7 najczęściej zadawanych pytań przed zakupem osprzętu elektrycznego. Sprawdź

Wybór odpowiedniego osprzętu spośród szerokiej oferty gniazd i włączników dostępnej na rynku może okazać się przytłaczający. Przed zakupem często pojawiają się pytania i wątpliwości, które utrudniają podjęcie ostatecznej decyzji. Dotyczą one zarówno funkcjonalności, jaki i kompatybilności oraz jakości kupowanych produktów. Wiele z odpowiedzi na nurtujące pytania można znaleźć na kartach danego produktu oraz w serii kompletnych poradników dostępnych na stronie wybranych kategorii. Aby jeszcze bardziej ułatwić Wam podjęcie decyzji, przedstawiamy odpowiedzi na 7 najczęściej zadawanych pytań przed zakupem osprzętu elektrycznego.

Oferta gniazd i włączników polskich i europejskich producentów.

Ostatnio na naszym blogu: Jakie gniazdo do łazienki wybrać?

Spis treści

  1. Czy wybrana ramka będzie pasowała do gniazda lub włącznika?
  2. Czy w przypadku zakupu gniazda z ramką, gniazdo będzie pasować do ramki wielokrotnej?
  3. Czy ramka z danej serii będzie pasować do mechanizmów z innej serii?
  4. Czy kolor osprzętu będzie się zgadzał z resztą osprzętu w pomieszczeniu?
  5. Co zrobić, jeśli zostaną produkty po montażu?
  6. Jaka firma osprzętu jest najlepsza?
  7. Jak wybrać odpowiedni rodzaj włącznika lub gniazda?

1. Czy wybrana ramka będzie pasowała do gniazda lub włącznika?

Zarówno ramki, jak i gniazda oraz włączniki powinno wybierać się w ramach jednej serii. Tylko wtedy można mieć pewność, że wszystkie części są ze sobą kompatybilne i będą do siebie pasować. Jeśli więc wybrana ramka jest z tej samej serii, co gniazdo lub włącznik - nie będzie problemu z kompatybilnością.

W niektórych seriach osprzętu podtynkowego i natynkowego możemy spotkać kompletne produkty, które nie wymagają dodatkowych ramek do montażu. Informacja na ten temat zawsze znajduje się na karcie produktu.

Więcej na temat ramek można przeczytać w kompletnym poradniku o ramkach.

2. Czy w przypadku zakupu gniazda z ramką, gniazdo będzie pasować do ramki wielokrotnej?

Niektóre serie jak np. Schneider Asfora oferują wybrane mechanizmy gniazd i włączników z ramką. W takim przypadku ramka będąca częścią zestawu może zostać zdemontowana, a sam mechanizm gniazda lub włącznika wykorzystany do montażu w ramkach wielokrotnych z tej samej serii.

W niektórych seriach znajdują się również kompletne rozwiązania niewymagające ramki. Takie mechanizmy są zespolone z ramką i nie nadają się do zamontowania w ramkach wielokrotnych. Informację na ten temat można znaleźć na karcie produktu.

Kolor osprzętu ma znaczenie. Osprzęt elektryczny Kontakt-Simon w białym kolorze.

3. Czy ramka z danej serii będzie pasować do mechanizmów z innej serii?

Z reguły mechanizm musi być z tej samej serii, co ramka. Dotyczy to większości osprzętu modułowego dostępnego na rynku. Tylko wówczas mamy gwarancję kompatybilności wszystkich elementów.

Na odrobinę swobody w wyborze pozwala, na przykład Berker one.platform. W tym przypadku kilka serii osprzętu bazuje na tych samych mechanizmach. Oznacza to, że jeden mechanizm gniazda lub włącznika będzie pasował do ramek, klawiszy i pokryw z kilku wybranych serii.

Więcej na temat Berker one.platform można przeczytać tutaj.

4. Czy kolor osprzętu będzie się zgadzał z resztą osprzętu w pomieszczeniu?

Każda seria ma swój wyjątkowy kolor. Decydując się na produkty tego samego koloru zawsze należy najpierw sprawdzić, czy modele są z tej samej serii, a następnie czy kolor określony przez producenta jest taki sam dla wszystkich wybranych przez nas elementów gniazd i włączników. Informacje na temat koloru można znaleźć w specyfikacji danego produktu. Nie warto tylko i wyłącznie sugerować się zdjęciami - mają one charakter poglądowy, a odcień widocznych na nich elementów może różnić się od rzeczywistego.

5. Co zrobić, jeśli zostaną produkty po montażu?

Kompletne produkty można odesłać w ciągu 30 dni od daty zamówienia towaru, zgodnie z polityką zwrotów na stronie.

6. Jaka marka osprzętu jest najlepsza?

Na tak sformułowane pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. W ramach oferty danego producenta często można znaleźć osprzęt zarówno z serii ekonomicznej, jak i standardowej, czy premium. Produkty w zależności od serii, mimo że znajdują się w ofercie jednej marki, mogą różnić się zarówno jakością wykonania, jak i funkcjonalnością. Ze względów bezpieczeństwa najlepiej zawsze kupować osprzęt renomowanych polskich i europejskich producentów z odpowiednimi certyfikatami, np. Legrand, Kontakt-Simon, Karlik Elektrotechnik, Schneider Electric, Hager, Berker, Scame, Gira.

7. Jak wybrać odpowiedni rodzaj włącznika lub gniazda?

Wybór odpowiedniego osprzętu może wydawać się skomplikowany, jednak w rzeczywistości jest on o wiele prostszy.

Aby ułatwić podjęcie decyzji, zachęcamy do skorzystania z kompletnych poradników:

Dodaj komentarz

Pola oznaczone (*) są wymagane Twoje dane będziemy przetwarzać zgodnie z naszą Polityką prywatności.