Na co zwrócić uwagę przy wyborze gniazd antenowych?

Gniazda antenowe to ważny element instalacji telewizyjnych, radiowych i satelitarnych. Umożliwiają efektywną transmisję sygnału ze źródła do odbiornika. Dobór odpowiedniego gniazda jest istotny dla prawidłowego funkcjonowania sprzętu oraz wpływa na jakość odbioru, dlatego warto zapoznać się z podstawowymi informacjami związanymi z działaniem i przeznaczeniem gniazd antenowych. Właściwy wybór gniazda ma znaczenie dla wydajności systemu i jest uzależniony od rodzaju instalacji, topologii sieci i liczby urządzeń. W tym poradniku omawiamy różne typy gniazd antenowych, ich zastosowania, zasady montażu oraz to, jak wybrać odpowiednie rozwiązanie, by zapewnić optymalną pracę instalacji. Bez względu na to, czy korzystasz z telewizji naziemnej, kablowej czy satelitarnej, odpowiednie gniazdo stanowi fundament poprawnego działania Twojego systemu multimedialnego.

Gniazda antenowe na ścianie w ramce wielokrotnej

Ostatnio na naszym blogu: Jak zastąpić łącznik krzyżowy podwójny?

Spis treści

  1. Czym jest gniazdo antenowe?
  2. Co można podłączyć do gniazda antenowego?
  3. Jakie są typy instalacji antenowych i dlaczego trzeba to wiedzieć przed zakupem gniazda?
  4. Jakie są najpopularniejsze gniazda antenowe?
  5. Liczba kabli wychodzących ze ściany a liczba złącz w gnieździe. Jak to uporządkować?
  6. Typowe instalacje antenowe – jak dobrać gniazda?

Czym jest gniazdo antenowe?

Gniazda antenowe to część tzw. osprzętu elektrycznego. Są powszechnie stosowane i popularne, dlatego każda firma produkująca wspomniany osprzęt, oferuje gniazda antenowe niemal w każdej serii, która pojawia się na rynku. Dzisiejszy osprzęt elektryczny ma najczęściej postać modułów, np. gniazdek elektrycznych, włączników, gniazd telewizyjnych czy właśnie antenowych. Moduły mocowane są w ramkach pojedynczych lub wielokrotnych i mogą znajdować się w nich obok siebie w dowolnych konfiguracjach, w zależności od ułożenia instalacji elektrycznej, antenowej czy komputerowej.

W naszej ofercie można znaleźć modułowe gniazda antenowe zarówno w seriach premium, standardowych, jak i ekonomicznych, praktycznie niezależnie od producenta. Poza osprzętem modułowym, dostępne są także kompletne gniazda antenowe pojedyncze.

Gniazdo antenowe RTV SAT z serii Schneider AsforaGniazdo antenowe RTV-SAT z serii Schneider Asfora.

Czytaj też: Gniazda elektryczne - kompletny poradnik

Co można podłączyć do gniazda antenowego?

Gniazdo antenowe to centralny punkt przyłączeniowy w instalacjach multimedialnych, obsługujący różne urządzenia. Oczywiście, najbardziej powszechnym urządzeniem podłączanym do tego typu gniazda jest telewizor, ale możliwości są o wiele szersze. Można również podłączyć dekoder satelitarny lub dekoder telewizji naziemnej, aby odbierać sygnały telewizyjne wysokiej jakości. Do gniazda antenowego podłączymy także modem kablowy, umożliwiający dostęp do internetu, a także nagrywarki, komputery z tunerem telewizyjnym, systemy audio/video z tunerem czy radio. Gniazdo antenowe to również źródło sygnału w przypadku telewizji kablowej.

Jakie są typy instalacji antenowych i dlaczego trzeba to wiedzieć przed zakupem gniazda?

W budynkach spotyka się dwa typy instalacji antenowych: równoległą (gwiaździstą) i przelotową (szeregową), które różnią się między sobą m.in. rodzajem stosowanych gniazd antenowych. Dlatego przed zakupem gniazda do konkretnej instalacji, trzeba wiedzieć, do jakiego typu układu będzie ono zastosowane. W przypadku instalacji przelotowej (szeregowej) ważne jest jeszcze, czy będzie to gniazdo ostatnie, czy jedno z pozostałych.

Instalacja równoległa (gwieździsta) 

Topologia gwiaździsta (równoległa) jest oparta na schemacie, w którym każdy odbiornik (telewizor, dekoder) ma bezpośrednie połączenie z centralnym punktem (multiswitchem). Jest to obecnie najczęściej występująca instalacja w nowych budynkach. W instalacji gwiaździstej sygnał z anteny jest przesyłany do centralnego punktu, a następnie równomiernie rozprowadzany do poszczególnych pomieszczeń, gdzie znajdują się odbiorniki. Taki układ pozwala na niezależną pracę każdego z urządzeń bez zakłóceń, a także na łatwą rozbudowę instalacji. Przyłączenie kolejnego telewizora nie wymaga ingerencji w strukturę sieci – wystarczy ułożenie nowego odcinka kabla od multiswitcha do gniazda, niezależnie od tego, jaki sygnał jest oczekiwany na wyjściu gniazda antenowego. Funkcję rozdzielacza sygnału stanowi w tym układzie zawsze multiswitch.

W układzie w gwiazdę stosuje się zawsze gniazda końcowe, co wynika z wymagań technicznych tego typu instalacji.

Instalacja przelotowa (szeregowy)

Drugim typem instalacji jest tzw. układ (szeregowy). W tego typu instalacji sygnał antenowy jest przekazywany z jednego odbiornika (np. telewizora) do kolejnego w sposób szeregowy. Sygnał przechodzi przez każde urządzenie (gniazdo przelotowe), stopniowo tracąc moc. Ostatnie urządzenie w tej instalacji, zwane gniazdem zakończeniowym, zamyka obwód. Instalacja przelotowa (szeregowa) jest mniej elastyczna niż gwiaździsta, ponieważ każde zakłócenie na jednym z odbiorników może wpłynąć na działanie pozostałych. Trudniej również ją rozbudować i zachować sygnał dobrej jakości. Obecnie w nowych budynkach nie stosuje się, co do zasady, instalacji przelotowych (szeregowych).

Gniazda przelotowe mają różną tłumienność (np. 10 dB, 14 dB, 16 dB). Ponieważ sygnał transmitowany szeregowo traci moc na każdym z gniazd, dobiera się je w taki sposób, żeby najbliżej źródła sygnału znajdowały się gniazda o wyższej tłumienności, a najdalej od źródła – gniazda o niższej tłumienności. W ten sposób straty sygnału w instalacji są najniższe.

Gniazdo antenowe z wejściami RTV-SAT-SAT z serii Simon 54 PremiumGniazdo antenowe z wejściami RTV-SAT-SAT z serii Simon 54 Premium.

Jakie są najpopularniejsze gniazda antenowe?

Podział na gniazda końcowe i przelotowe uwzględnia ich lokalizację w sieci o topologii gwiazdy lub w instalacji szeregowej (przelotowej). Gniazda antenowe dzieli się również z uwagi na rodzaj sygnału, który jest dostarczany do odbiornika za ich pośrednictwem. Poniżej przedstawiamy kilka najczęściej stosowanych typów gniazd antenowych, wraz z ich najbardziej charakterystycznymi cechami:

Gniazdo antenowe typu F

  • nie rozdziela sygnału,
  • nadaje się do instalacji, w których koncentrycznym kablem antenowym transmitowany jest jeden sygnał,
  • występuje w wersji pojedynczej (jedno wyjście) lub podwójnej (dwa wyjścia),
  • zasila się je (podłączenie z tyłu gniazda) jednym przewodem antenowym (gniazdo pojedyncze), lub dwoma przewodami antenowymi (gniazdo podwójne).

Gniazdo RTV

  • rozdziela zsumowany sygnał RTV na dwa wyjścia: R i TV,
  • stosowane do telewizji naziemnej,
  • posiada jedno wejście na przewód antenowy transmitujący zsumowany sygnał,
  • występuje w wersji końcowej i przelotowej.

Gniazdo RTV-SAT

  • rozdziela zsumowany sygnał na trzy wyjścia: R, TV i SAT,
  • stosowane do telewizji naziemnej i satelitarnej,
  • ma zwykle jedno wejście na przewód antenowy transmitujący sygnał zsumowany,
  • występuje w wersji końcowej i przelotowej.

Gniazdo RTV-SAT-SAT

  • rozdziela zsumowany sygnał na trzy wyjścia: TV, SAT i SAT,
  • stosowane do telewizji naziemnej i satelitarnej z funkcją nagrywania,
  • posiada zwykle dwa wejścia: jedno na przewód antenowy transmitujący sygnał satelitarny, a drugie na zsumowany sygnał SAT i RTV,
  • występuje wyłącznie w wersji końcowej.

Na rynku dostępne są nie tylko typowe gniazda antenowe, ale często także moduły łączące w sobie inne funkcje. Dobrym przykładem będzie tu np. gniazdo antenowe ze złączem typu F oraz RJ45. Takie gniazdo umożliwia przyłączenie przewodu antenowego oraz komputerowego.

Gniazdo antenowe z wejściami RTV z serii Simon 55Gniazdo antenowe z wejściami RTV z serii Simon 55.

Liczba kabli wychodzących ze ściany, a liczba złącz w gnieździe. Jak to uporządkować?

Czy liczba kabli wychodzących ze ściany musi odpowiadać liczbie złączy w gnieździe? Nie zawsze. Na przykład, jeśli zainstalowany został jeden kabel, może on przesyłać skoncentrowany sygnał, który łączy zarówno telewizję, jak i radio. W takim przypadku należy rozdzielić sygnał na dwa osobne, stosując gniazdo antenowe RTV. Jedno złącze przeznaczone jest wówczas dla telewizji (TV), a drugie dla radia (R).

Jeśli chodzi o instalacje satelitarne, sprawa może wyglądać inaczej. W takich przypadkach czasami ze ściany wychodzą dwa kable – jeden odpowiadający tylko za sygnał satelitarny, a drugi, który łączy sygnał z satelity i telewizji naziemnej. Wtedy najlepszym rozwiązaniem będzie zakup gniazda RTV-SAT-SAT. Takie gniazdo stosuje się najczęściej jeśli potrzebne są dwa niezależne źródła sygnału antenowego, głównie dla podłączenia nagrywarki.

Typowe instalacje antenowe – jak dobrać gniazda?

Najczęściej spotykanymi obecnie instalacjami antenowymi są tzw. kablówka oraz instalacja satelitarna. Żeby dokonać optymalnego wyboru gniazda, należy zwrócić uwagę na specyficzne wymagania każdej instalacji, tak, by zapewnić optymalny odbiór sygnału i prawidłowe działanie urządzeń.

Jakie gniazdo wybrać do podłączenia telewizji kablowej?

W przypadku instalacji telewizji kablowej najbezpieczniej jest zainstalować najprostsze gniazdo typu F. Dzięki temu monter będzie mógł dopasować odpowiednie wejście do specyfiki danej telewizji kablowej. Gniazdo typu F pozwala na przesyłanie sygnału z anteny do urządzenia odbiorczego, zachowując elastyczność w doborze odpowiednich połączeń w zależności od wymagań dostawcy telewizji kablowej.

Jakie gniazdo wybrać do podłączenia instalacji satelitarnych?

W instalacjach satelitarnych, gdy sygnał jest przesyłany dwoma kablami, najlepiej sprawdzi się gniazdo RTV-SAT-SAT. Tego typu gniazdo umożliwia podłączenie dwóch kabli koncentrycznych – jednego dla sygnału satelitarnego, a drugiego dla sygnału telewizji naziemnej. Dzięki niemu możliwe jest jednoczesne odbieranie sygnału z obu źródeł, co jest istotne przy korzystaniu z różnych anten. W przypadku instalacji, w których sygnały z obu źródeł przesyłane są jednym kablem, rozwiązaniem będzie gniazdo RTV-SAT, które rozdziela zsumowany sygnał, zapewniając optymalny odbiór.

Zobacz również inne kompletne poradniki

Dodaj komentarz

Pola oznaczone (*) są wymagane Twoje dane będziemy przetwarzać zgodnie z naszą Polityką prywatności.