Stoisz przed wyborem lamp solarnych do ogrodu, ale nie wiesz czy spełnią Twoje oczekiwania? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się jakie są ich zalety oraz wady.

Lampy solarne to jeden z najprostszych i najtańszych systemów oświetleniowych ogrodu, na jaki każdy z nas może sobie pozwolić. Można kupić je nawet w sklepach ogrodniczych, co jest ich dodatkowym atutem. Czy zatem nie mają one wad i można za ich pomocą w dowolny sposób doświetlać ogród? Na te oraz inne pytania postaramy się odpowiedzieć w niniejszym artykule, w którym zebraliśmy największe wady i zalety lamp solarnych. 

lampa solarna kula ogrodowa milagro

Ostatnio na naszym blogu: Czym się różnią gniazda podtynkowe i natynkowe

Lampy solarne – jak działają? 

Moda na energię ze słońca trwa w najlepsze. Widać to nie tylko po dachach domów, budynków wielorodzinnych czy biurowców, które pokrywają panele fotowoltaiczne. Widać ją również w naszych ogrodach, do których powracają lampy solarne – tanie i niezwykle dostępne urządzenia. Ich działanie opiera się mniej więcej na podobnych zasadach, co system fotowoltaiczny w domach czy mieszkaniach. Fotony pochodzące z promieni słonecznych skupione na panelu fotowoltaicznym generują jednak znacznie mniej energii ze względu na swój rozmiar oraz fakt umieszczenia w urządzeniu niewielkiego pojemnościowo akumulatora. Wystarczy jednak, aby żarówka znajdująca się we wnętrzu mogła świecić przez całą noc. Lampy solarne posiadają czujniki, które o zmierzchu włączają urządzenie, rozświetlając nasz ogród lub balkon.  

Lampy solarne – gdzie są montowane? 

Lampy solarne nie wymagają podłączenia do sieci, dlatego montowane są w najróżniejszych miejscach, począwszy od ogrodu, przez ogródki działkowe, aż po balkony i tarasy. Działają samoczynnie, dlatego nie musimy nad nimi czuwać ani ich włączać, martwiąc się o pomyślną pracę. Najczęściej spotykane są w formie wolnostojącej, gdzie do montażu wystarczy specjalny szpikulec na końcu urządzenia, który wbijany jest w ziemię. Duże lampy można w ten sposób montować w skalniakach oraz pod drzewami, zaś niewielkie modele można umieszczać w doniczkach na balkonach. Lampy solarne najlepiej sprawdzają się w miejscach o dużej ekspozycji słonecznej. W ten sposób mogą naładować się w pełni, by w nocy móc świecić jasnym światłem.  

Czytaj też: 5 pomysłów na oświetlenie elewacji

Zalety lamp solarnych 

Nadrzędną zaletą lamp solarnych jest ich ekologia. Nie marnują one energii elektrycznej bezpośrednio z sieci, lecz generują ją z promieni słonecznych. Urządzenia te są przez to bardzo cenione wśród osób, które hołdują ekologicznemu trybowi życia i dbają o środowisko. Co więcej, jest to bardzo tani sposób na oświetlenie ogrodu, balkonu bądź tarasu. Zaoszczędzone pieniądze można natomiast wydać na zakup roślin bądź przeprowadzenie niezbędnych prac remontowych w ogrodzie. Kolejną zaletą lamp solarnych jest ich duża mobilność. Większość modeli nie posiada skomplikowanego okablowania oraz zbędnych części zabezpieczających. Z tego względu są one lżejsze i można przenosić je w dowolne miejsce w ogrodzie czy na balkonie. Ich montaż może przeprowadzić niemal każdy bez znajomości niuansów elektryki. Wiele modeli dostępnych na polskim rynku jest przy tym niezwykle estetycznych, dzięki czemu subtelnie wkomponowują się w otoczenie, nie strasząc plastikowym designem czy kolorowymi ozdobnikami.  

lampa solarna milargo

Wady lamp solarnych 

Główną wadą lamp solarnych jest ich moc. Ładowanie poprzez energie słoneczną nie może równać się ze stałym dopływem energii wprost z sieci, dlatego urządzenia tego typu nadają się przede wszystkim do doświetlania ogrodu. Sprawdzą się znakomicie do uzupełniania głównego oświetlenia, lecz nie będziemy mogli przy nich spędzać wieczoru na tarasie ani prowadzić prac ogrodowych. Ponadto, w sezonach zimowych, ze względu na niższe temperatury ograniczające prace akumulatorów oraz zmniejszoną ilość promieni słonecznych, zwłaszcza po szesnastej, lampy solarne gorzej pracują. Ten sam problem może nas czekać w dni pochmurne, gdy urządzenia nie naładują się w pełni. Kolejną wadą, wynikająca z faktu czerpania energii ze słońca jest obowiązek dbania o źródło zasilania. Panele fotowoltaiczne na urządzeniach muszą być cyklicznie myte i odkurzane, aby efektywność ogniw była jak najwyższa. 

Czytaj też: Na co zwracać uwagę wybierając lampy do ogrodu?

Czy lampy solarne do ogrodu to dobry wybór? 

Mimo dużych ograniczeń lampy solarne do ogrodu to doskonały wybór. Urządzenia te znakomicie uzupełniają główne oświetlenie, tworząc specyficzny nastrój. Szczególnie polecane jest łączenie modeli wolnostojących (wbijanych w ziemię) z wiszącymi (w formie girland). Urządzenia te kreują niesamowitą atmosferę, jednocześnie odciążając nas z całkowitych kosztów eksploatacyjnych całej sieci oświetleniowej ogrodu. Z racji, iż nie trzeba przejmować się ich źródłem zasilania, możemy poświęcić więcej energii i czasu na inne źródła oświetlenia. Co również ważne, są one relatywnie tanie, co w połączeniu z prostym montażem sprawia, iż na ich zakup może pozwolić sobie każdy. W przypadku budynków wielorodzinnych i bloków mieszkalnych stanowią one bardzo często jedyne źródło światła, jakie możemy mieć na balkonie lub tarasie. Uspokajamy również estetów i fanów nietypowego designu – istnieją na rynku produkty o naprawdę fantazyjnych kształtach, które ciężko odróżnić od tradycyjnych lamp. Godne polecenia są zwłaszcza lampy solarne w formie świetlistych kul – jeden z najgorętszych trendów ogrodnictwa.   

Dodaj komentarz

Pola oznaczone (*) są wymagane Twoje dane będziemy przetwarzać zgodnie z naszą Polityką prywatności.