nie stało, przewód uziemiający, łączący się z obudową oraz z ziemią posiada potencjał wynoszący 0 V. U człowieka potencjał ten również jest równy zeru, przez co po dotknięciu metalowej obudowy nie grozi nam porażenie prądem. Dzięki uziemieniu ładunki elektryczne, które mogłyby spowodować porażenie prądem, mogą być odprowadzone do gruntu.  W ten sposób urządzenia mogą pracować sprawnie i bezpiecznie. 

Gniazdka elektryczne z uziemieniem 

By zapewnić urządzeniom bezpieczeństwo pracy, producenci gniazdek elektrycznych zaczęli wyposażać je w uziemienie. Przeważnie ma ono charakter metalowego bolca w obudowie. Jego brak może oznaczać, że nie podłączymy bliźniaczej wtyczki z otworem na niego. Uziemienie jest niezbędne w gniazdku do podłączania wszystkich urządzeń o dużej mocy. Na terenie naszego kraju dominują pod tym względem standardy francuskie. To właśnie stamtąd pochodzi najpopularniejsze uziemienie w gniazdku – kołkowe, zwane również bolcowym. Coraz większą jednak popularność zyskują gniazdka z typem uziemienia niemieckiego – schuko. Funkcjonalność i parametry techniczne obu modeli są podobne. Kiedy więc zdecydować się właśnie na schuko?

Czytaj też: Na jakiej wysokości zamontować gniazdka elektryczne?

Co to jest gniazdo schuko?

Uziemienie schuko w gniazdkach elektrycznych różni się od bolcowego tym, iż zamiast metalowego bolca ma blaszki u góry i dołu gniazda. Poza tym, obie formy uziemienia nie różnią się wcale. Schuko powstało z myślą o produktach na rynek niemiecki i szwedzki. Na naszym rynku pojawiają się jednak coraz częściej ze względu na...estetykę. Brak wystającego bolca zdaniem architektów wnętrz wpływa pozytywniej na kompozycję aranżacyjną. Delikatne i mniej widoczne blaszki schuko subtelniej wpasowują się w obudowę gniazdka, dzięki czemu może być ono lepiej wkomponowane w ścianę. Warto jednak pamiętać, iż nie wszystkie wtyczki będą do niego pasować. 

Gniazdo Schuko w betonowej ramce na tle betonowej ściany

Gniazdo schuko czy z bolcem?

Gniazdka z uziemieniem schuko zwane są zwane są również gniazdkami typu F. Tak jak gniazdka francuskie (z bolcem) posiadają dwa otwory na przewód fazowy (L) i neutralny (N). Gniazda schuko są symetryczne, co oznacza, że wtyczkę można odłączyć odwracając ją również o 180°. Do tego typu gniazdka pasować będą wtyczki bez uziemienia oraz wtyczki dualne (unischuko) - z otworem zarówno na blaszki jak i bolec. Jest to obecnie najpopularniejszy rodzaj wtyczek montowany w większości urządzeń.

Nie pasować będą natomiast wtyczki nieposiadające odpowiednich zagłębień po bokach i nieposiadające otworu przeznaczonego na bolec.

Gniazdka schuko oprócz Niemiec i Szwecji można spotkać również w Chorwacji, Holandii, Norwegii, na Węgrzech, w Bułgarii czy w Albanii. Wtyczki niepasujące do gniazdek schuko są bardzo rzadkie i najczęściej można spotkać je w przypadku starszego typu urządzeń, dlatego nie powinniśmy mieć obaw, wybierając tego typu rozwiązanie. 

Gniazdka schuko – wybrane produkty

Obecnie gniazda schuko znajdują się w ofercie praktycznie każdej nowoczesnej serii gniazdek i włączników. Dostępne są one zazwyczaj w wersji pojedynczej i hermetycznej (z klapką). O wiele rzadziej znajdziemy jednak gniazda schuko podwójne - są one przeznaczone przede wszystkim na rynek zagraniczny, na których nie występują gniazda podwójne. Wybierając spośród najlepszych producentów mamy możliwość dobrania idealnego sprzętu pod nasze wymagania. Oprócz typu uziemienia warto zainteresować się również sposobem montażu (podtynkowe i natynkowe), stopniem ochrony IP, a także kolorem obudowy oraz materiałem, z którego ją wykonano. Nowoczesne gniazdka schuko dają nie tylko niezbędne bezpieczeństwo, ale są również wspaniałą ozdobą pomieszczenia, którą możemy wkomponować w niemal dowolną aranżację. 

Dodaj komentarz

Pola oznaczone (*) są wymagane Twoje dane będziemy przetwarzać zgodnie z naszą Polityką prywatności.