Dlaczego zielonych i czerwonych gniazd elektrycznych jest tak mało? Sprawdź! 

Zielone i czerwone gniazda elektryczne, tradycyjnie zarezerwowane dla specjalistycznych zastosowań technicznych, coraz częściej stają się przedmiotem zainteresowania inwestorów i projektantów wnętrz. Ich wyraziste kolory pełnią nie tylko funkcję praktyczną, ale także nadają wyjątkowy charakter nowoczesnym przestrzeniom. Zieleń i czerwień wprowadza dynamiczny akcent kolorystyczny, stanowiąc przykład harmonijnego połączenia funkcjonalności z nowoczesnym designem wnętrz.

Czerwone gniazda elektryczne Simon specjalnego przeznaczenia montowane w listwie.

Ostatnio na naszym blogu: 7 pytań przed zakupem osprzętu elektrycznego

Zielone i czerwone gniazda elektryczne specjalnego przeznaczenia

Nawet nie orientując się w trendach panujących w branży osprzętu, nietrudno zauważyć, że wśród ogromnej ilości wariantów kolorystycznych, do rzadkości należy gniazdo elektryczne zielone lub czerwone. Jest tak nie bez przyczyny. Przyjęło się, że zarówno zieleń, jak i czerwień w przypadku gniazd elektrycznych, zarezerwowane są dla tzw. obwodów specjalnych.

Czym różnią się obwody specjalne od zwykłych?

Co do zasady, obwody specjalne najczęściej są identyczne pod względem zastosowanych przewodów i zabezpieczeń, jak obwody ogólnego przeznaczenia – najczęściej stosuje się przewody jednofazowe trzyżyłowe (przewód fazowy, neutralny i ochronny) o przekroju żył 1,5 czy 2,5 mm. Obwody specjalne pełnią jednak w instalacji elektrycznej konkretną funkcję, a wszystkie zasilane przez nie gniazda przeznaczone są do specyficznych zastosowań.

Zielone gniazdo elektryczne Simon, do zastosowań specjalnych zamontowane w szpitalu.

Gniazdo czerwone i zielone – co oznacza?

Czerwone gniazdo elektryczne oznacza domyślnie obwód komputerowy, czyli wydzielony obwód elektryczny, do którego za pośrednictwem gniazd przyłącza się komputery. Takie podejście ma swoje uzasadnienie i to podwójne. Po pierwsze, komputery są urządzeniami wrażliwymi na wahania napięcia. Wydzielając obwody przeznaczone do komputerów można łatwo i korzystnie pod względem ekonomicznym, zabezpieczyć przed przepięciami wszystkie urządzenia przyłączone do tych obwodów. W ten sposób chroni się komputery oraz zgromadzone na nich dane przed uszkodzeniami spowodowanymi nagłymi i znacznymi skokami napięć. Po drugie, dzięki wydzieleniu obwodów komputerowych, można zagwarantować ciągłość ich pracy dzięki urządzeniom podtrzymującym zasilanie (np. agregatom prądotwórczym lub UPS). Czerwone gniazdo oznacza więc, że należy do niego przyłączyć komputer, ponieważ oznaczony w ten sposób obwód zapewnia szczególne korzyści, odmiennie niż obwód zwykły.

Podobnie jest w przypadku gniazd zielonych – ten nietypowy dla osprzętu elektrycznego kolor został wybrany, żeby oznaczyć obwody inne niż ogólnego przeznaczenia. W zależności od konkretnej instalacji elektrycznej w obiekcie, zielone gniazdo może służyć do przyłączenia urządzeń o specyficznych zastosowaniach czy wymagających zasilania z innego źródła niż sieć elektroenergetyczna.

Czerwone gniazdo elektryczne, zamontowane na ścianie w białej ramce z innymi mechanizmami firmy Simon

Czy zielone i czerwone gniazda elektryczne można stosować jako zwykłe?

Choć czerwone gniazdo elektryczne DATA (z odpowiednim napisem lub bez), a także gniazdo zielone, uważane są za specjalne, tak naprawdę poza kolorystyką, nie różnią się od zwykłych gniazd ogólnego przeznaczenia. Często wyposażone są w przesłony torów prądowych, ale wielu producentów stosuje te same zabezpieczenia w przypadku typowych gniazdek podstawowych.

Innymi słowy, nie ma żadnych przeszkód, żeby gniazdo czerwone lub zielone zastosować jako zwykłe, zasilane z obwodu elektrycznego ogólnego przeznaczenia.

Zielone gniazdo elektryczne Berker w zastosowaniu domowym, w salonie.

Czytaj też: Gniazda elektryczne - kompletny poradnik

Na co uważać, wybierając gniazda zielone lub czerwone?

Czerwone lub zielone gniazdo elektryczne do domu lub mieszkania może być ciekawą alternatywą dla typowej kolorystyki osprzętu, prezentując się świetnie w roli zwykłych gniazdek przyłączeniowych. Przed podjęciem ostatecznej decyzji, warto jednak wziąć pod uwagę, że gniazda w tych kolorach najczęściej są droższe niż typowe dla danej serii osprzętu. Producenci traktują je po prostu jak gniazda specjalnego przeznaczenia, stąd wyższa cena.

Kolejną istotną kwestią jest brak kolorystycznej kompatybilności z innymi mechanizmami i ramkami producenta. Bardzo trudno znaleźć na rynku włączniki i ramki w kolorze zielonym, nie mówiąc już o gniazdach antenowych czy multimedialnych. Zresztą nawet jeśli uda się wyszukać potrzebne elementy, będą się one różnić odcieniem. Decyzja o montażu zielonych czy czerwonych gniazd to jednocześnie konieczność bardziej kreatywnego podejścia do pozostałego osprzętu.

Gniazdo elektryczne do obwodów specjalnych – jak dobrać kolor włączników?

Nietuzinkowa zieleń czy intensywna czerwień gniazd elektrycznych wymaga odpowiedniego doboru ramek i mechanizmów. Decydując się na określoną serię, w której dostępne są gniazda czerwone, np. BERKER B.3/B.7, Legrand VALENA LIFE, Simon BASIC czy Schneider Sedna Design&Elements warto sprawdzić dostępną kolorystykę włączników i ramek. Wybierając czerwone gniazda Simon BASIC, można je zestawić np. z kontrastującą matową czernią ramek, włączników i innych mechanizmów. Podobnie wybierając zielone gniazda Berker B. Kwadrat, warto zastanowić się np. nad ich zestawieniem z mechanizmami i ramkami w kolorze kremowym, nawiązując do modnego ostatnio stylu biofilistycznego.

Dodaj komentarz

Pola oznaczone (*) są wymagane Twoje dane będziemy przetwarzać zgodnie z naszą Polityką prywatności.