Urządzasz biuro? Sprawdź, jakie elementy osprzętu wziąć pod uwagę.

Wybór właściwego osprzętu elektrycznego i multimedialnego to istotny element zapewniający funkcjonalność oraz komfort pracy w każdym nowoczesnym biurze. W dobie dynamicznie rozwijających się technologii, warto zastanowić się, na jakie rozwiązania postawić, by zapewnić pracownikom optymalne warunki do wykonywania ich codziennych zadań.

Ładowarka podwójna USB-C dopasowana do biura w stylu industrialnym

Ostatnio na naszym blogu: Ramki do gniazd i włączników - kompletny poradnik

Osprzęt niezbędny w każdym biurze

Wszystkie biura, a także pomieszczenia przeznaczone do pracy, takie jak salki konferencyjne czy pokoje do spotkań z klientami, wymagają zasilania w energię elektryczną. Poza oświetleniem, niezbędne jest zaopatrzenie w prąd sprzętu komputerowego i innych urządzeń multimedialnych. Przyda się również pewna liczba gniazd elektrycznych ogólnego przeznaczenia, które można wykorzystać do przyłączenia lampy biurkowej czy odkurzacza podczas porządkowania przestrzeni. Które elementy osprzętu stanowią podstawę wyposażenia każdego biura? Oto najważniejsze z nich.

Włączniki

Włączniki służą do załączania i wyłączania oświetlenia sztucznego. Nawet jeśli biura wyposażone są w okna doprowadzające światło dzienne z zewnątrz budynku, w naszym klimacie bardzo często korzysta się z lamp. Dotyczy to nie tylko wczesnych godzin porannych i popołudniowych przez około pół roku w sezonie jesienno-zimowym, ale nawet całych dni, kiedy pochmurna pogoda wymaga doświetlenia pomieszczeń, w których przebywają ludzie.

Dlatego dobierając oświetlenie do biur, należy dokładnie przemyśleć sposób załączania i wyłączania głównych lamp sufitowych. Opcją najczęściej wybieraną przez architektów wnętrz są włączniki podwójne. Dzieje się tak nie bez przyczyny. Ze względu ograniczenia kosztów eksploatacyjnych, a także z uwagi na komfort pracowników, natężenie oświetlenia górnego warto zróżnicować. Najprostszym sposobem jest zastosowanie włącznika podwójnego, którego jeden klawisz będzie załączał jedną grupę opraw, a drugi – drugą. Liczba opraw w każdej grupie musi być oczywiście dostosowana do wielkości pomieszczenia. Warto nadmienić, że w dużych przestrzeniach biurowych typu open space, należy rozbudować instalację oświetleniową. W takim przypadku najczęściej stosuje się grupę włączników umieszczanych w ramkach wielokrotnych – dwu-, trzy-, cztero-, a nawet i pięciokrotnych.

Czytaj też: Włączniki światła - kompletny poradnik

Gniazda elektryczne

Każde współczesne biuro, poza włącznikami, wymaga zastosowania gniazd elektrycznych. Najczęściej w pomieszczeniach biurowych stosuje się dziś metodę montowania tzw. zestawów gniazd przy każdym stanowisku pracy. Poza alternatywnymi rozwiązaniami, o których piszemy nieco dalej, w skład takiego zestawu przeważnie wchodzą gniazda ogólne oraz przeznaczone do zasilania komputerów. Te drugie stanowią odrębny obwód i zwykle oznaczone są np. odmienną kolorystyką (najczęściej mają czerwoną barwę) lub opisem umieszczonym w specjalnym polu opisowym. Najczęściej gniazda komputerowe wyposażone są w przesłony torów prądowych, żeby dodatkowo zwrócić uwagę użytkownika na przyłączenie komputera do wydzielonego obwodu. Poza gniazdami komputerowymi, w takim zestawie znajduje się również co najmniej jedno gniazdo ogólne. Liczba gniazd ogólnych jest uzależniona od konieczności użycia dodatkowego sprzętu, np. monitorów, lamp biurkowych czy innych specjalnych urządzeń elektrycznych.

Poza zestawami, których liczba związana jest ściśle z liczbą stanowisk przewidzianych do pracy, w każdym biurze montuje się także co najmniej jedno gniazdo dodatkowe ogólnego przeznaczenia, używane doraźnie, np. do podłączenia odkurzacza przy sprzątaniu.

Czytaj też: Gniazda elektryczne - kompletny poradnik

Gniazda internetowe

Wspomniane zestawy gniazd zawierają zwykle także gniazda internetowe, przeznaczone do przyłączenia sprzętu do sieci lokalnej typu Ethernet. Przy nowych sieciach należy zwrócić uwagę na właściwy dobór złączy, ponieważ sieć komputerowa jest tak dobra, jak dobre jest jej najsłabsze ogniwo. Oznacza to, że skrętka ekranowana kat. 6 wymaga zastosowania gniazda ekranowanego kat. 6 – w przypadku użycia złącza nieekranowanego lub o niższej kategorii, przenoszony sygnał będzie gorszy niż mógłby być przy zachowaniu pełnej zgodności komponentów. Warto podkreślić, że choć przewodowa sieć lokalna stanowi standard w większości biur, to jednak, zwłaszcza w mniejszych firmach, można obecnie spotkać się z wykorzystaniem wyłącznie sieci Wi-Fi. W tej sytuacji oczywiście nie ma konieczności wyposażenia stanowisk pracy w gniazda internetowe.

Ramka wielokrotna Karlik Deco z szyldem opisowymRozwiązania Karlik Deco w ramce wielokrotnej.

Z jakich dodatkowych udogodnień warto skorzystać?

Poza podstawowym osprzętem, planując wyposażenie biura, należy zastanowić się również nad gniazdami telefonicznymi. Choć telefony stacjonarne w użytku domowym są dziś rzadkością, to jednak w biurach korzysta się z nich jeszcze dość często – zwłaszcza w przypadku większych firm, gdzie poza komunikacją z osobami spoza firmy, służą jako szybki sposób porozumiewania się między pracownikami. Jeśli w biurach będą znajdowały się telefony stacjonarne, oczywiście będą również wymagały zastosowania odpowiednich gniazd.

Producenci osprzętu oferują szeroki wachlarz rozwiązań, jeśli chodzi o mechanizmy związane z transmisją danych, dźwięku czy obrazu. W zależności od potrzeb, często serie osprzętu zapewniają w ramach pojedynczego modułu złącza telefoniczne pojedyncze i podwójne, ale również łączone np. ze złączami internetowymi typu RJ45. Podobnie prezentują się również inne mechanizmy, np. ładowarki USB, które spotyka się w konfiguracji pojedynczego złącza typu A, dwóch złączy USB-A, dwóch złączy typu A i typu C, a także łączone z klasycznymi gniazdami elektrycznymi.

Szeroka oferta producentów osprzętu pozwala na skorzystanie również z innych mechanizmów. Rzutnik w salce konferencyjnej można przyłączyć do dedykowanego gniazda HDMI; przydatne mogą okazać się również wielofunkcyjne gniazda multimedialne.

Lampy kule ogrodoweOsprzęt Simon 54 Premium w narożnej puszce natynkowej. 

Komunikacja i pomieszczenia wspólne

Poza pokojami biurowymi przeznaczonymi do pracy, w osprzęt elektryczny należy wyposażyć także pozostałe pomieszczenia. Będą to m.in. korytarze, na których często warto zastosować czujniki ruchu automatycznie załączające oświetlenie. Takie rozwiązanie przynosi korzyści w postaci oszczędności energii elektrycznej, jednak jego zastosowanie uzależnione jest od konkretnych warunków i związane z natężeniem ruchu panującym w tych pomieszczeniach.

Czujniki ruchu sterujące oświetleniem mogą sprawdzić się również w łazienkach, kuchniach i innych pomieszczeniach socjalnych.

Wybór osprzętu przeznaczonego do pomieszczeń biurowych jest ściśle związany z konkretnymi urządzeniami, jakie będą użytkowane w firmie. Decydując się na określone rozwiązania, należy podejść do tematu kompleksowo. Poza oświetleniem i komputerami, zasilania w energię elektryczną wymaga szereg urządzeń wspierających stosowanych w biurach. Nie zawsze na etapie planowania czy wykonawstwa można zdecydować o pewnych kwestiach, dlatego pomocne mogą okazać się tzw. zaślepki. Niekiedy warto przewidzieć ramkę o większej krotności i użyć zaślepki, którą następnie, już podczas eksploatacji biur, można uzupełnić odpowiednim modułem Keystone. Obecnie wielu producentów osprzętu oferuje takie rozwiązania. Nie bez znaczenia jest również kwestia ogrzewania – niektóre systemy wymagają regulatorów temperatury, a te dostępne są także jako moduły do stosowania w ramkach. Podobnie, użytkownicy mogą liczyć na modułowe radia czy głośniki Bluetooth. Zastosowanie osprzętu modułowego to doskonałe rozwiązanie do biur – gwarantuje nie tylko funkcjonalność, ale także spójny design i wysoką estetykę, istotną dla całej aranżacji.

Dodaj komentarz

Pola oznaczone (*) są wymagane Twoje dane będziemy przetwarzać zgodnie z naszą Polityką prywatności.