Sprawdź, na co zwrócić uwagę przez zakupem włączników dotykowych firmy Ospel.
Nowoczesne technologie coraz częściej wkraczają w nasze domy, a jednym z takich rozwiązań są włączniki dotykowe. Dzięki nim możemy pożegnać się z tradycyjnymi przyciskami i cieszyć się estetyką oraz wygodą płynącą z dotykowej obsługi oświetlenia i innych urządzeń. Na rynku dostępnych jest wiele modeli, jednak jednym z najbardziej wyróżniających się są włączniki z serii Ospel Sonata Touch. Co warto o nich wiedzieć przed zakupem?
Ostatnio na naszym blogu: Bezpieczeństwo w domu – instalacje i urządzenia elektryczne
1. Czy włączniki dotykowe Ospel Sonata Touch są kompatybilne z każdą instalacją elektryczną?
Łączniki Ospel Sonata Touch można montować w każdym pomieszczeniu, niezależnie od tego czy znajduje się w nim instalacja z trzema żyłami, czy z jedną. Wyjątek stanowią łączniki żaluzjowe i przyciski, które wymagają również przyłączenia żyły neutralnej.
Więcej na temat montażu łączników dotykowych Ospel Sonata Touch znajdziesz tutaj.
2. Czy Ospel Sonata Touch są kompatybilne z oświetleniem LED?
Tak, włączniki Ospel Sonata Touch są kompatybilne z oświetleniem LED, jednak warto sprawdzić specyfikacje, aby upewnić się, że dane modele dobrze współpracują z niskim zużyciem energii charakterystycznym dla oświetlenia LED. Aby zapobiec migotaniu źródła światła, braku całkowitego wygaszenia źródła światła po jego wyłączeniu lub nieskutecznej kalibracji, producent rekomenduje użycie dedykowanego Bypassa.
3. Jakie rozwiązania dostępne są w ramach serii Ospel Sonata Touch?
W ramach Ospel Sonata Touch dostępnych jest 8 rozwiązań, które można łączyć z innymi rozwiązaniami z serii Sonata, tworząc spójny wygląd osprzętu w całym pomieszczeniu. W wersji dotykowej dostępne są łączniki pojedynczne, podwójne i potrójne, przyciski pojedyncze i podwójne, włączniki schodowe pojedyncze i podwójne z funkcją włącznika krzyżowego oraz włączniki żaluzjowe. Wszystkie dostępne w kolorze czarnym lub białym.
Włącznik Sonata Touch w ramce podwójnej ze ściemniaczem z serii Ospel Sonata.
Czytaj też: Włączniki światła - kompletny poradnik
4. Czy osprzęt Sonata Touch można łączyć ze zwykłymi gniazdami elektrycznymi?
Łączniki Sonata Touch, choć dotykowe, należą do osprzętu modułowego. Oznacza to, że można je łączyć w ramkach wielokrotnych z każdym innym modułem osprzętu z serii Sonata. Poza gniazdami elektrycznymi będą to również gniazda internetowe, telefoniczne, multimedialne, ładowarki USB, regulatory temperatury oraz inne mechanizmy dostępne w ofercie Ospel.
Wszystkie rozwiązania z serii Ospel Sonata znajdziesz tutaj.
5. Czy można zainstalować łączniki Sonata Touch natynkowo?
Jako osprzęt przeznaczony do użytku wewnątrz pomieszczeń (stopień ochrony IP 20), łączniki Sonata Touch co do zasady przeznaczone są do montażu podtynkowego. Można jednak zainstalować je również natynkowo, używając puszek natynkowych Sonata. Montaż natynkowy ogranicza dostępność ramek wyłącznie do wykonanych z tworzywa sztucznego.
6. Czy łączniki dotykowe są energochłonne?
Łączniki dotykowe włączone w obwód oświetleniowy stale pobierają energię elektryczną. Pobór ten jest jednak znikomy i niezauważalny w rachunkach za prąd. Energia jest niezbędna do zasilania podświetlenia sygnalizującego stan łącznika, a podświetlenie realizowane jest za pomocą diod elektroluminescencyjnych (LED) o bardzo niskim poborze energii elektrycznej.
7. Czy łączniki dotykowe zużywają się szybciej niż mechaniczne?
Użytkowanie urządzeń elektronicznych, a takimi są łączniki dotykowe, zawsze budzi obawy o ich trwałość. Domyślnie zakładamy, że elektronika jest delikatna, a tym samym narażona w znacznym stopniu na uszkodzenia. Łączniki dotykowe Sonata Touch zostały zaprojektowane w taki sposób, żeby zagwarantować długą żywotność osprzętu. W zależności od rodzaju oraz mocy źródła światła, trwałość przekaźników w modułach wykonawczych łączników może sięgać nawet 1 miliona cykli załącz/wyłącz.