Wszystko co musisz wiedzieć o ramkach w osprzęcie przed zakupem.

Witaj w kompletnym poradniku poświęconym ramkom do osprzętu elektrycznego, elementom, które nie tylko pełnią funkcję praktyczną, ale również w znacznym stopniu przyczyniają się do podniesienia estetyki wnętrz. W dzisiejszych czasach, większość osprzętu elektrycznego oferowana jest w formie mechanizmów z pokrywami lub klawiszami w wybranych kolorach, które wymagają dokupienia odpowiedniej ramki. Ramka nie tylko zakrywa wnętrze puszki instalacyjnej, ale przede wszystkim decyduje o końcowym wyglądzie całego zestawu, wpływając na harmonię i estetykę pomieszczenia. Wybór odpowiedniej ramki do osprzętu elektrycznego może wydawać się zadaniem prostym, jednak ze względu na bogatą ofertę rynkową, podjęcie decyzji może okazać się wyzwaniem, tym bardziej, że producenci tacy jak Karlik, Gira, czy Ospel w serii Aria, oprócz standardowych rozwiązań, proponują także kolorowe ramki pośrednie. Korzystając z naszego poradnika, szybko zorientujesz się w dostępnych rozwiązaniach oraz podejmiesz właściwą decyzję.

Instalacja elektryczna

Ostatnio na naszym blogu: Domowe rozdzielnice elektryczne - co warto wiedzieć przed zakupem?

Spis treści

  1. Ramki – jak to się zaczęło?
  2. Kompatybilność ramki z mechanizmem.
  3. Wielokrotność ramki – przy wyborze serii, zwróć uwagę na dostępne krotności!
  4. Montaż – uniwersalny, pionowy czy poziomy?
  5. Kolor – europejski rynek rozpieszcza użytkowników
  6. Materiał wykonania – różnorodność i styl
  7. Kształty ramek nadają charakter osprzętowi
  8. Akcesoria do ramek – funkcjonalne dodatki dla Twojego komfortu
  9. Jak uniknąć błędów przy wyborze ramek? Pamiętaj o tym!

Ramki – jak to się zaczęło?

Jeszcze kilka dekad temu nikt nie słyszał nawet o ramkach do gniazd elektrycznych czy włączników. Producenci oferowali kompletne mechanizmy z gotowymi pokrywami, które następnie elektryk montował na ścianie. Każde gniazdo i włącznik stanowiły odrębną całość, a kiedy chciało się w jednym miejscu zamocować więcej osprzętu, po prostu umieszczało się puszki w odpowiednich odstępach, a następnie w tych puszkach instalowało się gniazdo czy włącznik. Zwykle zresztą takie zabiegi nie były konieczne, ponieważ w przeciętnym domu nie korzystano z wielu urządzeń elektrycznych, a osprzęt stosowany był w ograniczonych ilościach.

Wraz z rozwojem elektroniki, do naszych mieszkań trafiało coraz więcej sprzętu elektrycznego i elektronicznego, co skłoniło producentów osprzętu do poszukiwania bardziej praktycznych, a także estetycznych rozwiązań. I tak powstała idea ramek wielokrotnych. Stąd już był tylko krok do systemów osprzętu, które dziś są dla nas najbardziej naturalnym i oczywistym rozwiązaniem. Każdy użytkownik może z poszczególnych modułów oraz ramek, poskładać instalację najbardziej odpowiadającą mu pod względem funkcjonalnymi i estetycznym. Producenci osprzętu proponują nam dziś wiele różnych rozwiązań, w których łatwo się pogubić. Zadaniem tego poradnika jest usystematyzowanie informacji oraz pomoc w uniknięciu pomyłek i wyborze najlepszej opcji, w zależności od konkretnych potrzeb Klienta. Poniżej wyjaśniamy najważniejsze kwestie, które warto wziąć pod uwagę przy wyborze ramek oraz całych systemów osprzętu elektrycznego.

Ramki i mechanizmy z serii Simon 54 PremiumMontaż mechanizmu w ramce Schneider Merten System M

Kompatybilność ramki z mechanizmem

Kluczową kwestią przy wyborze ramki jest jej kompatybilność z mechanizmem. Co to oznacza? Wyobraź sobie ramkę jako część łączącą w całość system, w którego skład wchodzi każdy wybrany przez Ciebie mechanizm osprzętu, a więc gniazda elektryczne, ładowarki USB, gniazda multimedialne, internetowe i inne, a także włączniki, przyciski żaluzjowe, a nawet specjalnie dostosowane radia i głośniki. Żeby móc wykończyć w sposób estetyczny zainstalowane w puszkach mechanizmy, niezbędna jest ramka dopasowana do nich pod względem nie tylko wizualnym, ale przede wszystkim technicznym. Innymi słowy, jeśli do mechanizmów jednego producenta dobierzesz ramkę innej marki – będziesz zmuszony zrezygnować albo z mechanizmów, albo z ramki.

Co więcej, na ogół jeśli nawet wybierzesz ramki i mechanizmy jednego producenta, i tak problem pozostanie. Najczęściej mechanizmy są kompatybilne wyłącznie z ramkami z tej samej serii produktów. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że są producenci, którzy starają się zapewnić Klientom większe możliwości aranżacyjne. Należy do nich np. Berker ze swoim systemem one.platform. Projektanci Berker stworzyli niektóre serie produktów bazując na uniwersalnym mechanizmie. Dzięki temu ramki z jednej serii są kompatybilne z innymi seriami, pod warunkiem, że posiadają ten sam kształt klawisza lub pokrywy. Przykładem mogą być tu serie Berker R. Ramki R.1, R.8. i R.3 pasują do tych samych mechanizmów, dzięki czemu mogą być stosowane wymiennie.

Zarówno ramki, jak i mechanizmy dobiera się w zakresie tej samej serii – tylko wówczas możemy mieć gwarancję na kompatybilność zestawu.

Ramki i mechanizmy z serii Simon 54 PremiumRamki i mechanizmy z serii Simon 54 Premium

Czytaj też: Gniazda elektryczne - kompletny poradnik

Wielokrotność ramki – przy wyborze serii, zwróć uwagę na dostępne krotności!

Wybierając serię osprzętu elektrycznego, poza dostępnością odpowiednich mechanizmów, trzeba również zwrócić uwagę na dostępne krotności ramek. To właśnie ta cecha umożliwia zastosowanie określonej liczby mechanizmów w jednej ramce. Najczęściej producenci oferują ramki pojedyncze, dwu-, trzy- cztero- i pięciokrotne, jednak nie jest to regułą.

Niektóre serie zapewniają co najwyżej dwu- czy trzykrotne ramki, a w przypadku innych dostępna krotność jest uzależniona od materiału wykonania. Przykładem może tu być tu seria Ospel Sonata, w której ramki z tworzywa sztucznego, szkła oraz metalu oferowane są nawet jako pięciokrotne, podczas gdy te wykonane z kamienia czy drewna – maksymalnie jako czterokrotne.

Warto podkreślić, że niektórzy producenci oferują także ramki sześciokrotne (np. seria Karlik Deco czy Schneider Asfora) - występują one jednak stosunkowo rzadko.

Montaż – uniwersalny, pionowy czy poziomy?

Większość dostępnych serii ramek oferuje montaż uniwersalny. Oznacza to, że nie ma znaczenia, czy nasze mechanizmy ułożone są w pionie, czy w poziomie – będzie do nich pasowała ramka o określonej krotności, którą elektryk po prostu zamocuje pionowo lub poziomo. Trzeba jednak mieć świadomość, że nie zawsze tak jest. W niektórych seriach producenci oferują odrębne ramki o tej samej krotności do montażu pionowego i odrębne do poziomego. Z punktu widzenia użytkownika, po zamocowaniu ramki te mają w zasadzie taki sam wygląd (jeśli nie liczyć np. logo producenta usytuowanego odpowiednio w pionie lub w poziomie). Istnieją jednak serie, gdzie z uwagi na design w połączeniu z rozwiązaniami technicznymi, ramki pionowe i poziome wyglądają inaczej.

Przykładem może być tu dostępna w naszym sklepie seria K.1 czy K.5 od Berker. Zarówno w jednym, jak i drugim przypadku, ramki wielokrotne zaprojektowano tak, że pionowe posiadają wyraźne elementy oddzielające poszczególne moduły od siebie. Z kolei ramki poziome są pozbawione tych podziałów – moduły po zakończeniu montażu ściśle przylegają do siebie bocznymi krawędziami, a ramka pozioma otacza cały zestaw naokoło.

Osprzęt montowany poziomo w ramsce Schneider MertenPodwójna ramka pionowa Schneider Merten

Czytaj też: Na jakiej wysokości zamontować gniazdka elektryczne?

Kolor – europejski rynek rozpieszcza użytkowników

Europa, a zwłaszcza Polska, jest doskonałym rynkiem zbytu dla producentów osprzętu. Lubimy piękne włączniki i gniazdka, a także staramy się jako użytkownicy podążać za trendami, wymieniając je na nowe i bardziej „na czasie” niemal przy każdym większym remoncie. Jesteśmy w naszych upodobaniach zupełnie inni niż na przykład przeciętni mieszkańcy Stanów Zjednoczonych, którzy są bezwzględnymi konserwatystami, jeśli chodzi o osprzęt elektryczny. To dlatego w tym wielkim kraju wybór modeli jest ograniczony do zaledwie kilku (!) wariantów gniazd i włączników, niemal zawsze w kolorze białym. Oczywiście nie oznacza to, że w USA nie można kupić awangardowego, jak na amerykańskie standardy, osprzętu znanych marek – ich sprzedaż jest jednak bardzo niska, a nawet niszowa.

Tymczasem w Polsce rzadko spotyka się serie osprzętu, które ograniczają się do najbardziej typowego, białego koloru. Oczywiście, każdy producent w każdej z serii proponuje Klientom biały odcień, ale zwykle jest to jeden z co najmniej kilku do wyboru. Poza białymi gniazdami i włącznikami, Klienci często decydują się na odcienie srebra, kolor kremowy czy też czarny, który od kilku sezonów cieszy się niesłabnącą popularnością. Jeśli jednak poszukujesz pasteli, barw natury lub innych wyjątkowych rozwiązań, z pewnością topowi producenci mają to w swojej ofercie, zwłaszcza jeśli chodzi o ramki. W wielu seriach to właśnie ramki stanowią element najbardziej zróżnicowany pod względem kolorystycznym, podczas gdy kolorystyka mechanizmów jest bardziej ograniczona. Niektóre marki, jak np. Karlik są w stanie zaoferować nawet kilkanaście odcieni ramek do wyboru. Najczęściej dużą różnorodność kolorystyczną zapewnia osprzęt klasy premium, bardziej ograniczoną – osprzęt standard, a najmniejszą – wersje ekonomiczne.

Warto podkreślić, że każda seria posiada swój własny wariant koloru, na co należy zwrócić uwagę zwłaszcza przy tak „oczywistej” barwie jak biel. Nawet ten sam producent w jednej serii może oferować chłodniejszą biel, podczas gdy w innej, bardziej wpadającą w ecru i zdecydowanie cieplejszą.

Materiał wykonania – różnorodność i styl

Pokrywy i klawisze zdecydowanej większości producentów wykonane są z tworzywa sztucznego. Nieliczne wyjątki to na ogół serie retro, stylizowane na dawny osprzęt sprzed niemal stu lat. Przykładem może tu być seria o wiele mówiącej nazwie 1930 od Berker, gdzie niektóre włączniki zostały wykonane z porcelany Rosenthal. Z kolei włączniki Glasserie tej samej marki są wykonane ze szkła z pokrętłami z mosiądzu. Trzeba jednak podkreślić, że takie rozwiązania to rzadkość, jeśli chodzi o mechanizmy. Znacznie częściej różnorodność materiałów dotyczy ramek. Oczywiście i w tym przypadku dominuje tworzywo sztuczne, jednak dość często Klienci mogą liczyć także na szkło i metal (np. aluminium, stal szlachetną), a także drewno i inne materiały naturalne, takie jak skóra czy kamień. Drewniane i kamienne ramki oferują m.in. dostępne u nas serie Sonata od Ospel, Schneider Electric Odace i Berker R.1. Wybierając tę ostatnią, można zdecydować się także na ramki wykonane ze skóry.

Ciekawą opcją jest stosowane np. przez markę Karlik tworzywo z efektem szkła, czyli materiał, który wyglądem przypomina do złudzenia szkło, łącząc w sobie walory estetyczne szklanych powierzchni z bezpieczeństwem tworzywa sztucznego. Podobnie jak w przypadku kolorystyki, gdzie serie ekonomiczne cechowała mniejsza różnorodność niż warianty standard i premium, tak i dla materiałów wykonania – im wyższa półka, tym zwykle więcej opcji do wyboru.

Ramka z serii Odace You z możliwością personalizacjiPrzeźroczysta ramka z serii Odace You z możliwością personalizacji

Kształty ramek nadają charakter osprzętowi

Rozważając wybór osprzętu elektrycznego, warto zwrócić uwagę na kształt ramek. Zdecydowana większość ramek pojedynczych ma formę kwadratu, a wielokrotnych – prostokąta. Mimo to, przypatrując się dwóm prostokątnym ramkom o tej samej krotności, szybko zauważysz różnice w kształcie. Dotyczą one najczęściej zaokrąglenia narożników, ale związane są także z płaszczyzną ramek – powierzchnie jednych są zdecydowanie płaskie i równe, podczas gdy w przypadku innych widoczne są wyraźne spadki w kierunku zewnętrznych krawędzi. Linie spadków mogą być łagodne, a także przybrać formę bardziej geometryczną.

Zdecydowanie rzadziej występują ramki pojedyncze okrągłe i wielokrotne eliptyczne. Taką formę mają m.in. wspomniane już serie Berker 1930 oraz Glasserie, Karlik Icon, a także Gira Studio.

Poza zewnętrznym kształtem ramek, który zdecydowanie ma największy wpływ na ostateczne wrażenia wizualne, jakie wywołuje osprzęt danej serii, nie bez znaczenia dla ogólnego charakteru aranżacji ma kształt otworów wewnętrznych. Jest on dostosowany do mechanizmów kompatybilnych z danym modelem ramki. Dlatego Berker 1930 jest ramką okrągłą (eliptyczną) zarówno pod względem krawędzi zewnętrznej, jak i wewnętrznej, podczas gdy Karlik Icon, okrągła (eliptyczna) na zewnątrz, jest kwadratowa wewnątrz.

Ramki w okrągłym kształcie Karlik ICONRamki w okrągłym kształcie Karlik ICON

Akcesoria do ramek – funkcjonalne dodatki dla Twojego komfortu

Wielu producentów proponuje wybór akcesoriów, które poprawią funkcjonalność ramek. Mogą to być np. uszczelki, dzięki którym uzyskuje się wyższą klasę odporności IP-44, czyli tzw. bryzgoszczelność. Uszczelki pozwalają na zastosowanie tego samego osprzętu nie tylko w pokojach czy korytarzach, ale również w pomieszczeniach narażonych na działanie wody – w łazienkach czy domowych pralniach.

Poza uszczelkami, niektórzy producenci oferują rozwiązania, które zapewniają większe możliwości aranżacyjne. Będą to np. charakterystyczne m.in. dla marki Karlik ramki wypełniające, przeznaczone do zamontowania między ścianą a ramką bazową (seria Deco) czy ramki pośrednie (seria Mini). Ramki pośrednie mocuje się w otworze ramek bazowych, tak, żeby po instalacji osprzętu były widoczne między pokrywą (klawiszem), a ramką bazową.

Ciekawe akcesoria do ramek proponuje także Kontakt-Simon w swojej serii 55 Line. Są to haczyki montowane poniżej ramek, na których można zawiesić np. klucze, stojaki na smartfony umieszczane powyżej ramek (przydatne przy ładowaniu sprzętu z ładowarek modułowych) oraz szyldy opisowe. Szyldy dostępne w kolorze jasnym i ciemnym transparentnym oraz dwóch wielkościach, mocuje się także nad ramkami.

Ramki pośrednie z serii Karlik MiniRamki pośrednie z serii Karlik Mini

Jak uniknąć błędów przy wyborze ramek? Pamiętaj o tym!

Najlepszym sposobem na uniknięcie błędów przy wyborze ramek jest kompleksowe podejście do osprzętu elektrycznego. Zapoznaj się z naszymi kompletnymi poradnikami po włącznikach i gniazdach elektrycznych. Możesz także zajrzeć do innych poradników, w zależności od Twoich indywidualnych potrzeb. Kompendia wiedzy związane z daną tematyką zawierają skondensowane informacje na temat dostępnych opcji osprzętu. Opisane są w nich zarówno cechy związane z aspektami technicznymi, jak i z designem.

Decydując się na określoną serię produktów, dokładnie przyjrzyj się ramkom. Sprawdź, czy odpowiadają Ci oferowane przez producenta materiały, kształty oraz kolorystyka. Zwróć uwagę na dostępne krotności, a także sposób montażu ramek. Pamiętaj o tym, że niewiele firm gwarantuje pewną dowolność w doborze ramek do mechanizmów. Zwykle decydując się na wybór mechanizmów określonej serii danego producenta, staniesz przed koniecznością doboru ramek z tej samej serii. Kompatybilne ze sobą ramki, mechanizmy, a także dostępne niekiedy oddzielnie pokrywy mechanizmów i klawisze, najczęściej należą do tej samej serii produktów.

Dla ułatwienia wyboru, w naszym sklepie przyjęliśmy zasadę, że wybierając z listy serię danego osprzętu, zawsze otrzymasz w wynikach wyszukiwania elementy, które są ze sobą kompatybilne. Jeśli mimo to masz pytania lub wątpliwości, co do kompatybilności ramek z mechanizmami, klawiszami czy pokrywami, zawsze możesz się z nami skontaktować, a my chętnie odpowiemy na Twoje pytania.

Zobacz również inne kompletne poradniki

Dodaj komentarz

Pola oznaczone (*) są wymagane Twoje dane będziemy przetwarzać zgodnie z naszą Polityką prywatności.