Wybór rodzaju gniazdek jest niezwykle ważnym elementem podczas wykończenia wnętrza. Dowiedz się czym się różnią gniazda podtynkowe i natynkowe.

Kwestia rodzaju gniazdek podtynkowych i natynkowych oraz ich różnic nie interesuje nikogo do momentu, w którym będzie musiał wykończyć nowe mieszkanie lub dom bądź przeprowadzić remont w starym. Zarówno z ust fachowca elektryka, który nas odwiedzi, jak i doradcy klienta w sklepie elektrycznym zapewne padnie pytanie, jaki rodzaj gniazdka wybierzemy. W niniejszym artykule zajmiemy się ogólnym podziałem na podtynkowe i natynkowe, wskazując różnice w montowaniu osprzętu, jak i jego użytkowaniu. 

Gniazdo natynkowe mureva schneider electric

Ostatnio na naszym blogu: Gniazdka w stanie deweloperskim - dlaczego warto wymienić

Gniazdka natynkowe vs. gniazdko podtynkowe 

Ze względu na zastosowanie tak naprawdę gniazdka natynkowe nie różni zbyt wiele od podtynkowych, choć w praktyce, zwłaszcza wnętrzarskiej, zieje między nimi przepaść. Wiele osób decydując się na wymianę instalacji elektrycznej w domu lub mieszkaniu zapomina o tych urządzeniach, co może potem komplikować plany estetycznej i funkcjonalnej aranżacji. Oto kilka różnic, na które warto zwrócić uwagę decydując się na jeden bądź drugi typ gniazdka elektrycznego. Pozwoli to zaoszczędzić pieniądze i nerwy, a także wybrać odpowiedni sprzęt do pomieszczenia, które chcemy wykończyć bądź przearanżować. 

Czytaj też: Na jakiej wysokości zamontować gniazdka elektryczne?

Wygląd 

Gniazdka natynkowe to zazwyczaj dużo większe urządzenia, które bardzo mocno rzucają się w oczy na ścianie. Mają formę kwadratowych, ciężkich puszek, bardzo często zabezpieczonych dodatkowo klapką. Rozwiązania podtynkowe są zdecydowanie mniejsze i mogą być zlicowane ze ścianą. Ma to szczególne znaczenie w przestrzeniach ciasnych bądź miejscach, gdzie osprzęt elektryczny nie powinien rzucać się w oczy. Oba typy gniazdek są dostępne w różnych wariantach kolorystycznych, choć najpopularniejszym, a zarazem najtańszym jest klasyczna biel. Wybrać możemy również kształt ich oprawy, choć zdecydowanie najbardziej dostępnym będą klasyczne kwadratowe lub prostokątne. Warto wiedzieć, że istnieją style aranżacyjne, w których gniazdka natynkowe są wręcz pożądanym elementem. Przykładowo: do wnętrz industrialnych szczególnie pasują duże, ciężkie oraz imitujące produkty z innej epoki gniazdka z metalowymi detalami.  

Sposób montażu 

Jedną z najbardziej zasadniczych różnic między gniazdkami podtynkowymi a natynkowymi jest sposób ich montażu. Technologia natynkowa polega na instalacji urządzenia bezpośrednio na ścianie. Gniazdka natynkowe stosowane są w miejscach, gdzie uniemożliwiony lub utrudniony jest inny montaż. Z tego powodu są one spotykanie bardzo często w starym budownictwie np. blokach, w których ściany działowe mają zaledwie kilka centymetrów grubości. Można zauważyć je również w budownictwie przemysłowym, gdzie funkcje estetyczne nie grają aż tak dużej roli. Gniazdka podtynkowe są „wpuszczane” w ścianę za pomocą specjalnych puszek, z których wychodzą jedynie kable. W przypadku przeróbek istniejących instalacji o wiele mniej pracy będą wymagały gniazdka natynkowe. W przypadku podtynkowych przy zakupie innego modelu może czekać nas wykucie większego otworu. Montaż gniazdek natynkowych jest dość prosty i może go wykonać nawet osoba bez doświadczenia. Niemniej w przypadku każdej przeróbki elektrycznej warto zasięgnąć opinii fachowca. Ma to szczególne znaczenie, gdy remontujemy budynki starego typu bądź prowadzimy samodzielne przeróbki już istniejących instalacji.  

gniazdo natynkowe białe prima schneider electric

Gdzie są stosowane? 

Zarówno gniazdka natynkowe, jak i podtynkowe mają swoje przeznaczenie. Te pierwsze ze względu na niską estetykę, lecz fakt łatwości demontażu w przypadku awarii bądź usterek, możemy spotkać w pomieszczeniach przemysłowych oraz gospodarczych. Instaluje się je w środowiskach narażonych na znaczna wilgotność lub możliwość kontaktu gniazdka z wodą. Nadają się idealnie do altan, budynków ze zwierzętami hodowlanymi, na strychu, tarasy oraz balkony. Co więcej, gniazdka natynkowe są dość tanie, dlatego ich zakup nie niesie ze sobą znacznych kosztów w przypadku chęci wykończenia znacznych powierzchni (np. magazynów lub hal produkcyjnych). Gniazdka podtynkowe są o wiele bardziej estetyczne, dlatego z powodzeniem stosuje się je w budownictwie mieszkalnym. Z łatwością można schować je za szafą bądź wkomponować w ścianę pokrytą dekoracyjnym tynkiem. Na rynku istnieje wiele modeli o podwyższonym standardzie wykonania np. szklanych. Ich cena jest o wiele wyższa od standardowych, jednak estetycznie stoją na najwyższej półce.  

Czytaj też: Stopień ochrony IP. Co oznacza w praktyce?

Na co jeszcze zwrócić uwagę wybierając gniazdko elektryczne? 

Wybór pomiędzy gniazdkiem natynkowym, a podtynkowym nie kończy dylematów związanych z zakupem odpowiedniego osprzętu elektrycznego. Ważne jest również zabezpieczenie urządzenia poprzez uziemienie, a także dopasowanie jego parametrów technicznych do warunków panujących w danym pomieszczeniu. Gniazdka we wnętrzach, w których istnieje ryzyko zachlapania bądź zalania, a w powietrzu bardzo często unosi się para wodna powinny posiadać dodatkowe przysłony. Dodatkowo urządzenia te powinny mieć stopień ochrony na poziomie minimum IP44. Decydując się na wybór gniazdka elektrycznego warto również wziąć pod uwagę inny osprzęt elektryczny. Najlepiej, jeżeli postawimy na jednego producenta, gdyż w ten sposób stworzymy spójną i jednolitą kompozycyjnie przestrzeń.   

Dodaj komentarz

Pola oznaczone (*) są wymagane Twoje dane będziemy przetwarzać zgodnie z naszą Polityką prywatności.