Oświetlenie schodowe z czujnikiem ruchu to praktyczne rozwiązanie, stosowane w wielu domach. Jak dobrać odpowiednie oprawy schodowe?

Oświetlenie schodowe z czujnikiem ruchu to bardzo praktyczne rozwiązanie, stosowane w wielu nowoczesnych aranżacjach domów oraz mieszkań. Pozwala wydobyć z prozaicznego elementu ciągu komunikacyjnego, jakim są schody, ukryte w nich piękno, a tym samym zaoszczędzić na zużyciu prądu elektrycznego. Z naszym artykułem dowiesz się, jak stworzyć bezpieczne i funkcjonalne oświetlenie schodów, dzięki któremu Twój dom rozświetli się szczęściem. 

oprawa schodowa oświetleniowa skoff

Ostatnio na naszym blogu: Zalety i wady lamp solarnych w ogrodzie

Oświetlenie schodowe z czujnikiem ruchu 

Ciągi i szlaki komunikacyjne, czy to w firmie, czy domu, powinny być odpowiednio oświetlone. Daje im to niezbędną transparentność, podnosi poziom bezpieczeństwa całego budynku oraz pozwala na komfortowe i łatwe przemieszczanie się między kondygnacjami. Zaletą tego rozwiązania jest niezwykła praktyczność – sensor ruchu wykrywa ruch na schodach, dzięki czemu zapala światło jedynie wtedy, gdy to potrzebne. Na dodatek instalacja tego typu pobiera niewiele prądu – średnio 2-3 W, co czyni ją energooszczędną. Szczególne wrażenie robi oświetlenie schodowe okrągłe geometryczne wzory kapitalnie wpisują się w większość nowoczesnych przestrzeni biur oraz mieszkań. Wybierając sprzęt tego typu, powinniśmy brać pod uwagę nie tylko aranżację całego domu, ale również własny gust oraz dostępność wybranych produktów w sklepach internetowych. Chcąc uniknąć zbędnego czekania oraz uzyskać dostęp do największej bazy asortymentowej osprzętu elektrotechnicznego warto odwiedzić stronę onelectro.pl. 

Jak wybrać odpowiednie oświetlenie schodowe? 

Dobre oświetlenie schodowe musi być przede wszystkim subtelne – ma doświetlać stopnie i okolice schodów, lecz nie oślepiać osób w ich pobliżu. W tym celu najlepiej wybrać lampy z ciepłą (300-3600 K) bądź neutralną barwą światła (4000 K). Zabieg ten pozwoli ocieplić wybrane przez nas pomieszczenie oraz spotęgować np. strukturę oraz fakturę drewnianych schodów. Kluczowe przy tworzeniu wydajnego oświetlenia schodowego jest zaplanowanie punktów świetlnych. Będą to m.in. lampy oświetlające bezpośrednio stopnie i poręcze oraz lampy dodatkowe święcące na klatce schodowej oraz u szczytu, a także podstawy schodów. W przypadku, gdy montujemy czujnik ruchu najlepiej umieścić go w okolicach pierwszego stopnia. W ten sposób powstanie wyprzedzenie, dzięki któremu światła będą się zapalać kolejno, doświetlając należycie schody. 

Czytaj też: Oświetlenie schodowe - Kompletny poradnik

Czujnik ruchu w oświetleniu schodowym 

Najważniejszym elementem nowoczesnego oświetlenia schodowego jest czujnik ruchu, który włącza światło w wybranych przez nas obszarach schodów. Musi on przede wszystkim działać jedynie wtedy, gdy ktoś rzeczywiście ma zamiar dostać się na inną kondygnację oraz ignorować osoby przechodzące obok. Najlepsze czujniki ruchu charakteryzują się regulowanym oraz dobrze określonym zasięgiem, a także wąskim polem detekcji. Na rynku dostępne są m.in. czujniki PIR (wykrywające obiekty emitujące ciepło), mikrofalowe (wykrywają ruch w oparciu o efekt Dopplera – rozmiar osoby, rodzaj ubrania, kierunek poruszania się) oraz aktywne optyczne (działanie oparte na wiązce podczerwieni). 

oprawa schodowa oświetleniowa kanlux

Oświetlenie schodowe – liczy się design 

Funkcjonalność to nie jedyna cecha, jaką musi spełnić nowoczesne oświetlenie schodowe. Powinno ono być również estetyczne – tylko w ten sposób podkreśli styl i dopełni aranżację domu, mieszkania lub biura. Na walory wizualne składają się takie elementy jak np. barwa, faktura czy kształt. Przy ich pomocy możemy wpływać na wygląd lamp oraz opraw naściennych czy przy schodowych. Szczególnie godne polecenia są produkty takich marek jak Skoff (linia Tango i Rueda), Kanlux oraz Simon 54. Charakteryzują się one minimalistycznym, nowoczesnym wyglądem, a ich bogata kolorystyka pozwala na wybór produktu dostosowanego do najbardziej wyszukanych gustów. 

 Czytaj też: Stopień ochrony IP. Co oznacza w praktyce?

Napięcie 230V czy inne? 

Przy instalacji oświetlenia schodowego z czujnikiem ruchu najlepiej wybierać produkty z napięciem zasilania 230V. Są one najbardziej dostępne, dlatego nie będziemy mieli problemu z ich dostaniem zarówno w sklepach internetowych, jak i hurtowniach elektrotechnicznych. Ponadto, oprawki 230V nie wymagają dodatkowych elementów w postaci zasilacza LED czy dodatkowego okablowania, które później trudno ukryć. Co więcej, w przeciwieństwie do produktów zasilanych napięciem od 12 do 24V są one o wiele trwalsze, dzięki czemu możemy z nich korzystać przez wiele lat bez utraty pierwotnych parametrów. 

Oprawy schodowe na zewnątrz 

Oświetlenie schodowe z czujnikiem ruchu możemy również zastosować na zewnątrz. Ma to szczególne znaczenie zimą, kiedy szybko robi się ciemno oraz w szczególnie mrocznych wejściach do domów czy siedzib firmy. Instalując tego typu sprzęt, musimy jednak pamiętać o zastosowaniu oprawek ze specjalnym stopniem ochrony dla źródeł światła LED. Chronią one osprzęt przed czynnikami atmosferycznymi, szkodnikami czy niechcianą ingerencją zwierząt domowych lub dzieci. Najczęściej stosowane są produkty z powłoką IP66 – całkowicie szczelne oraz chroniące przed działaniem wody i wilgoci. 

oprawa schodowa oświetleniowa simon 54

Dodaj komentarz

Pola oznaczone (*) są wymagane Twoje dane będziemy przetwarzać zgodnie z naszą Polityką prywatności.